Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Στην Διαμερισμάτωση πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρονται οι ιδιοκτήτες όλων των διαμερισμάτων

 

Στην αλλαγή διαμερισμάτωσης γίνεται κοινή δήλωση για όλα τα διαμερίσματα του ορόφου που αφορά αυτή. Εάν εμείς θέλουμε να κάνουμε την διαμερισμάτωση για το ένα διαμέρισμα λόγω μεταβίβασης και τον ιδιοκτήτη του διπλανού διαμερίσματος δεν τον γνωρίζουμε είναι υποχρεωτικό να τον αναφέρουμε ?

 

Φυσικά θα αναφέρω τις ιδιοκτησίες όπως τις βλέπω στην πράξη.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε nik αν εχει γινει η συσταση σωστα και αποτυπωνεται το διαμερισμα σου βασει αυτης πιστευω δε χρειαζεσαι αλλα καλο ειναι να εχεις την συναινεση του..οποτε καλο ειναι να τον βρεις και να τον ενημερωσεις.

φιλε Feathon συμφωνω μαζι σου αλλα πρεπει να γινει τροποποιηση συστασης που κανεις(βαζοντας στην θεση του πελατη μου εμενα)δεν θα δεχοταν.βεβαια οπως του ειπα αυτο επρεπε να λυθει το 2000 που χτιστηκε λαθος ο διαχωριστικος τοιχος αλλα.... η αγνοια και η καλοπροαιρετη διαθεση ορισμενων γινεται ερμαιο στις διαθεσεις καποιων κουτοπονηρων.. αν η δικαστικη οδο στην ελλαδα λειτουργουσε με αρκετα πιο γρηγορους ρυθμους θα του ελεγα να παει δικαστικα.γενικοτερα εχεις δικιο παντως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και συμφωνώ. Να ρωτήσω κάτι άλλο...

 

Οριζόντια ιδιοκτησία υπογείου η οποία αποτυπώνεται σε σχέδιο οικοδομικής αδείας ως ένας ενιαίος υπόγειος χώρος κατοικιών, στην πράξη αλλά και συμβολαιογραφικά μετατράπηκε σε δύο ξεχωριστές αποθήκες.

 

Μου ζητάνε βεβαίωση για την μία αποθήκη.

 

Χρειάζεται διαμερισμάτωση υπογείου?

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι είναι παλαιό σπίτι και δεν υπήρχαν μελέτες υδραυλικών, θέρμανσης κ.τ.λ. ναι μεν στο σχέδιο αποτυπώνεται ένα δωμάτιο και ένα w.c. αλλά στην πράξη δεν γίνανε ποτέ έχω μία ιδιοκτησία στην οποία γίνανε αλλαγές με "...τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων..." ? Θέλω να πω ότι επειδή είναι ένα υπόγειο δεν μπορώ να θεωρήσω το χτίσιμο του τοίχου και τον διαχωρισμό στα δύο σαν μία απλή εσωτερική διαρρύθμιση και εγώ να βγάλω την βεβαίωση μου αναφέροντας τα συμβόλαια που υπάρχουνε ? Έτσι και αλλιώς το εμβαδόν και η δόμηση της κάθε ιδιοκτησίας δεν δεν έχει μεταβληθεί. Δεν υπήρχαν καν οι ιδιοκτησίες βέβαια όταν βγήκε η άδεια, μετά προέκυψαν.

 

Είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά αυτό που λέω ?

Link to comment
Share on other sites

ειχες πει

εχεις εναν χωρο στην ΟΑ

εγιναν δυο ...στα συμβολαια...και στην πραξη...

 

αρα "διαμερισματωση"

 

[εσωτερικες διαρρυθμισεις δεν μετρανε..]

 

[μην ρωτας για τραβηγμα ...απο τα μαλλια...οταν εχουν...απωλεσθει απο πολλων ετων...] :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και η ηλεκτρική εγκατάσταση είναι όπως ήταν πριν χωρισθεί;

Αποθήκη δεν ήταν και πριν;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ήταν ενιαία κατοικία με αποτυπωμένες κάποιες εγκαταστάσεις στο σχέδιο της άδειας π.χ. w.c. και έγινε 2 αποθήκες με έναν τοίχο στην μέση. Προφανώς επειδή είναι ψιλοχωμένο και μέσα στην υγρασία σαν σπίτι δεν είχε νόημα και κατέληξε αποθήκη. Χτίσανε μετά και έναν τοίχο και το κάνανε δύο ξεχωριστές αποθήκες. Επειδή μου φαίνεται ψιλοχαζομάρα σαν χώρος ρωτάω μήπως γλυτώνω την διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

αφου

- η αδεια δειχνει δυο χωρους

- εχει χωριστει σε δυο χωρους με συμβολαια

- με συμβολαια εχει μεταβιβασθει σε δυο διαφορετικους ιδιοκτητες

 

θα κανεις διαμερισματωση

 

[δεν θα αλλαξεις την χρηση...

ποιος σου απαγορευει σε μια γκαρσονιερα που εχεις σε οροφο να αποθηκευεις διαφορα πραγματα ή να μετατρεψεις σε αποθηκη ενα δωματιο στο διαμερισμα σου???]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.