Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετο στη Σάνη-Σταυρονικήτα, Δύσκολη περίπτωση


Recommended Posts

Παιδιά ξέρουμε τι είπε το δασαρχείο τελικα; γιατί αν έχει χαρακτηριστεί δάσος πως είναι δυνατον να ρυθμιστει; Επειδή έχω την ίδια περίπτωση με άδεια που δεν έχει ανακληθεί και έχει αυθαιρεσίες. Καταρχάς θεωρώ ότι είναι εκτός σχεδίου. Οπότε αν είναι χαρακτηρισμένο δάσος δύσκολα το βλέπω να προχωράει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε τι είπε το δασαρχείο τελικα; γιατί αν έχει χαρακτηριστεί δάσος πως είναι δυνατον να ρυθμιστει; Επειδή έχω την ίδια περίπτωση με άδεια που δεν έχει ανακληθεί και έχει αυθαιρεσίες. Καταρχάς θεωρώ ότι είναι εκτός σχεδίου. Οπότε αν είναι χαρακτηρισμένο δάσος δύσκολα το βλέπω να προχωράει

 

Τον Νοέμβριο του 2011 μετά από αίτηση πελάτη, το δασαρχείο απάντησε εγγράφως πως δεν είναι χαρακτηρισμένη δασική η περιοχη. Το ίδιο και σε τηλεφωνική επικοινωνία συναδέλφου μηχανικού μαζί τους, τον φεβρουάριο του 2012.

Edited by aploumpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καμιά πιο νέα ενημέρωση επί του θέματος υπάρχει... Σε περίπτωση που δεν υπάρχει καμιά παράβαση αλλά μόνο ανάκληση της άδειας, τσεκάρω το "άρση ανάκλησης οικοδομικής άδειας" και ξεμπερδεύω...

Πόσο είναι το παράβολο?

Σχέδια χρειάζονται? Ποια αυτά της οικοδομικής άδειας?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για κτίριο που κατασκευάστηκε με άδεια το 1974 και κατασκευάστηκαν αυθαίρετες κατασκευές (πισίνα, κιοσκια κλπ) το 2003 περίπου, λέω να πάω με τακτοποίηση για το αρχικό κτιριο με τους ισχύοντες κανονισμούς το 1974 και για τα υπόλοιπα ως αυθαίρετες κατασκευές το 2003. Αρα τιμή ζώνης 900€ για το αρχικό κτίριο (ενός οικισμού "εντος σχεδίου") και για τα υπόλοιπα με τιμή ζώνης 500€ ως αυθαίρετα σε εκτός σχεδίου! Είναι σωστή η σκέψη μου? Και εαν είναι σωστή πως παίρνω δύο διαφορετικές τιμές ζώνης στην ίδια δήλωση?

Επίσης πως βεβαιώνεται η παλαιότητα για τις κατασκευές του 2003, όταν δεν υπάρχουν "επίσημα" έγγραφα? Μονο με δήλωση ιδιοκτήτη και Τ.Ε. μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

ειπες,

"εντος οικισμου " εντος σχεδιου" το αρχικο κτιριο...με 900 ευρω..

 

τα υπολοιπα με 500 ευρω σαν "εκτος σχεδιου"

 

τι ακριβως σημαινει αυτο?

 

σε ποια περιοχη εισαι?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη στο παλαιό τοπογραφικό του 1974 αναφέρει τοπογραφικό διάγραμμα οικοπέδου ΑΒΓΔΑ εις οικισμόν "Σταυρονικήτα - Σάνη". Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά, στις αντικειμενικες τις αρχικες, με τελευταια αυξηση το ετος 2007

και τις προσφατες 2010

δεν υπαρχει ο οικισμος αυτος...

 

[δες τα αρχεια που κατεβασε ο gp1...χτες]

 

αρα πας με 500...την κατωτερη της χαλκιδικης...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα, τελικά πως το λύσατε το θέμα με τα εντος και εκτος σχεδιου στον οικισμο αυτο?εγω εχω τωρα ενα αυθαιρετο με ΟΑ του 82 για τον νεο νομο 4178.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εγγραφο του συμβολαιογραφικου συλλογου Θεσ/κης

 

για Σταυρονικητα

 

http://www.notarius.gr/uploads/egiklioi2014/Stavronikita_752.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.