Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

Η έκπτωση δε θα σταματήσει στις 22/12. Τα παράβολα είναι ως τις 30 ή 31 νομίζω.

Δες παραπάνω τι χρειάζεται : http://www.michanikos.gr/topic/25506-%ce%91%cf%80%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%b1%ce%b3%ce%ae-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%ce%b8%ce%b5%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%b1%ce%bc%ce%bf%ce%b9%ce%b2%ce%ae%cf%82-%ce%9c%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%ce%99%ce%b4%ce%b9%ce%bf%ce%ba%cf%84%ce%ae/page__view__findpost__p__374754

 

Αυτά ως απαλλαγή για τη νόμιμη, όπου όμως θα εκδόσεις στοιχείο αυτοπαράδοσης και δε θα γλυτώσεις το Φ.Π.Α. και το φόρο σου, πέρα από τις κρατήσεις.

Καλύτερα ρώτα το λογιστή σου αν μπορείς να κόψεις στοιχείο αυτοπαράδοσης μικρότερο της νόμιμης και να μην κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία. Δύσκολο γιατί ίσως η ΔΟΥ αναζητήσει το καθεστώς που εσύ κοστολόγησες την αμοιβή σου τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, θα πάρω τηλέφωνο και την Κοκκαλίδου να ρωτ'ησω,

 

Το 22 ξέρεις αν έχει βγει επίσημα ότι δε θα είναι η τελική ημερομηνία, ή απλά ακούγεται? Υπάρχει κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί η ημερομηνία για να μπεις στο νόμο να είναι 31/12 και να πρέπει να πληρωθούν όλα στις 22/12.

Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ως απαλλαγή για τη νόμιμη, όπου όμως θα εκδόσεις στοιχείο αυτοπαράδοσης και δε θα γλυτώσεις το Φ.Π.Α. και το φόρο σου, πέρα από τις κρατήσεις.

Καλύτερα ρώτα το λογιστή σου αν μπορείς να κόψεις στοιχείο αυτοπαράδοσης μικρότερο της νόμιμης

 

 

Το στοιχείο αυτοπαράδοσης που κόβεις, δεν αναγράφει την αμοιβή από την οποία απαλλάχτηκες, αλλά τις δαπάνες σου. Καθώς επίσης και ΦΠΑ επί αυτών των δαπανών και όχι επί της θεωρητικής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τότε. Ξεκαθαρίστηκε κι αυτό. Ευτυχώς έχουμε γρήγορες απαντήσεις. :smile:

Μόνο που πρέπει να ρωτήσει και στη ΔΟΥ για να συννενοηθεί ότι σίγουρα θα του κανουν δεκτο το στοιχείο όσο το κοστολογήσει, γιατί Ελλάδα είσαι και ποτέ δε ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλς μου είπαν ότι 22 θα κλεισουν οι μηχανικοι το site του ΤΕΕ και τρέχουν όλοι σαν τρελοι να υποβάλλουν.

 

Επίσης έχω μπει τώρα στο site των αμοιβών για να ρίξω τον υπολογισμό της αμοιβής,

 

στην εργασία (έχω απλά έναν ημιυπαιθριο) μου ζητά και μ2 ακαλυπτου (δεν έχω) βάζω 0 σωστά?

 

Επίσης, μου βγαζει ελαχιστη αμοιβη 1162, ενώ π.χ. ξέρω ότι έξω παίρνουν 500+φπα 23%, πώς γίνεται να είναι μικρότερο?

 

thanks και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάς σωστά την αμοιβή. Όχι μόνο 1162 αλλά 1569,58 (+ΦΠΑ) έπρεπε να σου βγάζει για τον 4014. Τόση είναι η νόμιμη. Δεν ξέρω ποιοί "έξω παίρνουν" 500+ΦΠΑ και πως θα καταφέρουν να το δικαιολογήσουν.

Ως ηλεκτρολόγος υπογράφεις κάτι από αρχιτεκτονικά, στατικά ή τοπογραφικά; Αν ναι οκ. Αν όχι δε θα μπορέσεις να προχωρήσεις στη Β' φάση που απαιτείται η σύνταξη και κατάθεση κατόψεων, τομών και δήλωσης δομικής τρωτότητας.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

tpanag σε ευχαριστώ πολύ, όντως μου βγαίνει 1569,58 σωστά,

 

με τον ακάλυπτο είναι σωστό που έχω 0? δεν έχω ακάλυπτο κι έβαλα μόνο ημι-υπαίθριο 10,39 πχ που έχω. Το κακό είναι ότι ο προϋπολογισμός μου βγαίνει 0,

 

Μίλησα με ΤΕΕ για την απαλλαγή, απλά προς ενημέρωσή σας που είπαν να πάω αίτηση απαλλαγής, απλό αντίγραφο του τίτλου, αντίγραφο του προϋπολογισμού και υπεύθυνη δήλωση και γίνεται επί τόπου το θέμα.

 

Μου ειπε 2% θα πληρωσω επί της αμοιβής.

 

Εχω μόνο έναν ημιυπαίθριο, δεν έχω ούτε υπερβάσης δόμησης/κάλυψης/ύψους κοκ, ούτε θέματα αδείας, ούτε στατικά. Τα σχέδια που ήδη έχω τα επίσημα κατά συνέπεια δεν αλλάζουν.

 

Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ευχαριστώ

 

Ευχαριστώ θερμά για τη βοήθειά σας.

 

ps Παιδιά δε θέλω να ανοίξω θέμα, αλλά μεταξύ μας τα 1500 ευρώ για έναν ημιυπαίθριο σε τέτοιες ιδίως περιόδους είναι απίστευτο υψηλό ποσό. Δηλαδή στην πράξη θέλουμς 4-5 και 6 ημέρες να γίνει. 1500 ευρώ είναι ένα μηνιαίο εισόδημα ενός μηχανικού μέσου. Απλά δε θα έπρεπε τέτοιες περιόδους που η αγορά ματώνει και ο κόσμος να έχουμε σαν λαός νοοτροπία αρπαχτής. Αυτά που βλέπουμε τα κάναμε κι εμείς. Δηλαδή τα 300 ευρώ που ήταν πριν δεν ήταν καλά ή δεν είχαν κέρδος? απλά σαν σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

Ναι επί της νόμιμης δηλ. επί του 1569,58.

 

Όσο για τις αμοιβές, μπορούμε πλέον να αποφασίζουμε κατά περίπτωση τώρα που εμείς καθορίζουμε τη συμφωνηθείσα.

Για κάτι τόσο απλό όσο ένας Η/Υ συμφωνώ ότι το ποσό είναι μεγάλο.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις για τις οποίες χρειάζεται τόσο ψάξιμο που δεν ξέρω τι ποσό θεωρείται τελικά αρκετό....

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.