Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Μία δήλωση ανά αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα ή κατάστημα κ.λπ.).

Σε αυτή δεν μπορούν να μπουν αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους.

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός!

Δηλαδη σύνολο 3 δηλώσεις:

Μια δήλωση για τη διαφορετική θέση κλιμακοστάσιου (διαμερισμάτωση-πρέπει να εμπλακεί και ο άλλος ιδιοκτήτης)

Μια δήλωση για το διαμέρισμα του Α ορόφου που έγιναν τρία (διαμερισμάτωση)

Μια δήλωση για το κατάστημα ισογείου που έγιναν δύο με υποχρέωση έκδοσης ΟΑ σε 3 χρόνια? (διαμερισμάτωση)

και αντίστοιχα 3 αμοιβές!

θα κάνει πάρτυ ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, η διαφορετική θέση του κλιμακοστασίου δεν είναι όμως διαφορετική διαμερισμάτωση.

Κάνε λογική έκπτωση στις αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Ως τι θα μπορούσε να δηλωθεί η διαφορετική θέση του κλιμακοστασίου?

Δεν υπερβαίνει κάποιο από τα πολεοδομικά μεγέθη του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου απαιτούνται δύο δηλώσεις μια για κάθε οριζόντια ορόφου με παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης και στις δύο που θα αφορά τη διαφορετική διάταξη ολόκληρου του εκάστοτε ορόφου. Κάποιες επιφάνειες της στάθμης φυσικά και θα είναι κοινόχρηστες ή και άλλες ιδιοκτησίες, δε προβλέπεται διαφορετική μεταχείριση όμως από την παρ. 7 άρθρο 50 του Ν.4042/12. Το πρόστιμο της διαμερισμάτωσης το πληρώνει ο όροφος στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

οταν υπαρχει μετατοπιση του εσωτερικου κλιμακοστασιου ( συνδεει το ισογειο με το υπογειο ) θεωρειται παραβαση και πρεπει να τακτοποιηθει με τον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομη κατασκευασμενη με 2 προσθηκες, ως και το μισο πρωτο οροφο, παλαιοτητας 1962, ανηκει πλεον σε 2 μοναχα ιδιοκτητες.

Οροφοδιαμερισματακια, καταλαμβανοντας ολη την πλακα.

Η τελευταια προσθηκη του 1962 προεβλεπε κατασκευη του μισου πρωτου οροφου πανω απο ολοκληρα κατασκευασμενο ισογειο (ολοκληρη καλυψη), με το υπολοιπο μισο (το μπροστα τμημα) να ειναι ταρατσα και η εισοδος να ειναι με υπαιθρια σκαλα απο το ισογειο απευθειας στον οροφο και εισοδο στο πισ μισο που ηταν το "νομιμο" κομματι.

Επι της ουσιας κατασκευαστηκε ολοκληρη η πλακα του 1ου οροφου και αλλος ενας οροφος επισης

Δηλαδη η μιση πλακα του 1ου οροφου αυθαιρετη και ολος ο 2ος

 

Ερχομαι τωρα εγω να τακτοποιησω τις παραβασεις του 1ου ορόφου για να πουληθει και διαπιστωνω οτι το κλιμακοστασιο που δημιουργηθηκε (δεν υπηρχε προφανως, μονο μια υπαιθρια σκαλα που οδηγουσε στον οροφο προβλεποταν στην αδεια) εισεργεται κατα ενα μερος του στο νομιμο τμημα του διαμερισματος μου, το οποιο επι της ουσιας χανει καθαρο εμβαδον.

Αυτη η παραβαση δηλωνεται αλλαγη διαμερισματωσης η αγνοειται παντελως?

 

Τονιζω οτι μιλαμε για οροφοδιαμερισματα 2 ιδιοκτητων ολα που δεν τηρηθηκε επ ουδενι η αδεια, οποτε και η ολη διαταξη εχει γινει τελειως διαφορετικα απο οτι προβλεποταν να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έκανα τίποτα για το κλιμ/σιο πέρα από το να το δείξω σε καινούρια κάτοψη και να γίνει σχετική αναφορά στην ΤΕ (όπως και για την υπαίθρια που δεν κατασκευάστηκε).

Αν υπάρχει διαφορά με τα συμβόλαια, ας γίνει διόρθωση στα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι, εχω κατοψη που επισυναφθηκε σε προικοσυμφωνο του 1970 που δειχνει τον οροφο ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ειναι, με το κλιμακοστασιο ΑΚΡΙΒΩΣ στη θεση που ειναι τωρα....

Το σχεδιο της ΟΑ δε δειχνει πουθενα κλιμακοστασιο και αυτο κατασκευαστηκε τρωγωντας 2,5 τ.μ. περιπου απο το νομιμως υφισταμενο τμημα μου.

Νομιζω δεν τιθεται λογος διαμερισματωσης εν τοιαυτει περιπτωσει. Ανεβάζω και σχεδια να παρετε μια γευση!

Η μια ειναι κατοψη της ΟΑ και η αλλη κατοψη του προικοσυμφωνου

 

Σημειωνω οτι συσταση ΟΙ δεν υπαρχει και θα γινει προ αγοραπωλησιας

Διαφοροποιει κατι αυτο?

post-47080-0-48941400-1364329579_thumb.jpg

post-47080-0-49127000-1364329606_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Ως τι θα μπορούσε να δηλωθεί η διαφορετική θέση του κλιμακοστασίου?

Δεν υπερβαίνει κάποιο από τα πολεοδομικά μεγέθη του κτηρίου.

Μηπως κι εγω δε θα επρεπε να κανω κατι για τη διαφορετικη θεση του κλιμακοστασιου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Inzaghi, δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο. Θέλει σκέψη αλλά θεωρώ πως η διαμερισμάτωση δεν είναι η λύση...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.