Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Προσωπικά νομίζω είτε με όποιου είδους νομιμοποίηση είτε χωρίς, είμαι προσωπικά καλυμμένος, επικαλούμενος το άρθρο 7. Δε νοείται να ' κατηγορεί ' το κράτος τον ιδιοκτήτη επειδή δεν υποχρέωνε να γίνονται συμβόλαια βάσει κατόψεων Ο.Α. και να ζητάει από αυτούς πρόστιμο. Καλού κακού για οποιοδήποτε μελλοντικό μπλέξιμο θα το πάω με μια ΕΕΜΚ όπου θα δηλώνεται ότι οι παραβάσεις έγιναν όταν η άδεια ήταν ακόμη σε ισχύ κατά τη φάση της κατασκευής. Η ΕΜΜΚ θα αφορά μόνο τα δύο διαμερίσματα που επηρεάζει η αλλαγή δοαμερισμάτωσης. Τα υπόλοιπα στον όροφο αν έχουν και αυτά διαφορετική διαμερισμάτωση δε με αφορούν καθώς δεν μπορώ ούτε να κάτσω ασχοληθώ και να τους ψάχνω γιατί δε θα κάνω ποτέ δουλειά, ούτε να τους επιβάλλω την ανάγκη του ενός ιδιοκτήτη για μεταβίβαση, άλλωστε και η οδηγία της υπαλλήλου ήταν αυτή, με βάση το διαμέρισμα του αιτούντα, ασχολείσαι με αυτά που εμπλέκονται στη διαφορετική διαμερισμάτωση με αίτηση και Υ.Δ. του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος Β και δήλωση αποδοχής από τον ιδοκτήτη του Γ διαμερίσματος.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά νομίζω είτε με όποιου είδους νομιμοποίηση είτε χωρίς, είμαι προσωπικά καλυμμένος, επικαλούμενος το άρθρο 7. Δε νοείται να ' κατηγορεί ' το κράτος τον ιδιοκτήτη επειδή δεν υποχρέωνε να γίνονται συμβόλαια βάσει κατόψεων Ο.Α. και να ζητάει από αυτούς πρόστιμο. Καλού κακού για οποιοδήποτε μελλοντικό μπλέξιμο θα το πάω με μια ΕΕΜΚ όπου θα δηλώνεται ότι οι παραβάσεις έγιναν όταν η άδεια ήταν ακόμη σε ισχύ κατά τη φάση της κατασκευής. Η ΕΜΜΚ θα αφορά μόνο τα δύο διαμερίσματα που επηρεάζει η αλλαγή δοαμερισμάτωσης. Τα υπόλοιπα στον όροφο αν έχουν και αυτά διαφορετική διαμερισμάτωση δε με αφορούν καθώς δεν μπορώ ούτε να κάτσω ασχοληθώ και να τους ψάχνω γιατί δε θα κάνω ποτέ δουλειά, ούτε να τους επιβάλλω την ανάγκη του ενός ιδιοκτήτη για μεταβίβαση, άλλωστε και η οδηγία της υπαλλήλου ήταν αυτή, με βάση το διαμέρισμα του αιτούντα, ασχολείσαι με αυτά που εμπλέκονται στη διαφορετική διαμερισμάτωση με αίτηση και Υ.Δ. του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος Β και δήλωση αποδοχής από τον ιδοκτήτη του Γ διαμερίσματος.

 

Σου είπαν από πολεοδομία ότι, μπορείς να "νομιμοποιήσεις" αυτή τη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου με ΕΕΜΚ;

Θα σου σφραγίσουν τη νέα κάτοψη;

Τότε αποκτάς "έγγραφα νομιμοποίησης" και μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση 4014 για μεταβίβαση...

 

Το ξέρεις ότι, αυτό "διευκολύνει" πολλούς ιδιοκτήτες με διαφορετικές διαμερισματώσεις (π.χ. πολύ μικρότερο σχετικά "κόστος") από το να ενταχθούν στον 4014 (παράβολα, αμοιβές κ.λπ.)!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο διαμερισμάτων, για τα υπόλοιπα στον όροφο δεν ασχολούμαι. Ναι έτσι μου είπαν από πολεοδομία Θεσ/νίκης, θα το δω και στην πράξη αν τελικά ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα από το πρωί και τις 44 σελίδες του θέματος χωρίς να βρω απάντηση για το πρόβλημά μου, το οποίο αν και απλό με έχει μπερδέψει, θα ήθελα να σας παρακαλέσω για τη γνώμη σας :

 

Στο συνημμένο σκαρίφημα έχω μια τροποποίηση στα όρια των ιδιοκτησιών με μικρή μετακίνηση ενός τοίχου διαχωρισμού (βλ. σκίτσο) η οποία αποτυπώνεται μόνο στην πράξη αλλά δεν φαίνεται σε κανένα άλλο σχέδιο (άδεια, σύσταση κλπ). Τα καταστήματα ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

 

Στο κατάστημα 2 θέλω να εκδόσω άδεια δόμησης για διαρρύθμιση (και αλλ. χρήσης) σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εργαστήριο tatoo). Ειχα αντιγράψει τα σχέδια της άδεις και σχεδίασα τη διαρρύθμιση με αυτά. Κατόπιν επισκέφθηκα το χώρο για να επιβεβαιώσω τις διαστάσεις και ανακάλυψα αυτή τη μικρή μετακίνηση του τοίχου, η οποία επηρρεάζει την επιφάνεια του καταστήματος αυξάνοντάς την κατά +1,50μ2 (σε σύνολο 40μ2+16,5μ2 πατάρι). Επίσης υπάρχουν και οι διαφορές στα σχέδια αποτύπωσης-διαρρύθμισης με αυτά της αρχικής άδειας.

 

Η μετατόπιση του τοίχου είναι μικρή μεν, άμεσα μετρήσιμη δε (αφού επηρρεάζονται οι χώροι εργασίας). Θα προκύψει δηλαδή (θεωρώ) άμεσα η ασυμφωνία αρχικών - τελικών σχεδίων από την οποιαδήποτε αυτοψία ακολουθήσει (ελεγκτής δόμησης, υγειονομικό) αν δεν μεσολαβήσει κάποια ενέργειά μου με αποτέλεσμα να έχω το πρόβλημα ... εγώ.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας συνάδελφοι για το πως πρέπει να το χειριστώ, δεδομένου οτι με μπέρδεψε και η διαμερισμάτωση.

 

1) Πρέπει (μπορώ) να κάνω διαμερισμάτωση ?

2) Εχω τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων ?

3) Αν δεν θεωρείτε οτι έχω τρομοποίηση των Η/Μ, μπορώ να κάνω διαμερισμάτωση ?

4) Χρειάζομαι συναίνεση από τον ιδιοκτήτη του όμορου καταστήματος ?

 

Model1.jpg

Edited by haspr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

ΣΕ Οικοδομη η οποια αποτελειται απο ισογειο καταστημα και 2οροφη κατοικια στον 1ο και 2ο οροφο και εισοδο στην κατοικια απο το ισογειο, συμφωνα με την αδεια, ενος ιδιοκτητη ολο το κτιριο, στην πραγματικοτητα η κατοικια -μεζονετα εχει χωριστει σε 2 διαμερισματα ανεξαρτητα μεταξυ τους. Δεν εχει γινει συσταση για το κτιριο.

Ο ιδοκτητης θελει να πουλησει τον καθε οροφο ξεχωριστα αρα πρεπει να γινει για την οικια διαμερισματωση. Εως εδω καλα..

Εκτος απο την διαμερισματωση υπαρχουν και αλλες παρανομιες στον καθε οροφο..Υπερβαση δομησης Κ.Χ. 6,50τμ. γιατι εχει βγει ενα τμημα προς τα εξω και υπερβαση υψους 0,20μ για τον καθε οροφο.

Πως αντιμετωπιζεται αυτο???

Κανω μια δηλωση για την κατοικια με υπερβαση δομησης ΚΧ τα συνολικα μετρα δλδ 6,50χ2=13,00τ.μ. και υπερβαση υψους 0,20χ2=0,40μ και προσθετω +1 παραβαση για διαμερισματωση και την αναλυω αυτην στην τεχνικη εκθεση?????]

'Η κανω 2 διαφορετικες δηλωσεις για τις 2πλεον κατοικιες που εχουν γινει και βαζω τις παραβασεις της καθε μιας + την 1 παραβαση 500ε για την διαμερισματωση????

Στο ΤΕΕ θεσσαλονικης μου ειπαν μια δηλωση αλλα απο εκει και περα κρινω εγω τι θα βαζω και τι οχι...αλλα σιγουρα αν υπαρχουν παραβασεις περαν απο τη διαμερισματωση δεν θα τσεκαρω διαμερισματωση αλλα θα βαλω1 παραβαση 500ε..

Καμια ιδεα?????

Περιπλοκο...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κάνεις διαμερισμάτωση, νομιμοποίηση εννοείς, με ποιο τρόπο? Κοίτα πάνω απ' όλα συμβόλαια να δεις τι αγόρασε ο 2

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: 2ροφη οικοδομή ,ενός ιδιοκτήτη χωρίς καμία σύσταση διαφέρει από την άδεια στο ότι ενώ εκεί φαίνοτναι οροφοδιαμερίσματα έχουν γίνει 2 διαμ σε κάθε όροφο.Εχει και άλλες παραβάσεις.Λόγω του ενός ιδιοκτήτη θα γίνει 1 φάκελος. Η διαμερισμάτωση είναι ανά όροφο. Το κουτάκι στο σύστημα είναι στο κεντρικό μενού και όχι στα φύλλα καταγραφής.Πως λοιπόν θα δηλωθεί η δεύτερη διαμερισμάτωση του πάνω ορόφου? Με λοιπή παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν συμβολαια αγορας...Ειναι ιδιοκτητο κτιριο χωρις συσταση..

Να κανω διαμερισματωση οτι το ενα 2οροφο διαμερισμα εγινε 2 λειτουργικα ανεξαρτητα διαμερισματα για να μπορεσει να πουληθει μελλοντικα σαν ανεξαρτητο το καθενα..Τωρα στην αδεια φαινεται 2οροφη οικια ενω στην πραγματικοτητα ειναι 2 διαμερισματα ανεξαρτητα...

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κάνεις διαμερισμάτωση, νομιμοποίηση εννοείς, με ποιο τρόπο? Κοίτα πάνω απ' όλα συμβόλαια να δεις τι αγόρασε ο 2

Αναφερόμουν στο συνάδελφο haspr

 

artemi n

Πρέπει να τακτοποιηθεί όλο είτε μία δήλωση είτε με πολλές για να μπορεί να πάει συμολαοιογράφο να κάνει είτε σύσταση είτε να πουλήσει

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.