Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή τη στιγμή η λύση σε hosting γίνεται να πραγματοποιηθεί αλλά εξαιτίας των πόρων που θα χρησιμοποιεί η εφαρμογή αλλά και του όγκου των δεδομένων που στέλνονται με POST από μια φόρμα (πχ για τα δομικά στοιχεία) δημιουργεί σίγουρα θέμα ασφάλειας.

 

Σας αναφέρω τι έχει ολοκληρωθεί για να ξέρετε πότε μπορείτε να περιμένετε μια διανομή.Από εκεί και πέρα θα επικοινωνήσω με όσους ενδιαφέρθηκαν για διορθώσεις κλπ...

 

1. Υπολογισμοί σκιάσεων (οι τιμές στην παρούσα φάση βρίσκονται με γραμμική παρεμβολή ανάμεσα σε προσανατολισμό επιφάνειαας και σκιάσεων από τους 4 πίνακες σκιάσεων. Έπειτα δημιουργείται γραφική αναπαράσταση της σκίασης για τον τοίχο, άνοιγμα με χρήση της gd library της php. Παίρνετε δηλαδή εικόνα της σκίασης για την κάθε φορά που υπολογίζετε)

2. Στοιχεία ζώνης. (Αερισμός για συνολικό εμβαδόν για πόρτες και θύρες ανάλογα με τον πίνακα 3.26 και μέση κατανάλωση ΖΝΧ από επιλογή εμβαδού και χρήσης κτιρίου).

3.Υπολογισμός U δομικών στοιχείων ανάλογα με τις στρώσεις πχ του κάθε τοίχου.

4.Βιβλιοθήκες (κλιματικών δεδομένων, ανοιγμάτων, δομικών στοιχείων, υλικών για τις στρώσεις, σκιάσεων, ενέργειας για την αναγωγή σε πρωτογενή μορφή ενέργειας και χρήσης κτιρίου με δεδομένα ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου)

 

Όταν ολοκηρωθεί μια συνολική φόρμα για τα δομικά στοιχεία (εννοω βόρειους/ανατ./δυτ/νοτιους τοίχους, ανοίγματα στους τοίχους κλπ) για τον έλεγχο της θερμομονωτικής επάρκειας θα ανεβάσω την πρώτη διανομή η οποία αναφέρω εξ' αρχής πως δεν θα δημιουργεί xml αρχεία για τον KENAK ούτε τεύχος αλλά θα βοηθά στους βασικούς υπολογισμούς). Αυτό είναι δυστυχώς και το τμηματικό που είπα στην αρχή.

Πχ για κάθε τοίχο θα πρέπει να δίνεται μήκος, πάχος, ύψος, δοκός, υποστ, μηκος/πάχος/ύψος συρομένων, u τοίχου/συρομένων/δοκού/υποστ. και για κάθε έναν από αυτούς ανοίγματα με μήκος/ύψος/u. Επίσης δάπεδο,οροφές, θερμογέφυρες, χώροι κτιρίου, ζώνη, χρήση.

 

Έπειτα θα δημιουργηθεί με χρήση των project phpexcel,phpword (κάντε μια αναζήτηση στο google) ο τρόπος που θα μπορείτε να παίρνετε τα αποτελέσματα σε τεύχος στο word ή σε υπολογιστικό φύλλο στο excel ανάλογα με τις επιλογές που έγιναν.

 

Έχω δει τα μηνύματα όσων έχουν ενδιαφερθεί και θα επικοινωνήσω σύντομα αλλά καλό θα ήταν να ανέβει πρώτα μία διανομή για να βλέπουμε τα ιδια πράγματα οπότε κάντε λίγη υπομονή.... Ευχαριστώ για την κατανόηση συνάδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, με xampp! Αλλά γιατί να μην μπορείς και remotely, σε ένα Hosting!

Φίλε Sw0rdf1sh αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, να το κάνω...

Δουλεύω σε linux και xampp. Μαλλον οδηγίες για xampp θα δώσω για την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

εαν το λογισμικο αυτο αφορα εργαλειο για υπολογισμο επιμερους παραμετρων που επηρεαζουν την ενεργειακη συμπεριφορα ενος κτιριου (συντ.θερμοπερατοτητας, σκιασης, αεροστεγανοτητας κ.λ.π.) και δεν εκτελει υπολογισμους για την ενεργειακη αποδοση και την ενεργειακη καταταξη των κτιριων, δεν χρειαζεται εγκριση απο το ΥΠΕΚΑ.....αλλιως....γιατι να το χρησιμοποιησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα υπάρχει υπολογισμός κατάταξης. Υπολογισμους για την ενεργειακη αποδοση και την ενεργειακη καταταξη των κτιριων εκτελεί το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ απ όσο ξέρω το οποίο είναι και το πλέον επίσημο.

 

Για να απαντήσω συνάδελφε artcode λέω το εξής. Θα μπορούσε κάποιος να κάνει τη μελέτη και να εισάγει στο πρόγραμμα του ΤΕΕ τα στοιχεία χειροκίνητα; Θεωρητικά ναι. Πρακτικά θεωρώ οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο ή χρονοβόρο. Άλλωστε αν χρειαζόταν έγκριση κάθε excel που έχει ανέβει στο forum δεν ξέρω σε πόσο χρόνο θα ολοκληρωνόταν κάθε ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Swordfish, καμιά πρόβλεψη αν θα παίζει σε OS X υπάρχει; Αν ναι, μπορώ να βοηθήσω με debugging και testing!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την απόκτηση του προγράμματος.

Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια συνάδελφε

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Μετατροπή πεζών σε κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συγχαρητήρια!!!

Είμαι σίγουρος ότι ένα πρόγραμμα από μηχανικό συνάδελφο της πράξης θα είναι σίγουρα πιο "λειτουργικό" από τα εμπορικά.

Είμαστε εδώ σαν "beta testers" διότι προσωπικά δε ξέρω τίποτα απ' όλα τα παραπάνω.

Αναμένουμε "αναμμένοι" την πρώτη διανομή!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συγχαρητήρια, αναμένουμε την διανομή σου και είμαστε διατεθειμένοι να την αγοράσουμε κιόλας όταν ολοκληρωθεί.

Tα ενεργειακά προγράμματα που έχω δουλέψει της 4μ και civiltech απλά απαράδεκτα δεν αξίζουν σε καμία περίπτωση τα χρήματα τους.

Link to comment
Share on other sites

@thanar: Με mamp ή xampp(στην εκδοση του για macos).

@tsx, JOHNYMAL: Δεν υπάρχει περίπτωση πώλησης. Και αυτό γιατί μπορεί σε 1,2 ή 6 μήνες την ίδια διανομή να την πάρει κάποιος και να την τροποποιήσει ώστε να εκτελεί και 10 πράγματα παραπάνω ή να τα εκτελεί πιο λειτουργικά.

Δεν νομίζω οτι συγκρίνεται με τα εμπορικά. Τα εμπορικά έχουν το σχεδιαστικό ενσωματωμένο, δίνουν τεύχη κλπ. Όλοι άλλωστε έχουμε στο παρελθόν αγοράσει λογισμικά και είναι απαραίτητα.

 

Και γενικά δεν θέλω να εκθειάζω εκ των προτέρων κάτι που δεν το έχετε δει. Αλλά είναι μία αρχή για όσους "παιδευόμαστε" πολύ με αυτές τις μελέτες να φτιάξουμε όλοι μαζί ενα εργαλείο που θα μας βοηθά όλους. Ούτε θέλω να παρεξηγηθώ οτι το κάνω στοχευμένα. Δεν προμοτάρω κάτι που πάει για πούλημα... Απλά είπα να ξεκινήσω το θέμα εδώ που είμαστε όλοι συνάδελφοι πριν βγει η διανομή γιατί μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι και να μπει στην πρώτη αυτή διανομή. Ο μόνος λόγος που δεν έχει ανέβει ακόμα είναι γιατί ακόμα το δουλεύω. Κάθε μέρα προσθέτω και ένα μικρό κομμάτι. (γιατί παράλληλα πρέπει και να δουλεύουμε...!) Θα μπορούσα δηλαδή να το ανεβάσω τώρα και σε δυο μέρες να έχω βρει ένα λάθος που θα αναγκαστούν να το διορθώσουν όλοι ή να έχω προσθέσει κάτι και να χρειάζεται να το ανεβάσω εκ νέου. Ακόμα και αυτή η κουβέντα όμως που κάνουμε πριν βγει με βοηθά πάρα πολύ.

 

Επίσης εκ των προτέρων λέω το εξής. Είναι σχεδόν απίθανο να βγουν 7000 γραμμές κώδικα και να μην βρείτε μετά κάποιο λάθος. Είναι σίγουρο οτι θα βρούμε κάτι που μπορεί να μην έγινε σωστά. Όπως πχ κάποια αρχεία υπολογιστικών φύλλων που είδα οτι είχαν ανέβει εδώ παλαιότερα υπολόγιζαν τις πλευρικές σκιάσεις μόνο από το 318α είτε έβαζα δεξιά είτε αριστερά. Δεν μπορώ να πω ομως οτι δεν με βοήθησαν. Με βοήθησαν 100%. Διόρθωσα το λάθος και δούλευαν άψογα.

 

Εγώ σκέφτηκα ένα excel με φύλλα -> δομικών στοιχείων, στοιχείων μελέτης, βιβλιοθηκών οπου θα μπορούμε να προσθέσουμε και νέους τοίχους/ανοίγματα/δάπεδα/οροφές, σκιάσεων, στοιχείων ζώνης, ελέγχου θερμομονωτικής επάρκειας και γενικά όλους του υπολογισμούς και όλα αυτά να δουλεύουν ώστε να δίνουν τα δεδομένα σε τελικά φύλλα πχ τεε-αδιαφανη, τεε-διαφανη, τεε-δαπεδο, στοιχεία ζώνης

Το οποίο δεν μπορούσα να το κάνω όμως με το excel γιατί σε κάθε περίπτωση κάτι άλλαζα, άλλοι τοίχοι, άλλα ανοίγματα, συρόμενοι τοίχοι, τοίχοι με πέτρα κλπ κλπ... Τρελάθηκα στο copy-paste σε κάθε μελέτη.Έτσι ξεκίνησε όλη η ιστορία.

 

Σας ανεβάζω μερικές φωτό ακόμα και πείτε μου τι μπορεί να προστεθεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.