Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Να κάνεις πρωτίστως δήλωση για διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θες δώσε βεβαίωση να ξεμπερδεύεις. δεν μπορεί να σε κάνει τίποτα και κανένας. Αν συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης τακτοποίησέ το να είναι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση μελλοντικά

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παραβαση αλλαγμενης διαμερισματωσης οταν το κλιμακοστασιο, λογω λαθος τοποθετησης εχει εισελθει στο διαμερισμα μου, το οποιο και χανει εμβαδον?

 

Για μερικα εκατοστα μιλαμε αλλα εκτος του 2% (πχ η μια πλευρα απο 2,75m καθαρο βασει σχεδιων μετρηθηκε 2,53m)

Link to comment
Share on other sites

όχι κατ' εμέ, 22 πόντοι πιο μέσα. δίνεις βεβαίωση. αν ψειριαστούμε με τη νομοθεσία, θέλει τακτοποίηση

 

Θέλω να νομιμοποιήσω(όχι τακτοποίηση) την συνένωση των οροφοδιαμερισμάτων στα οποία υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες.

α)Θα πρέπει να γίνει μια ξεχωριστή δήλωση αποκλειστικά για τη συνένωση, όπου θα πληρωθεί το παράβολο και να προσκομιστεί στην πολεοδομία με το φάκελο για την άδεια που θα βγει?

β)Στη δήλωση που θα δηλωθούν οι αυθαιρεσίες δόμησης με 4014, μπορεί να δηλωθεί και η συνένωση προς έκδοση αδείας, αλλά πώς? Σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής όπου θα αναγράψω τίτλο παράβασης και επιλογή προς έκδοση Ο.Α.? Γινεται αυτό? Δηλαδή σε ενα φύλλο καταγραφής να δηλωθεί ένας χώρος για τον οποίο θα θα επιλεγεί στο πεδίο "τύπος αυθαιρεσίας: τακτοποίηση" και σε άλλο Φ.Κ. - με περιγραφή παράβασης πχ διάνοιξη οπής - της ίδιας δήλωσης να επιλεγεί "προς έκδοση Οικοδ. Αδείας" ? και αυτό το παράβολο που πληρώθηκε για την τακτοποίηση των αυθαίρετων χώρων να προσκομίσω στην Υπ. Δόμησης?

γ)Μήπως δεν χρειάζεται δήλωση στο 4014, λόγω του ότι η διάνοιξη οπής δεν είναι αυθαίρετος χώρος και η σκάλα δεν είναι σκυροδετημένη?

Καλύτερα να απευθυνθώ στην αρμόδια ΥΔ.ΔΟΜ να μου πουν αν απαιτείται.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις μια δηλωση, απο τη στιγμη που με τη συνενωση εχεις πλεον μια οριζοντια ιδιοκτησια

Σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφης η καθε σου αυθαιρεσια ΣΥΝ μια παραβαση κατηγοριας 13 για τη συνενωση

Δε θα ορισεις πουθενα οτι πας για νομιμοποιηση

Πλεον θα θεωρεισαι τακτοποιημενος και οποτε θελεις βγαζεις και αδεια

 

Στην περιπτωση μου, ειναι 16cm ολα κι ολα, φαγωμενα απο τη μια πλευρα, διαφορα που "σβηνει" κατα μηκος των 5,5μ κλιμακοστασιου και διαδρομου

Προφανες κατασκευαστικο λαθος στο αλφαδιασμα των καλουπιων, τους βγηκαν τοιχεια και δοκαρια σε λαθος σημειο και αναγκαστικα κανανε το δοντακι αυτο.

 

Η απωλεια εμβαδου ειναι 0,16Χ5,50/2 = 0,44τ.μ. υπερ κοινοχρηστου και εις βαρος μου.

Βασικα, υπερ της αλλης ιδιοκτησιας ειναι, διοτι λογω μετατοπισης του κοινοχρηστου εχασα εγω και κερδισε ο αλλος, με το κοινοχρηστο να παραμενει στις ιδιες διαστασεις...

 

δε συντρεχει λογος διαμερισματωσης λετε ε?

Link to comment
Share on other sites

ε, είπαμε όχι και διαμερισμάτωση γι αυτό.

 

Στο δικό μου θέμα: ο σκοπός είναι να αποφύγω το 500άρι και να το πληρωθώ εγώ εφόσον βγάλω άδεια και να ναι και για πάντα.

Η συνένωση είναι στην πράξη. Πολεοδομικά και συμβολαιογραφικά είναι δύο αυτοτελής ιδιοκτησίες.

Σε αυτή την περίπτωση θέλει δύο δηλώσεις κανονικά.

Επομένως εγώ ρωτώ τη γνώμη σας αν βγάλω άδειας νομιμοποίησης για τη συνένωση των οροφοδιαμερισμάτων ακολουθώ το α) β) ή γ) του #1193 ?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως θα πρέπει να γίνει αυτό που περιγράφεις στο β. Δηλαδή μια δήλωση με 2 φύλλα καταγραφής. Στο ένα οι αυθαίρετοι χώροι προς τακτοποίηση. Στο άλλο κλικαρισμένη την επιλογή "προς έκδοση οικοδομικής άδειας". Στο δεύτερο φύλλο καταγραφής δεν θα υπάρχουν επιφάνειες. Λογικά όταν προχωρήσεις σε αρχική υποβολή. Θα έχει υπολογιστεί το παράβολο των χώρων προς τακτοποίηση συν 500 ευρώ από το δεύτερο φύλλο καταγραφής. Δεν το έχω κάνει ως τώρα αλλά παρατηρώ στο σύστημα ότι υπάρχει η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι, παντως εγω σε μια δηλωση θα τα εβαζα.

Αφου επι της ουσιας το διαμερισμα ειναι ενα...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου είναι ένας ιδιοκτήτης για τον έναν όροφο και ο σύζυγος για τον άλλο. Επομένως θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να κάνω δύο δηλώσεις. Την οπή στο κάτω ή στον πάνω όροφο? το ίδιο δεν είναι? Έστω 3ος-4ος. Η μία λογική λέει ότι αφού είναι εντός όγκου 3ου ορόφου(από δάπεδο 3ου έως και πλάκα οροφής του) να μπει στη δήλωση αυθαιρεσιών του 3ου. Αλλιώς αφού το δάπεδο του 4ου έχει οπή πάει στον 4ο. Βασικά το ίδιο είναι. Η ουσία είναι ότι, εφόσον δηλωθεί προς έκδοση οικοδομικής αδείας, μπορεί να δηλωθεί και με άλλες παραβάσεις και το π.χ.2ο Φ.Κ. είναι σίγουρο ότι θα βγάλει εξτρα 500άρι? Από την άλλη σκέφτομαι, αφού στο Ε9 είναι δηλωμένες ξεχωριστές ιδιοκτησίες όπως και στα συμβόλαια και εφόσον οι ιδιοκτήτες δεν σκοπεύουν να προβούν σε αλλαγές ούτε στο Ε9 ούτε στα συμβόλαια, μήπως το αποφύγω και δεν δηλώσω την οπή και την συνένωση των οροφοδιαμερισμάτων.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι συνάδελφος Μηχανικός (Ηλεκτρονικών Υπολογιστών όμως) και έχω στην κατοχή μου ένα διαμέρισμα βάσει οικοδομικής αδείας 90τμ το οποίο έχω μετατρέψει σε 3 γκαρσονιέρες από 30 τμ η κάθε μία.

Προσπάθησα να διαβάσω τα προηγούμενα posts αλλά λόγω του ότι δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με την ορολογία ψιλοχάθηκα. Ζητώντας λοιπόν προκαταβολικά συγνώμη θα ήθελα να με βοηθήσετε στα παρακάτω ερωτήματα:

1. Εμπίπτει η περίπτωσή μου στη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου;

2. Εάν ναι θα πρέπει να πληρώσω 1 x 500€ ή 3 x 500€?

3. Εάν έχουν γίνει αλλαγές στα μηχανολογικά ή ηλεκτρολογικά της οικοδομής θα πρέπει να συνυποβάλλω νέα Η/Μ μελέτη και εάν ναι ποιο είναι το κόστος της;

4. Πρόκειται για οριστική τακτοποίηση;

5. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας μόνον μετρητής ρεύματος (χελώνα) και οι ενοικιαστές διανέμουν μεταξύ τους το λογαριασμό ρεύματος βάσει μετρητών που έχει ο κάθε ένας στον πίνακά του. Μετά την τακτοποίηση μπορώ να πάω στη ΔΕΗ και να βάλω άλλες 2 "χελώνες";

6. Θα μπορώ να μεταβιβάσω μετά από την τακτοποίηση μόνον μία από τις γκαρσονιέρες; Ο συμβολαιογράφος πώς θα αναφέρεται σε αυτήν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ζητώντας και πάλι συγνώμη για το γεγονός ότι ίσως οι ερωτήσεις μου έχουν ήδη απαντηθεί.

Γώργος

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.