Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλείσιμο παρόδιας στοάς


tasakos

Recommended Posts

Συνάδελφοι, ακριβώς όπως το λέει ο τίτλος: Έχω περίπτωση όπου η ιδιοκτησία έχει "πάρει" μισό μέτρο από παρόδια στοά και το χει ενσωματώσει στο κατάστημα. Το θέμα είναι ότι όλο το οικοδομικό τετράγωνο καθώς και τα διπλανά είναι ακριβώς στην ίδια "περασιά". Προβλεπόταν δηλαδή μεγαλύτερο πλάτος στοάς το οποίο τελικά δεν εφαρμόστηκε (είναι στην Βουλιαγμένης).

Τακτοποιείται η συγκεκριμένη υπέρβαση δόμησης κατά την γνώμη σας;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το "άνετα" μπορείς να τιο δικαιολογήσεις με κάποιο τρόπο apthan???

η παρόδια στοά είναι κοινόχρηστος χκρος....ξέρεις...Ωστόσο μπορεί πράγματι να κάνω λάθος και με κάποιο παραθυράκι να γίνετε

Link to comment
Share on other sites

Η παρόδια στοά δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, αλλά κομμάτι του οικοπέδου, και προβλέπεται από το ρυμοτομικό ότι αν κατασκευαστεί κτίριο πρέπει να γίνει με παρόδια στοά η οποία δίνεται σε κοινή χρήση. Αν εγώ έχω το οικόπεδο αδόμητο το περιφράζω και φυτεύω μαρούλια και δεν μπορεί να μου πει κανένας τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εδώ δεν έχεις οικόπεδο αλλά κτίσμα. έχεις παραχωρήσει την κοινόχρηστη χρήση στον Δήμο αλλα και στους υπόλοιπους ενοίκους της πολυκατοικίας. Γι' αυτό το λόγο όταν βάλεις στην παρόδια στοά τραπεζοκαθίσματα πληρώνεις ενοίκιο στον Δήμο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα ότι δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, αλλά μέρος του οικοπέδου που δίνεται σε κοινή χρήση. Άρα οποιαδήποτε κατασκευή καθ' υπέρβαση των όρων και κανονισμών που επιβάλλουν την κατασκευή παρόδιας στοάς εφόσον είναι εντός του οικοπέδου ρυθμίζεται με ν. 4014/2011. Δεν διαφωνώ πάντως ότι θέλει και τη συναίνεση των συνιδιοκτητών της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Α, ok. σίγουρα πάντως δεν αντιμετωπίζετε αυτή η περίπτωση ως αδόμητο οικόπεδο. Θεωρώ ότι η συναίνεση των συνιδιοκτητών δεν είναι αρκετή. Η κοινή χρήση δεν είναι για τους συνιδιοκτήτες αλλά για τους περιοίκους- δημότες. Φαντάσου ότι θα κλείναν τις στοές όλα τα εμπορικά κτίρια από κατασκευής ακόμα. Επίσης δεν γνωρίζω -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- ΚΑΝΕΝΑ συνάδελφο να έχει κάνει κάτι αντίστοιχο.

 

Επίσης οι παρόδιες στοές δεν είχαν ενταχθεί ούτε στο 3843 που μετά τους Η/Χ είχαν εντάξει και πολλές άλλες περιπτώσεις. Με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα σου λέω ότι δεν γίνετε να υπαχθει στον 4014 η παρόδια στοά. Ο κοινόχρηστός της χαραχτήρας δεν μπορεί να αγνοηθεί.... ( και μάλλον ούτε πρέπει)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος (που έχουμε στενή σχέση) έχει υποβάλλει 2 αιτήσεις για ρύθμιση με ν. 4014/2011 για ισάριθμα καταστήματα που κάλυπταν και χώρο προοριζόμενο για παρόδια στοά. Και οι 2 είναι σε φάση "Οριστική υπαγωγή" με πληρωμένα όλα τα παράβολα+πρόστιμα. Είχε προηγηθεί αναλυτικό ψάξιμο του ΓΟΚ, του Κτιριοδομικού και συνομιλία με κ. Γαρδίκη (μηχανικός στο ΥΠΕΚΑ υπεύθυνη για εφαρμογή ν. 4014). Δεν το βγάλαμε από το κεφάλι μας ότι μπορεί να ρυθμιστεί κατασκευή σε χώρο παρόδιας στοάς.

 

Σε προηγούμενο μήνυμά μου δεν είχα αναφέρει ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί το ζήτημα σαν να έχουμε αδόμητο οικόπεδο, αλλά ότι αν δεν δομήσουμε το οικόπεδο μπορούμε να το περιφράξουμε και να το καλλιεργήσουμε πχ. Εννοώ δηλαδή ότι δεν "απαλλοτριώνεται" ο χώρος της παρόδιας στοάς ούτε εισφέρεται στο Δήμο. Απλώς, όταν δομηθεί το οικόπεδο η οικοδομή θα πρέπει να έχει διαμορφωμένη παρόδια στοά η οποία είναι σε συνέχεια του πεζοδρομίου και δίνεται σε κοινή χρήση. Παραμένει όμως μέρος του οικοπέδου, μετράει σε κάλυψη και από πάνω (μετά το αναγκαίο ύψος) μπορεί να δομηθεί κιόλας. Άρα ότι αυθαιρεσία γίνει εκεί μέσα ρυθμίζεται με το ν. 4014/2011.

 

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Και εμένα μου απάντησαν ότι δεν τακτοποιούνται με 4014, στις παρόδιες στοές. Ρώτησα στην πολεοδομία μηχανικό εφαρμογής και μου είπε ότι μπορώ να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με άρθρο 22. Ενώ πέρσι τα ¨κόβανε ¨ αυτά από το τοπογραφικό λόγω μη υλοπ/νης στοάς.

Link to comment
Share on other sites

αικατερίνη, με το Αρθ.22 πως γίνετε? γνωρίζεις? μήπως πρέπει να παει με 1512 (εξ εξαιρεση απο κατ/ση κτλ).Για πόσο μεγάλη παράβαση? α και κάτι άλλο: σε ποια πολεοδομία σου το είπαν?

 

thanks

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.