Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

σύμφωνα και με την εγκύκλιο 35/17-7-2012 Συμβολαιογραφικού συλλόγου Εφετείου Αθηνών στη περίπτωση που στη σύσταση έχουν συμπεριληφθεί και οι αυθαίρετοι χώροι δεν θα απαιτηθεί τροποποίηση της σύστασης. Άρα 500 ευρώ και "καθάρισε" ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που έχει πάρει το ένα δωμάτιο τμήμα του δωματιου του διπλανού διαμερίσματος και φαίνεται και στη συσταση αυτό, πως ρυθμίζεται; Διαμερισμάτωση και χωρίς συναίνεση;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ναι με διαμερισμάτωση, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται συναίνεση, με μία δήλωση τακτοποιείς και τα 2 διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαμέρισμα 120 τ.μ. στα σχέδια και στο συμβόλαιο έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας,όλο το διαμέρισμα ένα ποσοστό.

Στην πραγματικότητα έχω 3 διαμερίσματα σήμερα.

Θα δηλώσω διαφορετική διαμερισμάτωση. Το ζήτημα είναι αν πρέπει να κάνω μια δήλωση επειδή συμβολαιογραφικά έχω ένα ποσοστό, ή 3 δηλώσεις όσα και τα διαμερίσματα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου.

Με τα ποσοστά θ' ασχοληθούν οι συμβολαιογράφοι......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. ζητω λιγο απο το χρονο σας διοτι εχω μπλεχτει λιγο.

σε πολυκατοικια το υπογειο στην αδεια φαινεται να αποτελειται απο τεσσερις αποθηκες και ενα διαδρομο με το κλιμακοστασιο.στην οριζοντιο φαινεται ενιαιο. στην πραξη αποτελειται απο τρεις αποθηκες. η διαφορα ειναι σε μια απο της αποθηκες οπου μεγαλωσε σε σχεση με την αδεια και περιλαμβανει και το κλιμακοστασιο αφου δεν κατεβαινει στο υπογειο στην πραξη, τον διαδρομο και την αλλαη αποθηκη. το θεμα ειναι εγω πως μπορω να δωσω βεβαιωση για να κανω τροποποιηση οριζοντιου αφου τα κοινοχρηστα διαφοροποιηθηκαν. απο την αλλη ομως και η οριζοντιος που ειναι σε ισχυ δεν συμφωνει μα σχεδια της αδειας.σκεφτηκα την διαφορετικη διαμερισματωση αλλα δεν υπαρχει τροποποιηση η/μ αφου ειναι αποθηκες δεν υπαρχει θερμανση κ.τλ

Link to comment
Share on other sites

.σκεφτηκα την διαφορετικη διαμερισματωση αλλα δεν υπαρχει τροποποιηση η/μ αφου ειναι αποθηκες δεν υπαρχει θερμανση κ.τλ

Πιστεύω ότι σωστά το σκέφτεσαι για διαμερισμάτωση.

Παρόλο που η ορολογία "διαμερισμάτωση" είναι ακόμα αδιευκρίνιστη και γενική, θεωρώ πως αναφέρεται όχι τόσο στη τροποποίηση Η/Μ αλλά στην αλλαγή του περιγράμματος μια οριζόντιας ιδιοκτησίας η οποία επιφέρει και αλλαγή στα Η/Μ.

 

Οταν εχει αλλαξει η θεση της κουζινας (με η χωρις εγκατασταη φυσικου αεριου), πως το αντιμετωπιζουμε?

Εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας, θα το αντιμετώπιζα ως διαφορετική διαρρύθμιση και θα προχωρούσα δίχως 4014.

Link to comment
Share on other sites

μα γιαν,

αν απο την αρχη εκανε "λουτρό" εκει που "δεν" ηταν...

τι αλλο να ζητησεις?...

πολυ σωστος για την "διαρρυθμιση"

καλησπερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.