Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Κι αν το πατάρι είχε μπει στον 3843 τότε συμψηφίζονται τα καταβληθέντα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαμερισμάτωση πώς θα μπει σε μια εκ των 5 ιδιοκτησιών όπου θα μπουν και ενδεχόμενες άλλες αυθαιρεσίες της αυτής ιδιοκτησίας. Διαφωνώ κάθετα! Μία δήλωση για τη διαμερισμάτωση που θα πληρώσουν όλοι από κοινού παράβολο και αμοιβή. Και όλοι παίρνουν ένα αντίγραφο. Αλλιώς τι θα έχουν στα χέρια τους την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών του άλλου μαζί και διαμερισμάτωση? Πρωτίστως είμαι υπέρ ο καθένας μόνος του όποιος και όποτε ενδιαφερθεί διαμερισμάτωση και αυθαιρεσίες μαζί! αυτή η διαμερισμάτωση οροφου είναι μια μαλακία και μισή! Εδώ διάγραμμα κάλυψης δεν γίνεται σωστά! Οι άνθρωποι είναι πυροβολημένοι

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (όσες αυτοτελείς και ανεξάρτητες ιδιοκτησίες και να υπάρχουν σε αυτόν) ρυθμίζεται μέσω του 4014 με μια δήλωση, που ν' αφορά σε οποιοδήποτε από τα στον συγκεκριμένο όροφο υπάρχοντα διαμερίσματα. Αν υποθετικώς είναι η μοναδική παράβαση, τότε με τη συγκεκριμένη δήλωση κι όταν εξοφληθεί το πρόστιμο αυτής, εκδίδεται αυτομάτως Βεβαίωση 4014 για το συγκεκριμένο διαμέρισμα (αν χρειάζεται). Στη συνέχεια για οποιοδήποτε από τα άλλα διαμερίσματα για να εκδοθεί Βεβαίωση 4014, ξαναπερνιέται στο σύστημα (μόνον αυτό) και με βάση τα έγγραφα ρύθμισης της προηγούμενης δήλωσης (για τη διαφορετική διαμερισμάτωση) κ.λπ. ο μηχανικός μπορεί να εκδώσει Βεβαίωση 4014 όταν κι αν απαιτηθεί.

 

Αν έχουν συμφωνήσει αρχικώς όλοι οι ιδιοκτήτες να μοιραστούν το πρόστιμο της δήλωσης διαμερισμάτωσης (και τα έξοδα αυτής) τότε εύκολα όλοι μπορούν να έχουν "πρόσβαση" στα έγγραφα της συγκεκριμένης δήλωσης. Αν δεν θέλουν να συμμετάσχουν τότε επαφίεται στην κρίση αυτού που πλήρωσε αν θέλει να τους δώσει τα έγγραφα ρύθμισης και να τα χρησιμοποιήσουν και οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.

θα ηθελα τις αποψεις σας στο εξης θεμα:

εχω ισογειο καταστημα που το 2000 χωριστηκε συμβολαιογραφικα σε δυο ισα σε εμβαδον καταστηματα(χωρις αδεια απο την πολεοδομια) και μεταβιβαστηκε σε ξεχωριστους ιδιοκτητες.τωρα μου ζητησε ο ενας απο τους δυο να το τακτοποιησω καθως εχει και διαφορα υψους.κανοντας αυτοψια ειδα οτι το δικο του δεν ηταν ισο σε εμβαδον με το αλλο αλλα λιγοτερο.Συγκεκριμενα ενω στα συμβολαια εδειχναν δυο ισα καταστηματα 40 τ.μ. το καθενα στην πραξη ειναι 43 και 37 τ.μ.Ουσιαστικα εχει μεταφερθει ο τοιχος που τα χωριζει κατα 40 ποντους απο το σχεδιο που εγινε στο συμβολαιο.εγω στην τακτοποιηση πως οφειλω να τα δειξω?ο ιδιοκτητης του διπλανου καταστηματος δεν συναινει στην τακτοποποιηση ως 40-40 και ο δικος μου ως 43-37.

ευχαριστω κ των προτερων

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει ο ιδιοκτήτης σου θα τακτοποιήσει αυτό που εσύ βλέπεις....

Αν δεν συμφωνεί ας κινηθεί νομικά εναντίον του έτερου συνιδιοκτήτη και "....βλέπει" το τι θα καταφέρει....

Κι εσύ δεν έχεις καμία ανάμειξη....

Link to comment
Share on other sites

kostavros:

Στην οικοδομική άδεια ένα κατάστημα στη πράξη και στα συμβόλαια 2 καταστήματα.

Άρα, η πολεοδομική παράβαση για τον πελάτη σου τακτοποιείται με λοιπή παράβαση (αναγραφή στην τεχνική έκθεση για διαμερισμάτωση) και υπέρβαση ύψους χωρίς Υ.Δ για το χώρο του ενός καταστήματος (2 φυλλα καταγραφής). Από την τακτοποίηση που αφορά στη διαμερισμάτωση θα ωφεληθεί και ο δίπλα.Δεν καταπατάς κοινόχρηστο χώρο και συνεπώς δεν χρειάζεσαι συναίνεση για να τακτοποιηθεί το κατάστημα. Τα υπόλοιπα συζήτησέ τα με το συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω και τους 2.

ο συμβολαιογραφος μου ειπε δεν απασχολει εμενα εσυ παιρνεις την ευθυνη.ρωτα το υπουργειο η την πολοεδομια.

προσωπικα θεωρω πιο σωστο να βαλω οτι ειχε συμφωνηθει και μεταβιβαστει βαση συμβολαιου.δηλαδη μισο μισο,οπως ειναι και η συσταση.το θεμα ειναι νομικα κατα ποσο μπορει να κυνηγησει και να μας μπλεξει ο αλλος ιδιοκτητης,κατι στο οποιο δε μπορω και δε ξερω που μπορει να φτασει δυστυχως.και ο δικος μου πελατης δεν κανει πισω εφοσον ειδε οτι τον εχει κλεψει.

αν αποφασισω να τακτοποιησω με αυτο που βλεπω θα πρεπει να γινει και τροποποιηση συσταση ομως.να αναφερω οτι και στο δημο(ΤΑΠ) εχουν δηλωθει ως 40-40

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλανός "έκλεψε" από τον πελάτη σου 3 τ.μ. Αυτό είναι το θέμα!!!! Προφανώς πριν λυθεί το θέμα αυτό, εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!!! Η' πρέπει να τα βρουν μεταξύ τους ή ο πελάτης σου να κινηθεί νομικά εναντίον του διπλανού! Μέχρι τότε (αρκετά χρόνια) δεν μπορεί να δηλωθεί τίποτα στον 4014!

 

Μια λύση θα ήταν ο διπλανός να πληρώσει στον πελάτη σου τη διαφορά των 3 τ.μ. (εμπορική αξία) και τα έξοδα διόρθωσης των συμβολαίων και να κάνει ...πίσω ο πελάτης σου (ν' αποδεχθεί τη ρύθμιση μέσω 4014 της διαφορετικής διαμερισμάτωσης 37-43).

Link to comment
Share on other sites

σαν λυση ακουγεται καλη αλλα ο πελατης μου ειναι ανενδοτος(εν μερει τον δικαιολογω).δεν θελω να τους μπλεξω και δικαστικα να τραβιουνται στα δικαστηρια μια ζωη και να πληρωνουν δικηγορους.ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

συν. kostavros, πρέπει να μιλήσεις με τον εαυτό σου και να αποφασίσετε τι θέλετε να κάνετε.

Θέλετε να δώσετε μια βεβαίωση που δεν δημιουργεί σήμερα πρόβλημα σε κανέναν αλλά μπορεί να δημιουργήσει στο μέλλον και με την δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι σου ή μια βεβαίωση της πραγματικής κατάστασης που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σήμερα αλλά δεν θα έχεις μελλοντικά να φοβάσαι τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.