Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Σόρρυ άμα χάνω κάτι, σόρρυ άμα κάτι δε διάβασα αλλά νομίζω ότι το άρθρο 23 παράγραφος 5 και οι διευκρινήσεις που δόθηκαν μετά λύνουν όλες τις περιπτώσεις λειτουργικής συνένωσης και όπως έχει αναφέρει και ο φίλος μου ο soundholics (παρότι δεν έχει κάνει καμία δήλωση συμπαράστασης στον δοκιμαζόμενο λαό του ΗΡΑΚΛΗ) μιλάμε για λειτουργική συνένωση διατηρώντας την ιδιοκτησιακή τους αυτοτέλεια.

 

Για τη λειτουργική συνένωση χώρων του ιδίου ή ομόρων κτιρίων διακρίνονται οι κάτωθι περιπτώσεις:

Α) Συνένωση αυτοτελών ιδιοκτησιών εντός του ιδίου κτιρίου:

Αναλόγως του είδους των εργασιών και της χρήσης του προκύπτοντος χώρου, απαιτείται η εφαρμογή μιας εκ των τριών περιπτώσεων αδειοδότησης / ενημέρωσης του άρθρου 4 του νόμου. Στην περίπτωση εφαρμογής της διαδικασίας έγγραφης ενημέρωσης, πέραν των αναφερομένων στοιχείων στην παρούσα οδηγία εφαρμογής του άρθρου 4 παρ.3, υποβάλλεται και τεχνική έκθεση αρμοδίου μηχανικού με την οποία τεκμηριώνεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις / διασκευές.

Β) Συνένωση και λειτουργική ενοποίηση κτισμάτων όμορων οικοπέδων:

Για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης, η οποία προϋποθέτει συναίνεση όλων των ιδιοκτητών των όμορων οικοπέδων, ακολουθούνται τα προβλεπόμενα στις υπ΄ αριθμ. 13448/16-3-2012 και 13451/16-3-2012 Υπουργικές Αποφάσεις (ΦΕΚ Α.Α.Π 116/9.10.2012).

Γ) Λειτουργική συνένωση χώρων όμορων κτιρίων:

Εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα στις υπ΄ αριθμ. 13448/16-3-2012 και 13451/16-3-2012 Υπουργικές

Αποφάσεις (ΦΕΚ Α.Α.Π 116/9.10.2012).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω μια παρόμοια περίπτωση με τις παραπάνω και αντίστοιχες απορίες.

Σε ένα κτήριο κατασκευής του 1986,

το κλιμακοστάσιο είναι σε διαφορετική θέση από τα σχέδια της πολεοδομίας.

Τα σχέδια της σύστασης απεικονίζουν τη τωρινή κατάσταση.

Αντίστοιχα και στο Α όροφο αντι για 2 διαμερίσματα έχουν γίνει 4.

Πάλι, τα σχέδια της σύστασης απεικονίζουν τη τωρινή κατάσταση.

Οι ιδιοκτήτες του κτηρίου είναι 2.

Φαντάζομαι ότι οι όλες παραπάνω αυθαιρεσίες τακτοποιούνται με "διαμερισμάτωση"

Απαιτείται, επιπρόσθετα, μελέτη στατικών επειδή μετατοπίστηκε η σκάλα?

Καλύπτομαι με μια δήλωση 4014 και ένα μόνο 500αρικο για όλο το κτήριο και όλες τις αυθαιρεσίες ή

πρέπει να πληρωθεί ένα 500ρικο για τη μετατόπιση της σκάλας και ένα 500ρικο για τη διαφορετική διαμερισμάτωση του Α ορόφου?

Τα πολεοδομικά μεγέθη του κτηρίου δεν επηρεάζονται από αυτές τις παραβάσεις.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αρχικά παραθέτω πως

1.) Κατά τη γνώμη μου το θέμα των στατικών καλύπτεται από τον εν λόγω νόμο και δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας κατά την υποβολή,

2.) Καλό είναι (για τη δική σου ασφάλεια αλλά και της κοινωνίας γενικότερα) οι εν προκειμένω μελέτες για γίνονται σε κάθε περίπτωση.

 

Η διάταξη της παρ. παρ. 7 άρθρο 50 του Ν.4042/12 η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της Ο.Α. εάν επιφέρει αλλαγές στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις τότε υπάγεται στην κατηγορία 13 του Ν.4014 και καταβάλλεται ειδικό πρόστιμο 500€.

Κατά δε την παρ. 2.γ του άρθρου 24 πρέπει να υποβάλεις δήλωση για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία επομένως κατά τη γνώμη μου πρέπει να υποβάλεις δύο δηλώσεις με παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης (μια για κάθε όροφο).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι!

Συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη χρειάζεται άραγε για τη τακτοποίηση της μετατόπισης του κλιμακοστασίου?

Υπενθυμίζω, στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας φαίνεται η τωρινή κατάσταση του κλιμακοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ ότι αφού στα σχέδια της σύστασης φαίνεται η σημερινή κατάσταση, σημαίνει ότι οι συνιδιοκτήτες έχουν λάβει γνώση και δεν απαιτείται συναίνεση. Περίμενε όμως και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Κυρίως εάν ο πίνακας χιλιοστών είναι υπογεγραμμένος από όλους τους συνιδιοκτήτες και εμφανίζει την ιδιοκτησία που σε ενδιαφέρει με τα υλοποιημένα της τετραγωνικά.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστος χώρος και ρυθμίζεται με δική του δήλωση 4014 υποβαλόμενη από όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου κι όχι με τη δήλωση για τη διαμερισμάτωση ορόφου (η οποία γίνεται για μια οριζόντια ιδιοκτησία = διαμέρισμα).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ιάσονα χρειάζονται 2 ξεχωριστές δηλώσεις,

μια για τα διαμερίσματα του Α ορόφου και μια για το κλιμακοστάσιο!

Ο πελάτης μου θέλει να αποφύγει να εμπλακεί και ο άλλος ιδιοκτήτης στη τακτοποίηση γιατί είναι μαλωμένοι.

(ο πίνακας χιλιοστών είναι υπογεγραμμένος και από τους 2 ιδιοκτήτες και απεικονίζει τη σημερινή κατάσταση)

 

Να προσθέσω ότι στο ίδιο κτήριο υπάρχει ένα κατάστημα στο ισόγειο που έχει χωριστεί στα δύο.

Νομίζω όμως ότι αυτό μπαίνει στο 4014 σε άλλο φύλλο καταγραφής και μετά πρέπει να βγει ΟΑ?!

Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση ανά αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα ή κατάστημα κ.λπ.).

Σε αυτή δεν μπορούν να μπουν αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ.

Μα καλά σου λεει ο nzerman.

Αφου ρητά διευκρινίζεται για ποιες περιπτώσεις γινεται εγκριση εργασιων,

και μάλιστα την διακρίνει εμφανώς από την λειτουργική ενοποιήση χώρων του ίδιο ακινήτου

(που αναφέρεται στο ίδιο άρθρο του ΝΟΚ) τότε προφ. και δεν σε καλύπτει η συμπλήρωση αυτή.

Για να το γράφω ναι πιστεύω πως έχω δίκιο (αν κατάλαβα καλά το ερώτημα :D)

 

 

Μου έφυγε το "?" ρε παιδιά, "!" ήθελα να βάλω... Μην δαγκώνετε!

 

Μία δήλωση ανά αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα ή κατάστημα κ.λπ.).

Σε αυτή δεν μπορούν να μπουν αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους.

 

Με την αντίστοιχη αμοιβή για κάθε δήλωση εννοείται...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.