Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Η άδεια του 2000 είναι μόνο για επέκταση και αλλαγή στις όψεις, ενώ έχουν αλλάξει τα τετραγωνικά (χτίστηκαν λιγότερα από ότι προέβλεπε η παλιά άδεια). Δε θα με ψάξει κανείς; Το λάθος βέβαια είναι του ελεγκτή υπαλλήλου της πολεοδομίας, αλλά φοβάμαι μην έχουμε τρεχάματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε παρόμοια περίπτωση, ''πάτησα'' στην τελευταία άδεια (η οποία θεωρείται ότι είναι και η πιο επικαιροποιημένη).

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές αντίστοιχες περιπτώσεις χρησιμοποίησα τα "στελέχη" των παλαιών αδειών και τα "σχέδια" των πρόσφατων...

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα 5-6 από τις πρώτες σελίδες του θέματος και 5-6 από τις τελευταίες και ψιλοκατέληξα αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση από εσας. Έχω περίπτωση που μου ζητήθηκε βεβαίωση για μεταβίβαση οριζόντιας ιδιοκτησίας-αποθήκης πολυκατοικίας. Η Ο.Α. είναι του 1968 και δείχνει 6 αποθήκες στο υπόγειο (όλες και με εξωτερικές εισόδους με ράμπες από το δρόμο). Στη σύσταση (αλλά και στην πραγματικότητα), οι υπ'αριθμ 4, 5 και 6 καθώς και τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου (αν κατάλαβα καλά) έχουν γίνει ενιαία αποθήκη με τον αριθμό 4 με εμβαδό 96 τ.μ. στο συμβόλαιο της σύστασης. Θα πρέπει να γίνει αίτηση τακτοποίησης με "διαμερισμάτωση" να υποθέσω. Συναινέσεις:

1) θα πρέπει να ζητηθούν από όλους τους συνιδιοκτήτες του κτιρίου (αν όντως υπάρχει κατάληψη και του κοινοχρήστου τμήματος του διαδρόμου);

2) Από όλους τους συνιδιοκτήτες του υπογείου (αν δεν έχει καταληφθεί κοινόχρηστο τμήμα);

3) Καμία συναίνεση (πάλι αν δεν έχει καταληφθεί κοινόχρηστο τμήμα);

Η δήλωση τακτοποίησης γίνεται στο όνομα του ιδιοκτήτη που μιλάω ή σε όλους του ορόφου;

Τυχόν μεταβολές στα Η/Μ με απασχολούν σε τέτοια περίπτωση ή όχι γιατί πρόκειται για βοηθητικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Μου λείπει μια τροποποίηση της συστασης οριζόντιας την οποία θα πρέπει να βρω αν προχωρήσουμε τελικά, αλλά από τα άλλα στοιχεία που έχω συνάγεται ότι ναι υπάρχουν οι άλλοι 3 χώροι της αρχικής σύστασης (Γκαράζ 1 και αποθήκες 2 και 3) και έχουν χιλιοστά και απλά συνενώθηκαν οι 4,5,6 σε μια με τον αριθμό 4 (την εν λόγω).

Link to comment
Share on other sites

Αν 15 γραφεία = Χ ιδιοκτησίες, ναί.... Επίσης αν έχει μεταβληθεί και ο κοινόχρηστος χώρος, πάλι ναι...

Αλλιώς... μάλλον δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα 5-6 από τις πρώτες σελίδες του θέματος και 5-6 από τις τελευταίες και ψιλοκατέληξα αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση από εσας. Έχω περίπτωση που μου ζητήθηκε βεβαίωση για μεταβίβαση οριζόντιας ιδιοκτησίας-αποθήκης πολυκατοικίας. Η Ο.Α. είναι του 1968 και δείχνει 6 αποθήκες στο υπόγειο (όλες και με εξωτερικές εισόδους με ράμπες από το δρόμο). Στη σύσταση (αλλά και στην πραγματικότητα), οι υπ'αριθμ 4, 5 και 6 καθώς και τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου (αν κατάλαβα καλά) έχουν γίνει ενιαία αποθήκη με τον αριθμό 4 με εμβαδό 96 τ.μ. στο συμβόλαιο της σύστασης. Θα πρέπει να γίνει αίτηση τακτοποίησης με "διαμερισμάτωση" να υποθέσω. Συναινέσεις:

1) θα πρέπει να ζητηθούν από όλους τους συνιδιοκτήτες του κτιρίου (αν όντως υπάρχει κατάληψη και του κοινοχρήστου τμήματος του διαδρόμου);

2) Από όλους τους συνιδιοκτήτες του υπογείου (αν δεν έχει καταληφθεί κοινόχρηστο τμήμα);

3) Καμία συναίνεση (πάλι αν δεν έχει καταληφθεί κοινόχρηστο τμήμα);

Η δήλωση τακτοποίησης γίνεται στο όνομα του ιδιοκτήτη που μιλάω ή σε όλους του ορόφου;

Τυχόν μεταβολές στα Η/Μ με απασχολούν σε τέτοια περίπτωση ή όχι γιατί πρόκειται για βοηθητικό χώρο;

 

Διαμερισμάτωση;;

Συναίνεση από όλους τους ιδιοκτήτες του ακινήτου (αν έχει πάρει από τα κοινόχρηστα).

Χωρίς συναίνεση (αν δεν υπάρχει υπέρβαση).

Η δήλωση στο όνομα του ιδιοκτήτη.

 

Προφανώς όμως αλλαγές στα "μηχανολογικά¨" των αποθηκών δεν υπάρχουν......

 

Αν τελικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ διαμερισμάτωση τότε να πας με ΕΕΜΚ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.