Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

iso 14001- Μηχανικός ή υπάλληλος γραφείου


marthaki

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση.

Δουλεύω σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών (γραφείο συμβούλων) ως σύμβουλος σε συστήματα iso. Κατά το αφεντικό μου δεν απασχολούμε ως μηχανικός αλλά ως υπάλληλος γραφείου.

Μπορεί κάποιος να μου πει εμπεριστατομένα αν μπορώ να αποδείξω ότι εργάζομαι ως μηχανικός;;;

 

Μου πληρώνει το τσμέδε αλλά σαν μισθό παίρνω τον μισθό υπαλλήλου γραφείου με πτυχίο.

 

Μηχανικός 11 χρόνια (άδεια ασκήσεως επαγγέλματος), παντρεμένη και με παιδί και παίρνω καθαρά 888 ευρώ. Σε αυτή την εταιρεία είμαι 3 χρόνια με μπλοκάκι και άλλα τρία ως μισθωτή με τους παραπάνω όρους

Link to comment
Share on other sites

Το να σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και να μην σε αναγνωρίζει σαν μηχανικό...πρώτη φορά το ακούω. Στην ουσία είσαι μισθωτή μηχανικός και κανονικά θα έπρεπε να αμόίβεσαι σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση (τουλάχιστον μέχρι πρότινος). Πάντως σε καμία περίπτωση με 880ε και παντρεμένη με παιδί....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

888 μην ξεχνιώμαστε. Δεν είμαι λέει γιατί είναι δουλειά γραφείου. Απλώς είναι υποχρεωμένος γιατί δεν μπορείς να είσαι σε άλλο ταμείο. Ο μηχανικός και στα goοdys που δουλεύει πρέπει΄να πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ. Το θέμα μου είναι ισχύει για τη δουλειά που κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε με το κριτήριο του ασφαλιστικού ταμείου (που είναι ένα δυνατό κριτήριο μεν, αλλά στους χαλεπούς καιρούς που περνάμε ίσως, λέω ίσως, κάποια δικαστήρια να μην το θεωρήσουν αρκετά ισχυρό) τότε απασχολείσαι ως μηχανικός, τελεία και παύλα.

 

Αν πάμε με το κριτήριο του πραγματικού αντικειμένου, τότε προκύπτουν μερικά ερωτήματα:

1. Ποιός θα πει ποιά (γενικώς) είναι δουλειά του μηχανικού και ποιά δεν είναι;

2. Τι δουλειά κάνεις εσύ;

3. Ποιός θα το βεβαιώσει αυτό; (εκτός από σένα)

 

 

Ολα εξαρτώνται από το πόσο θέλεις να τραβήξεις το σχοινί...

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός και στα goοdys που δουλεύει πρέπει΄να πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ. Το θέμα μου είναι ισχύει για τη δουλειά που κάνω;;;

 

ναι εφόσον μένει γραμμένος και στο τεε (να είναι άρα έστω και τυπικά μηχανικός). αν διαγραφεί , δεν είναι πλέον μηχανικός και δεν πληρώνει τσμεδε

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση.

Δουλεύω σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών (γραφείο συμβούλων) ως σύμβουλος σε συστήματα iso. Κατά το αφεντικό μου δεν απασχολούμε ως μηχανικός αλλά ως υπάλληλος γραφείου.

Μπορεί κάποιος να μου πει εμπεριστατομένα αν μπορώ να αποδείξω ότι εργάζομαι ως μηχανικός;;;

 

Μου πληρώνει το τσμέδε αλλά σαν μισθό παίρνω τον μισθό υπαλλήλου γραφείου με πτυχίο.

 

Μηχανικός 11 χρόνια (άδεια ασκήσεως επαγγέλματος), παντρεμένη και με παιδί και παίρνω καθαρά 888 ευρώ. Σε αυτή την εταιρεία είμαι 3 χρόνια με μπλοκάκι και άλλα τρία ως μισθωτή με τους παραπάνω όρους

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε τι εποχή ζεις ,σε ποια χώρα ζεις και το πόσο σε χρειάζεται το παιδί σου δίπλα του σε αυτή την χώρα και όχι μετανάστρια στο εξωτερικό.

Επίσης δεν έχεις καταλάβει πόσοι μηχανικοί με προσόντα και εμπειρία δεν μπορούν να βρούν δουλειά ούτε ως σερβιτόροι τώρα πια χειμωνιάτικα.

Και τέλος μην ανησυχείς ,δεν είμαι εγώ το αφεντικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχω καταλάβει μην ανησυχείς και το ζω κάθε μέρα στο πετσί μου με δάνειο, παιδί και άντρα που έχει να πληρωθεί από το Σεπτέμβρη. Απλά θέλω να ξέρω πόσο κοροίδο είμαι. Για δικούς μου προσωπικούς λόγους................

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ.......

 

το 90% Των μηχανικων ειναι με μπλοκακι ΄΄ελευθεροι επαγγελματιες΄΄, και δουλεουν σε εναν εργοδοτη.........θα το προτιμουσες;;;

 

φαντασου λοιπον ουσιαστικα να εισαι μισθωτος και να θεωρησαι ελευθερος και να πληρωνεις τα αναλογα χαρατσια..........ΟΥΤΕ 700 καθαρα δεν τους βγαινει.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση.

Δουλεύω σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών (γραφείο συμβούλων) ως σύμβουλος σε συστήματα iso. Κατά το αφεντικό μου δεν απασχολούμε ως μηχανικός αλλά ως υπάλληλος γραφείου.

Μπορεί κάποιος να μου πει εμπεριστατομένα αν μπορώ να αποδείξω ότι εργάζομαι ως μηχανικός;;;

 

Μου πληρώνει το τσμέδε αλλά σαν μισθό παίρνω τον μισθό υπαλλήλου γραφείου με πτυχίο.

 

Μηχανικός 11 χρόνια (άδεια ασκήσεως επαγγέλματος), παντρεμένη και με παιδί και παίρνω καθαρά 888 ευρώ. Σε αυτή την εταιρεία είμαι 3 χρόνια με μπλοκάκι και άλλα τρία ως μισθωτή με τους παραπάνω όρους

Πως σου πληρώνει τσμεδε για μισθό υπαλλήλου; Πρέπει επίσης να σου πληρώνει και ΙΚΑ (παροχή σε χρήμα ) παράλληλα, Οπότε πρέπει να πληρώνεσαι τουλάχιστον τον βασικό της συλλογικής, εκτός κι αν έχεις ατομική σύμβαση πλεον. Το τι λέει , ας το πει και σε καναν έλεγχο που θα τα πληρώσει τριπλά τα πρόστιμα.

Πως σε δηλώνει δηλαδή ως μισθωτό στο ΤΣΜΕΔΕ , αλλά σε πληρώνει ως υπάλληλο , και πως σε δηλώνει ως υπάλληλο σε εφορία , ΙΚΑ , επιθεώρηση εργασίας κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.