Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Μα και πάλι θα παρανομήσει διότι θα το ρίξει σήμερα και όχι προ ισχύος του ν4014.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ σκέφτομαι να το βγάλω μια φωτογραφία τώρα πριν ενωθεί. Συνεπώς όταν ρίξει τις τοιχοποιϊες εξαλείφεται και η αυθαιρεσία.

Οπότε εγώ είμαι καλλυμένος γιατί έχω φωτογραφία του χώρου που φαίνεται σαν ξεχωριστός και δεν μπορούν να ταυτοποιηθούν και οι διαστάσεις από μια φώτο.

Ίσως μετά βγάζει και μια άδεια συνένωσης με το άρθρο 23 παραγ. 5 του ΝΟΚ και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε καλύψει μια φωτογραφία.

Χρειάζεσαι δήλωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου (και για τα τ.μ. στο γραφείο 4 και για τον μεγαλύτερο διάδρομο).

Link to comment
Share on other sites

vk2626, αν ο πελάτης ήταν ο αδερφός μου ή τέλος πάντων κάποιος που του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε αυτά που λέει, τότε και μόνο τότε θα σκεφτόμουνα κάτι διαφορετικό από την διαμερισμάτωση και μετά βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε καλύψει μια φωτογραφία.

Χρειάζεσαι δήλωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου (και για τα τ.μ. στο γραφείο 4 και για τον μεγαλύτερο διάδρομο).

 

Γενικά έχω κι αυτό σαν απορία, όταν τα μετρούμενα μεγέθη δεν υπερβαίνουν τα πολεοδομικά αντιθέτως μάλιστα, δεν βεβαιώνουμε.?

 

π.χ. αντί για 3 μέτρα ύψος έγινε 2.70.

ή αντί για 3,50 μέτρα ένα δωμάτιο είναι 3,35?

 

Το λέω επειδή έχω δώσει βεβαίωση για αποθήκη όπου αντί για 10.00 x 5.00 έγινε 10.00 x 4.50 για κατασκευαστικούς λόγους.

 

Κι επίσης διαμερισμάτωση αναφέρεται ότι δηλώνεται όταν έχω μεταβολή των Η/Μ.

Μήπως μια άδεια εσωτερικών διασκευών με ενημέρωση 48 ώρες πριν και συναίνεση και των 2 ιδιοκτιτών (πριν τη μεταβίβαση)

να ήταν καλύτερα?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα την Πολεοδομια Θεσσαλονικης αναφορικα με την εγγραφη ενημερωση

Χρεωνεται σε συγκεκριμενη υπαλληλο, περναει προεγγριση, πρωτοκολλειται και μετα περναει οριστικα

Κατι σαν την ΕΕΜΚ δηλαδη

 

Ρωτησα συγκεκριμενα για την περιπτωση μου με διαφορετικη διαμερισματωση των αποθηκων, σε περιπτωση που αυτο θεωρητικα ηθελαν να το κανουν τωρα.

Δηλαδη για Χ λογους ο ενας να παραχωρησει χωρο στον αλλο και να παραχωρησουν και οι 2 χωρο στον κοινοχρηστο

Χρειαζεται συνυπογραφη της αιτησης και απο τους δυο εμπλεκομενους, δεν απαιτειται μονον ο πελατης μου να αιτηθει

Απο κει και υστερα ομως, επιτρεπεται να γινουν οι διαρρυθμισεις.

 

Δηλαδη ισχυριζομενος οτι οι εργασιες ΘΑ πραγματοποιηθουν, περνανε με εγγραφη ενημερωση

Για εργασιες που πραγματοποιηθηκαν, Ν.4014/2011

 

Διαλιεχτι...

Link to comment
Share on other sites

Για να δηλωθεί διαμερισμάτωση πρέπαι να είναι η μοναδική παράβαση ή μπορεί να δηλωθεί παράλληλα και με άλλες παραβάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει κι αλλες παραβασεις, βαζεις μια παραβαση κατηγοριας 13 και δικαιολογεις στην ΤΕ οτι προκειται για διαμερισματωση, ανευ προυπολογισμου

Link to comment
Share on other sites

Για περίπτωση σε ισογείο οικοδομής που είχε βάσει άδειας 2 μικρά καταστήματα που έγιναν ένα (έπεσαν οι διαχωριστικοί τοίχοι και έμειναν μόνο οι κολώνες) επιλέγω στο σύστημα απλά το κουμπάκι "διαφορετική διαμερισμάτωση" χωρίς φύλλα καταγραφής ή τίποτα άλλο;

 

Επίσης, πρέπει για μία τέτοια περίπτωση πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας; (Μου φαίνεται λίγο αστείο καθώς μιλάμε για κατάστημα συνολικού εμβαδού μετά την ενοποίηση περίπου 50-55 τμ... του 1965).

 

Η οδηγία του ΤΕΕ για τα ΔΕΔΟΤΑ που είχε ανακοινωθεί από το καλοκαίρι, υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή μελλοντικά να ισχύσει στον νόμο και να λείψουν τέτοιες κακοτυπίες απαίτησης μελέτης στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ΥΔΟΜ και ζητα με εγγραφη ενημερωση συνενωση των δυο καταστηματων σε ενα, εφοσον εχεις εναν ιδιοκτητη και για τις δυο ιδιοκτησιες, θεωρητικα.

Στα συμβολαια πως φαινεται? Ενα καταστημα η δυο?

Ειναι μεσα στα πλαισια του Ν.4067.

Μονο εφοσον δεν υπαρχει αλλη παρανομια.

Την αμοιβη του Ν.4014 παρτην εσυ για το τρεξιμο σου, παραβολο και προστιμο δεν υπαρχουν και γλιτωνεις μελετη στατικης επαρκειας αν και εφοσον ζητηθει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.