Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο παρόδιας στοάς


Recommended Posts

Τώρα το βρήκα το θέμα αυτό ψάχνοντας για μια περίπτωσή μου, κι έχω ήδη κάνει ερώτημα στο forum...

Δεν ξέρω τι συνέχεια είχε το συγκεκριμένο και που καταλήξατε, αλλά θα ήθελα να ήξερα αν έχει τύχει σε κάποιον ρύθμιση υπόγειου χώρου που εκτείνεται εντός της παρόδιας στοάς κάτω από αυτή δηλαδή. Η γνώμη σας είναι πως υπάγεται στις απαγορεύσεις του άρθρου 2 του ν. 4178 ή ότι μπορεί να ρυθμιστεί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση: σε πολυώροφη πολυκατοικία στην Αθήνα με άδεια του 1972, μου ζητήθηκε βεβαίωση για ένα διαμέρισμα...πλην της διαμερισμάτωσης και της προσθήκης εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο διαπίστωσα επίσης το εξής:

διαφορά στο περίγραμμα της οικοδομής και συγκεκριμένα ότι όλη η πολυκατοικία έχει βγει 1 μ προς την στοα η οποία φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Σε 1η φάση θα πάω να πάρω το ρυμοτομικό από το Δ. Αθηναίων, αλλά πρακτικά ούτε βεβαίωση μπορώ να δώσω ούτε στο νόμο των αυθαίρετων μπορώ να το βάλω...τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση: σε πολυώροφη πολυκατοικία στην Αθήνα με άδεια του 1972, μου ζητήθηκε βεβαίωση για ένα διαμέρισμα...πλην της διαμερισμάτωσης και της προσθήκης εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο διαπίστωσα επίσης το εξής:

διαφορά στο περίγραμμα της οικοδομής και συγκεκριμένα ότι όλη η πολυκατοικία έχει βγει 1 μ προς την στοα η οποία φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Σε 1η φάση θα πάω να πάρω το ρυμοτομικό από το Δ. Αθηναίων, αλλά πρακτικά ούτε βεβαίωση μπορώ να δώσω ούτε στο νόμο των αυθαίρετων μπορώ να το βάλω...τι κάνω?

Γεια σας και πάλι, πήρα το ρυμοτομικό και είδα ότι η στοά με ΦΕΚ του 1971 μειώθηκε στα 3,50μ. (όσο τη μετράω κι εγω τώρα!!!!) Ωστόσο η άδεια που βγήκε το Φεβρουάριο του 1972 δείχνει ότι η στοά είναι 4,5μ. έχει και μια αναθεώρηση (η οποία όμως δεν πείραξε το θέμα αυτό...)

Τι μου προτείνετε?

Σκέφτομαι να το βάλω στα αυθαίρετα σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης που μπαίνει μέσα στην πρασιά....

Link to comment
Share on other sites

Roukat  : Σκέφτομαι να το βάλω στα αυθαίρετα σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης που μπαίνει μέσα στην πρασιά....

 

 

αρα,  το θεωρεις "επεκταση στα κοινοχρηστα"  κατα ενα μετρο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.