Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια διαχωρισμού διαμερίσματος σε δυο


Recommended Posts

  Εσωτερικες διαρρυθμισεις ειναι αυτες που γινονται εντος του περιγραμματος μιας ΟΙ, η οποια παραμενει μια.

Εδω θελει να κανει διαχωρισμο σε δυο ανεξαρτητες ΟΙ..

Αρα παμε στο "λστ".

υγ

- δξ τι "σχεδια" εχει ο ιδιοκτητης και θελει να κανει το "ενα" σε "δυο" χωρις αλλαγη συστασης , αλλα θα προκυψουν προβληματα με την δημιουργια νεας -δευτερης- εξωπορτας, το Ε9, τις αποχετευσεις,  την ταυτοτητα, τα ΔΤ  κλπ.

- δες τις αναλυτικες οδηγιες  στο ΦΕΚ  Β 1843/0

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει να κάνει 2 ανεξάρτητες ΟΙ, θελει να χωρίσει μια κατοικία, που είναι ΟΙ, σε 2 κατοικίες, οι οποίες αυτές 2 κατοικίες θέλει ο ιδιοκτήτης να συνεχίσουν να αποτελούν 1 ενιαία ΟΙ (να παραμείνει ουσιαστικά η αρχική ΟΙ). Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ευσταθεί κάτι τέτοιο απο άποψη νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

θα χωρισει μια ΟΙ σε δυο....αλλα στα χαρτια  θα ειναι 'μια",  δλδ χωρις τροποποιηση της υφισταμενης συστασης.

 Αμα τις χωρισει πώς δεν θα ειναι "δυο ανεξαρτητες";;;

 

  Δεν θα κανει δευτερη εισοδο;

 Δεν θα αλλαξει ηλεκτρολογικα/μηχανολογικα/αποχετευσεις/ ρολογια  ΔΕΗ/Δημοτικα τελη/Ε9  κλπκλπ;

τεσπα

εσυ εκδιδεις αδεια διαχωρισμου

και ας λυσει αυτος ολα τα μετεπειτα προβληματα.

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχει εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας για διαχωρισμό οριζ.ιδιοκτησίας για την οποια εχει γίνει υπαγωγή στο ν.4497 .Οι περιμετρικες διαστάσεις είναι σωστές αλλα οι τοιχοποιιες σε μερικά τμήματα έχουν διαφορετικό πάχος  το οποίο δεν εχει αποτυπωθεί ούτε στην υπαγωγή ούτε στην στη σύσταση αλλά ούτε στην άδεια μικρής κλίμακας.Χρειάζεται αναθ. της αδ.μικρής κλίμακας λόγω αλλαγής του διαχωρισμού της ΟΙ.Πρέπει να διορθωθεί και η υπαγωγή η οποία έχει περαιωθει και να πάνε όλα απο την αρχή; αλλά πως θα δικαιολογιθει οτι στη σύσταση δεν αποτυπώνεται ., η να εμφανιστεί σαν εργασία που θα γίνει μαζί με τις άλλες ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, έχω δύο καταστήματα με ΣΟΙ που τα χωρίζει μια μεσοτοιχία. Στην είσοδο του ενός καταστήματος θέλω να φτιάξω εναν "κοινοχρηστο χώρο" για την είσοδο ΑΜΕΑ και στον οποίο θα τοποθετηθούν μετρητές ΔΕΗ και αερίου. Από τον κοινόχρηστο αυτό χώρο δεξιά θα μπαίνεις στο ένα κατάστημα και αριστερά στο άλλο. Αυτό πιστεύετε θα γίνει με διαχωρισμό οριζόντιων ιδιοκτησιών; με εσωτερικές διαρρυθμίσεις; δε γίνεται καν με ΕΕΔΜΚ; ανεβάζω και ένα αρχείο όπου με κόκκινο αυτό που θέλω να φτιάξω.

KATOΨΗ_2_κΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2024 at 9:59 ΜΜ, sdakos said:

Στην είσοδο του ενός καταστήματος θέλω να φτιάξω εναν "κοινοχρηστο χώρο"

Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και έπειτα τροποποίηση της σύστασης.
Στις εργασίες μπορείς να συμπεριλάβεις και την τοποθέτηση των μετρητών.
Αρκεί να πληρούνται οι απαιτήσεις της ΔΕΗ για τη θέση του μετρητή.

Edited by Jupiter
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.