Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός-Ηλεκτρολόγος στα καράβια


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,

οσον αφορα τα της επιτροπης για την τροποποιηση του ΠΔ 141/2014, αρχες Σεπτεμβριου περασα απο τα γραφεια του συνδικαλιστηκου οργανου των μηχανικων Ε.Ν. (Π.Ε.Μ.Ε.Ν.) , που εχει εκπροσωπιση και στην επιτροπη, και μου ειπαν οτι η επιτροπη δεν εχει ακομα κανει ουτε μια συνεδριαση. Εκτιμηση των ανθρωπων της ΠΕΜΕΝ ειναι οτι χρειαζεται κανενα 8μηνο για να τροποποιηθει το ΠΔ απο οταν συνεδριασει... Προς το παρον λεει οτι ψαχνουν καποια φορμουλα για να μας βοηθησουν σε συνεργασια με τη ΔΕΚΝ του υπουργειου. Για την ιστορια, ειμαι πτυχιουχος Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε. του ΤΕΙ Πατρας και εκανα σερι την υπηρεσια απο 7ο/2014 εως 7ο/2015 και ακομα δεν εχω αποφαση της επιτροπης αντιστοιχιας.

Αντε και καλο κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλό μήνα και από μένα παιδιά ! Καινούριος και γω σε αυτόν τον τομέα…. Μηχανολόγος Μηχανικός από ΤΕΙ, είπα και γω να μπαρκάρω να γίνω μηχανικός….

Σήμερα πήγα και πήρα το χαρτί για τα σωστικά και έκανα μια ερώτηση πως γίνεται η αντιστοιχία από μηχανολόγος ΤΕΙ να μπεις για δόκιμος μηχανικός αρχικά… 

Μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι θα γίνει και το θέμα έχει πάει δικαστικά κάτι τέτοια και μπορεί να μην ισχύει το χαρτί του μηχανολόγου από ΤΕΙ για να ξεκινήσεις σαν δόκιμος κλπ. κλπ.… ΕΛΕΟΣ όμως δλδ …. Όλα αυτά για να βάλουν μόνο τους δικούς τους από ΑΕΝ… Κρίμα... Άμα έχει κάποιος κάτι νεότερο ας το αναφέρει ρε παιδιά να δούμε τι θα γίνει .. Γιατί τα παράβολα καλά ξέρουν και τα παίρνουν αλλά να σε πληροφορήσουν για κάτι δεν έχουν ιδέα…. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα......υποψηφιος για δοκιμος μηχανικος και εγω...εχω τελειωσει μηχανολογος (τει χαλκιδας) και αποφασισα να παω στα καραβια...ειχα  περασει εξετασεις και γιατρους και μου εμενε να κλεισω ημερομηνιες για σωστικα αλλα λογο στρατου τα σταματησα,και τωρα μπαινω και βλεπω αυτο!!!!

ρωτησε και ενας φιλος και τους ειπαν ακριβως τα ιδια που διαβασα και εδω!!

οποιος μαθει κατι νεοτερο ας ενημερωση και εμας.......

ευχομαι να πανε ολα καλα και να καταργηθει ο νομος αυτος γιατι ειναι αδικια ,,

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα και καλό μήνα και από μένα παιδιά ! Καινούριος και γω σε αυτόν τον τομέα…. Μηχανολόγος Μηχανικός από ΤΕΙ, είπα και γω να μπαρκάρω να γίνω μηχανικός….
Σήμερα πήγα και πήρα το χαρτί για τα σωστικά και έκανα μια ερώτηση πως γίνεται η αντιστοιχία από μηχανολόγος ΤΕΙ να μπεις για δόκιμος μηχανικός αρχικά… 
Μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι θα γίνει και το θέμα έχει πάει δικαστικά κάτι τέτοια και μπορεί να μην ισχύει το χαρτί του μηχανολόγου από ΤΕΙ για να ξεκινήσεις σαν δόκιμος κλπ. κλπ.… ΕΛΕΟΣ όμως δλδ …. Όλα αυτά για να βάλουν μόνο τους δικούς τους από ΑΕΝ… Κρίμα... Άμα έχει κάποιος κάτι νεότερο ας το αναφέρει ρε παιδιά να δούμε τι θα γίνει .. Γιατί τα παράβολα καλά ξέρουν και τα παίρνουν αλλά να σε πληροφορήσουν για κάτι δεν έχουν ιδέα…. 

 

ετσι ακριβως .... τρομερη απαξιωση για τα τει... τα κανανε ισοδυναμα με αεν και τωρα κανουν αυτο.. πιθανον να δωσουμε 10-13 μαθηματα αεν αποτι εμαθα..                                         https://drive.google.com/file/d/0B7Jb_n_W6q6bUzhXWjBIdmJ0MlU/view.

Edited by iordanhs
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως .... τρομερη απαξιωση για τα τει... τα κανανε ισοδυναμα με αεν και τωρα κανουν αυτο.. πιθανον να δωσουμε 10-13 μαθηματα αεν αποτι εμαθα..                                         https://drive.google.com/file/d/0B7Jb_n_W6q6bUzhXWjBIdmJ0MlU/view

Αυτό φίλε μάλλον πρέπει να είναι ράδιο αρβύλα. Εγώ πήρα τηλ στα γραφεία της ΠΕΜΕΝ και μου είπαν ότι μέσα στον Οκτώβριο θα συνεδριάσει η επιτροπή και να προτείνει αλλαγή του άρθρου 35.Αλλά και να γίνει αυτό θα πρέπει πρώτα να ψηφιστεί,που σημαίνει θα πάρει κάποιους μήνες. Εγώ τώρα θα βγάλω τα σωστικά. Από το υπουργείο μου είπαν ότι έχουν κοπεί όλοι στη διαδικασία αναγνώρισης και ΑΕΙ και ΤΕΙ.Δεν ξέρω λοιπόν αν υπάρχει θέμα εδώ απαξίωσης των τει.Τώρα όσον αφορά την αντιστοιχία με την ΑΕΝ μηχανικών,προφανώς και δεν είναι ίδιες σχολές,άρα δε γίνεται να είναι και ίδια τα μαθήματα. Εγώ κατέβασα το πρόγραμμα σπουδών μιας ΑΕΝ μηχανικών και το αντίστοιχο της δικής μου.Προφανώς και δεν είναι η ιδια,αλλά είναι παρόμοια. Αρκετά μάλιστα. Άρα από που προκύπτει ότι θα δώσουμε 10-13 μαθήματα?Και ότι αυτό θα γίνει μόνο για τους απόφοιτους των Τει?

Edited by vaggelis71
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μάλλον πρέπει να είναι ράδιο αρβύλα. Εγώ πήρα τηλ στα γραφεία της ΠΕΜΕΝ και μου είπαν ότι μέσα στον Οκτώβριο θα συνεδριάσει η επιτροπή και να προτείνει αλλαγή του άρθρου 35.Αλλά και να γίνει αυτό θα πρέπει πρώτα να ψηφιστεί,που σημαίνει θα πάρει κάποιους μήνες. Εγώ τώρα θα βγάλω τα σωστικά. Από το υπουργείο μου είπαν ότι έχουν κοπεί όλοι στη διαδικασία αναγνώρισης και ΑΕΙ και ΤΕΙ.Δεν ξέρω λοιπόν αν υπάρχει θέμα εδώ απαξίωσης των τει.Τώρα όσον αφορά την αντιστοιχία με την ΑΕΝ μηχανικών,προφανώς και δεν είναι ίδιες σχολές,άρα δε γίνεται να είναι και ίδια τα μαθήματα. Εγώ κατέβασα το πρόγραμμα σπουδών μιας ΑΕΝ μηχανικών και το αντίστοιχο της δικής μου.Προφανώς και δεν είναι η ιδια,αλλά είναι παρόμοια. Αρκετά μάλιστα. Άρα από που προκύπτει ότι θα δώσουμε 10-13 μαθήματα?Και ότι αυτό θα γίνει μόνο για τους απόφοιτους των Τει?

6/10/2015 εγινε η συνεδριαση δεν γνωριζω τι αποφασίστηκε....Τοσο πριν τον νομο 2014 γτ θελανε μονο 12 μηνες και το αλλαξανε τωρα φιλε μου , το θεωρεις δικαιο? δεν σημαινει αυτο απαξιωση? οσο για τα μαθηματα τωρα , ρωτηθηκε καθηγητης αεν οσο καναμε τα σωστικα ... 

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxhZW5tYWt8Z3g6MzA0ZmFiZjUxODQwYmU3MQ

 

 

οταν πας ρωτα .....

Edited by iordanhs
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι άδικο. Όχι όμως μόνο για εμάς αλλά και για τα παιδιά από ΑΕΙ. Πέρα για πέρα άδικο και αυτό τους τονισα στη πεμεν και συμφώνησαν . Πιστεύω φίλε θα βρεθεί λύση. Εγώ τώρα θα βγάλω τα σωστικα και εταιρεία έχω βρει. Θα πάρω από το υπουργείο το κεπ αν δε κάνω λάθος και θα μπαρκαρω. Και μετά θα μου πουν ότι κοβεσαι? Εντάξει κάτι θα γίνει. Τους λέω εκεί στο υπουργείο αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε καμιά χώρα τύπου Συρία, Μπαγκλαντες, Πακιστάν ααα α ναι και στην Ελλάδα. Πάντως να μπαρκαρουμε από ότι μου είπαν στο υπουργείο μπορούμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Εάν ας πούμε κάνω την υπηρεσία ως δοκιμος στην ακτοπλοΐα και μετά δε μείνω γιατί είναι πολύ δύσκολο να μείνεις στην ακτοπλοΐα απ'οσο γνωρίζω χωρίς γνωστό( μάλλον χωρίς γνωστό και για δοκιμος είναι να μπεις) μετά είναι δύσκολο να μεταπηδησεις στη ποντοπορο; Τυπικά γίνεται, αλλά οι εταιρείες πως σε βλέπουν μετά όταν έχεις 12 μήνες θαλάσσια υπηρεσία μόνο στην ακτοπλοΐα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά ! Σήμερα πέρασα και ρώτησα από την γραμματεία των μηχανικών στην σχολή ΑΕΝ και δεν έχουν ιδέα μου είπαν να πας να ρωτήσω στα μητρώα των μηχανικών λογικά εκεί στον Πειραιά ή μετά το επόμενο είναι στο Υπουργείο Ναυτιλίας για να πάρουμε μια σίγουρη απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.