Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράβαση σε κτίριο προ της 31/1/83 σε στάσιμο οικισμό


Recommended Posts

 
ν4178 άρθρο 1
2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου 
εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί 
αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαί−
ρετες χρήσεις:
(...)
δ) που έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις 
διατάξεις των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του ν. 1337/1983 
(Α΄ 33), όπως ισχύουν, χωρίς όμως να έχει απορριφθεί 
με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η 
αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση
(...)
ζ) που έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του 
ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 
30% του συνολικού ποσού προστίμου ή του σχετικού 
παραβόλου εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξεις του πα−
ρόντος και κατά τις διατάξεις του ν. 4014/2011 και υπό 
τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου (Α΄ 209).
 

 

Ν-1337/83.                        (ΦΕΚ-33/Α/14-3-83). 
"Επέκταση του πολεοδομικού σχεδίου Οικιστικής ανάπτυξης και 
σχετικές ρυθμίσεις". 
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β': ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ. 
ΑΡΘΡΟΝ-21:ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ. 
 
      Μπορεί να εξαιρεθούν από την υποβολή δηλώσεων κατά το Αρθ-15 του νόμου αυτού οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων που έχουν κατασκευαστεί πριν από την 31-1-83 και βρίσκονται σε οικισμούς που παρουσιάζουν στασιμότητα ανάπτυξης και οι οποίοι προσδιορίζονται με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζονται σε παραδοσιακούς οικισμούς.
 
ν.4178 άρθρο 2:
Απαγόρευση υπαγωγής
1. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου 
αυθαίρετες κατασκευές που εμπίπτουν στις περιπτώ−
σεις του παρόντος άρθρου με τις επιφυλάξεις που ανα−
φέρονται σε αυτό.
(...)
2. Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της περίπτωσης ζ΄ της 
παραγράφου 2 του άρθρου 1 η μεταβίβαση δικαιώματος 
ακινήτου ή αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας ή η σύ−
σταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο 
έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατα−
σταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης άλλη από τις αναφε−
ρόμενες στην παράγραφο 2 του άρθρου 1 και εφόσον:
Η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης 
βρίσκεται:
α) Σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή 
του οικισμού. (...)

 

δε βλέπω εμπόδιο υπαγωγής. 
Τα υποστυλώματα κατασκευάστηκαν και αυτά πριν την 31-1-83?
 
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

δεν ξέρω αν το βλεπει κάποιος το θέμα για να μου απαντήσει..αλλα είναι το πιο σχετικό στην περίπτωση μου..οπότε θα την κάνω εδω!

Σε στασιμο οικισμό έχει κατασκευαστεί ισόγεια κατοικία και αποθήκη το 1980 άρα εξαιρείται από τις διατάξεις του νόμου..

το θέμα είναι ότι το 2005 βγήκε μια αδεια νομιμοποίησης της υφιστάμενης κατοικίας και αποθήκης , όμως την κατοικία την δείχνει να κολλάει στο όριο ενώ στην πραγματικότητα έχει απόσταση 1μ , στην  συνέχεια αυτός κανε και 1 επέκταση της κατοικιας..το θέμα μου είναι τωρα,εγώ τι πρέπει να κανω σε αυτην την περίπτωση

Α) Να παω σύμφωνα με την οικοδομική αδεια νομιμοποίησης και να πρεπει να πάω με παραβίαση Δ ?

β) να μην λάβω κάθολου υπ οψην μου την αδεια νομιμοποιησης ,αφου το κτίσμα προυπηρχε και δεν μπορει να μετακινήθηκε?και να τακτοποιήσω μόνο την επέκταση αφού τα αλλα κτίσματα είναι προ το 83 αρα δεν θεωρούνατι αυθαίρετα??

 

οποιαδήποτε αποψη θα εκτιμήθει~!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Σε στάσιμο οικισμό (άρα εξαιρείται από τις διατάξεις του νόμου) έχει κατασκευαστεί ισόγεια κατοικία και αποθήκη το 1980. 

Το 2005 βγήκε μια άδεια νομιμοποίησης της υφιστάμενης κατοικίας και αποθήκης. Όμως, την κατοικία τη δείχνει να κολλάει στο όριο, ενώ στην πραγματικότητα έχει απόσταση 1μ. Στη  συνέχεια αυτός έκανε και μια επέκταση της κατοικίας.

Τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Α) Να πάω σύμφωνα με την οικοδομική άδεια νομιμοποίησης και να πρέπει να πάω με παραβίαση Δ ?

Β) να μην λάβω καθόλου υπ όψη   την άδεια νομιμοποίησης, αφού το κτίσμα προϋπήρχε ( και δεν μπορεί να μετακινήθηκε) και να τακτοποιήσω μόνο την επέκταση;

- Αφού τα άλλα κτίσματα είναι προ το 83,  θεωρούνται αυθαίρετα;

 

 

Αν δεν λάβεις υπόψη την άδεια νομιμοποίησης, χάνεις για το υφιστάμενο τον χαρακτηρισμό του ως νομίμως υφιστάμενο (λόγω της νομιμοποίησης που έχει γίνει).  Αν δηλώσεις την παράβαση της Δ, θα σε πάει κατηγορία 4 (αφού έχεις άδεια νομιμοποίησης) και ανάλογα με το μέγεθος της κατ επέκταση προσθήκης, μπορεί να υπαχθεί και στην κατηγορία 5.

Στη περίπτωση που δεν δηλώσεις υπολογισμό με οικοδομική άδεια (αφού τεκμηριώσεις στην τεχνική έκθεση τους λόγους για τους οποίους δεν την λαμβάνεις) , το κτίριο θα φαίνεται να τελεί υπό το πρότερο πολεοδομικό καθεστώς. Το κτίριο, δεν θα απαιτείται να δηλωθεί στις διατάξεις του ν. 4178, αλλά δεν θα θεωρείται και νομίμως υφιστάμενο. Η επέκταση φυσικά θα πρέπει να δηλωθεί με την ανάλογη κατηγορία (πιθανότατα ως κατηγορία 5).

Η γνώμη μου είναι να δηλωθεί με οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για ις απαντήσεις..ενα αλλο θέμα είναι ότι αφού ,μιλάμε για αδεια νομιμοποίησης, το κτίσμα προυπήρχε.. πως γινεται και είναι σε άλλη θέση??δεν μπορεί να μετακινήθηκε..δεν είναι μια αδεια δόμησης που μπορεί  να έγινε αλλαγή θέσης οικοδομής!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε στάσιμο οικισμό κατασκευάστηκε με οα το 1982 κατοικία α΄ορόφου με πιλωτή και στέγη.

Η στέγη κατά την κατασκευή έγινε σοφίτα και ως εδώ οκ, δεν υπάρχει υποχρέωση υπαγωγής στον 4178 για τη σοφίτα.

Μετά όμως έκλεισαν μέρος της πιλωτής σε κατοικία, αυτός λέει οτι έγινε την ίδια χρονιά αλλά δεν με έπεισε, φαίνεται πιο καινούριο και καθώς σε α/φ δε θα δούμε τίποτα τι μου προτείνετε να κάνω?

Δεν χρειάζονται βεβαίωση απλώς θέλουν να τακτοποιήσουν τις υποθέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.