Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

iso 14001- Μηχανικός ή υπάλληλος γραφείου


marthaki

Recommended Posts

Πληρώνει με την συλλογική σύμβαση των υπαλλήλων γραφείου, κρατά για το ικα και για το τσμέδε με βασει τα μικτά αυτά. Αφαιρεί δηλαδή από τα μικτά 1266 ή κάτι τέτοιο (βασικός μισθός, πτυχίο συν επιπλέον καταβαλόμενα όπως τα λέει βάσει σύμβασης υπαλλήλων γραφείου) αυτά που πρέπει να δώσει σε τδμεδε και ικα και μου βγαίνουν τα 888€.

Link to comment
Share on other sites

Στην σύμβαση πρόσληψης που υπέγραψες , λογικά θα πρέπει να αναφέρεσαι ως μηχανικός, δεν γίνεται αλλιώς αφού πληρώνεται κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν μπορεί να σε πληρώνει αλλιώς, έτσι πρέπει να σε έχει δηλώσει (βέβαια πλέον, μπορεί να σου πει για ατομική σύμβαση κατα παρέκκλιση της συλλογικής, οπότε κλαιν μάιν) Ψάξτο λίγο και κυνήγησέ τον. Είναι αρκετά περισσότερα αυτά που πρέπει να παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ως υπάλληλος γραφείου. γίνεται . Μπορεί να σε πάρει σαν υπάλληλο γραφείου αλλά θα πρέπει να πληρώνει και το ταμείο σου. Το θέμα είναι αν τα iso θεωρούνται δουλειά γραφείου. Τι να τον κυνηγήσω, είναι για να μείνω χωρίς δουλειά? Απλώς με πειράζει που μου χτυπάει ότι χάρη μου κάνει γιατί είναι δουλειά γραφειου και θα μπορούσε να έχει άλλον μόνο με ΙΚΑ και ότι και πολλά μου δίνει

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα τρικ που μπορούν να εφαρμόσουν οι εργοδότες. Ναι μεν αναφέρεσαι σαν μηχανικός, αλλά μπορεί να προβάλλει ατομική σύμβαση κτλ και τρέχα γύρευε. Τώρα βέβαια με την αναταραχή και την κατηφόρα που έχουμε πάρει, πάνε και οι συλλογικές και ο άλλος σου λέει αυτά δίνω θες? Να τον τρέξεις ναι, αλλά μετά μπορεί να σε τρέξει και αυτός....Αστα να πάνε είναι τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εγώ νομίζω πως δεν ισχύει το ότι οι εργοδότες που σε προσλαμβάνουν σα μισθωτό για δουλειά άσχετη με του μηχανικού (πχ σερβιτόροι, ντιλιβεράδες κλπ) σου πληρώνουν τσμέδε. στο ίκα σε έχουν δηλωμένο και το τσμέδε είναι δική σου υπόθεση. σιγά μη σου πληρώσουν και το τσμέδε δηλαδή...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.