Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Βάσει των όσων μου είπαν το πρωί, αρεί η δήλωση να γίνει από τον έναν.

Όταν χρειαστει για κάποιο λόγο ο άλλος βεβαίωση, τη δίνεις χωρίς πρόστιμο, επισημαίνοντας ότι έχει πληρωθεί η διαμερισματοποίηση δίνοντας τα στοιχεία της άλλης τακτοποίησης (φυσικά αν αυτό γίνει το 2034 και από άλλο μηχανικό τρέχα γύρευε που θα βρεις στοιχεία τελοσπάντων) και βάζοντας στη βεβαίωση την περίπτωση ακινήτου που έχουν τακτοποιηθεί οι αυθαιρεσίες του (όχι δηλαδή της επιλογής ότι δεν υπήρχε ποτέ καμία αυθαιρεσία).

στη δικια μου περιπτωση ο αλλος ιδιοκτητης (του διπλανου διαμερισματος που εχουμε το προβλημα) πηγε σε συναδελφο και εκανε την διαμερισματωση.

Οταν μιλησα μαζι του τηλεφωνικα, μου ειπε να κανω το ιδιο και για τον δικο μου πελατη,

αλλη διαμερισματωση δλδη στην δικια μας αιτηση (η οποια θα γινει ουτως ή αλλως, λογω κλειστου ηχ).

Τωρα τι κανω οεο? Τι σημαινει αυτο, οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω την αιτηση του?

(να σημειωθει οτι προτεινα να μοιραστουμε το 500ρικο)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή διάβασα από το πρωί και τις 44 σελίδες του θέματος χωρίς να βρω απάντηση για το πρόβλημά μου, το οποίο αν και απλό με έχει μπερδέψει, θα ήθελα να σας παρακαλέσω για τη γνώμη σας :

 

Στο συνημμένο σκαρίφημα έχω μια τροποποίηση στα όρια των ιδιοκτησιών με μικρή μετακίνηση ενός τοίχου διαχωρισμού (βλ. σκίτσο) η οποία αποτυπώνεται μόνο στην πράξη αλλά δεν φαίνεται σε κανένα άλλο σχέδιο (άδεια, σύσταση κλπ). Τα καταστήματα ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

 

Στο κατάστημα 2 θέλω να εκδόσω άδεια δόμησης για διαρρύθμιση (και αλλ. χρήσης) σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εργαστήριο tatoo). Ειχα αντιγράψει τα σχέδια της άδεις και σχεδίασα τη διαρρύθμιση με αυτά. Κατόπιν επισκέφθηκα το χώρο για να επιβεβαιώσω τις διαστάσεις και ανακάλυψα αυτή τη μικρή μετακίνηση του τοίχου, η οποία επηρρεάζει την επιφάνεια του καταστήματος αυξάνοντάς την κατά +1,50μ2 (σε σύνολο 40μ2+16,5μ2 πατάρι). Επίσης υπάρχουν και οι διαφορές στα σχέδια αποτύπωσης-διαρρύθμισης με αυτά της αρχικής άδειας.

 

Η μετατόπιση του τοίχου είναι μικρή μεν, άμεσα μετρήσιμη δε (αφού επηρρεάζονται οι χώροι εργασίας). Θα προκύψει δηλαδή (θεωρώ) άμεσα η ασυμφωνία αρχικών - τελικών σχεδίων από την οποιαδήποτε αυτοψία ακολουθήσει (ελεγκτής δόμησης, υγειονομικό) αν δεν μεσολαβήσει κάποια ενέργειά μου με αποτέλεσμα να έχω το πρόβλημα ... εγώ.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας συνάδελφοι για το πως πρέπει να το χειριστώ, δεδομένου οτι με μπέρδεψε και η διαμερισμάτωση.

 

1) Πρέπει (μπορώ) να κάνω διαμερισμάτωση ?

2) Εχω τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων ?

3) Αν δεν θεωρείτε οτι έχω τρομοποίηση των Η/Μ, μπορώ να κάνω διαμερισμάτωση ?

4) Χρειάζομαι συναίνεση από τον ιδιοκτήτη του όμορου καταστήματος ?

Model1.jpg

 

Ιάμβλιχε ναι, εννοώ ρύθμιση λόγω αλλαγής διαμερισμάτωσης. Αν προσέξεις είχα γράψει οτι σχέδια και σύσταση (άρα και συμβόλαιο) συμπίπτουν. Η μεταβίβαση (γονική παροχή) μάλιστα είχε γίνει μετά την άδεια και σύσταση Ο.Ι. αλλά πριν την κατασκευή. Η πραγματικότητα όμως διαφέρει από τα σχέδια άδειας-σύστασης.

Τώρα λοιπόν που καλούμαι να κάνω μια διαρρύθμιση (αποτύπωση), θέλω να συμπίπτουν σχέδια και παραγματική κατάσταση γιατί είναι σίγουρο οτι θα μπλέξω με τον ελεγκτή δόμησης και θα γίνω ... ρόμπα.

Τρεις διαστάσεις έχει να ελέγξει ο άνθρωπος. Η μία θα είναι λάθος. Δεν θα με ρωτήσει τι αποτύπωσα ? Δεν θα μου δώσει αρνητική απάντηση στην έκθεση ελέγχου ? Είμαι σίγουρος οτι θα μπλέξω, σαν να το βλέπω μπροστά μου. Απλά έχω κάποιες αμφιβολίες για το θέμα της ρύθμισης λόγω διαφορετικής διαμερισμάτωσης και γι' αυτό θα ήθελα να επαναφέρω τα ερωτήματα του αρχικού μου post.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει με τη γνώμη του, θε με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ.

Edited by haspr
Link to comment
Share on other sites

Τότε κάνε μια ρύθμιση με διαμερισμάτωση επικαλούμενος ότι τροποποιήθηκε η ηλεκτρική εγκατάσταση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: 2ροφη οικοδομή ,ενός ιδιοκτήτη χωρίς καμία σύσταση διαφέρει από την άδεια στο ότι ενώ εκεί φαίνοτναι οροφοδιαμερίσματα έχουν γίνει 2 διαμ σε κάθε όροφο.Εχει και άλλες παραβάσεις.Λόγω του ενός ιδιοκτήτη θα γίνει 1 φάκελος. Η διαμερισμάτωση είναι ανά όροφο. Το κουτάκι στο σύστημα είναι στο κεντρικό μενού και όχι στα φύλλα καταγραφής.Πως λοιπόν θα δηλωθεί η δεύτερη διαμερισμάτωση του πάνω ορόφου? Με λοιπή παράβαση?

 

Προσωπικά θα έβαζα μόνο μία φορά τη διαμερισμάτωση (δηλαδή, ένα 500άρικο) και στην τεχνική έκθεση θα δικαιολογούσα ότι, αυτή υφίσταται και στους δύο ορόφους του 2όροφου ακινήτου χωρίς σύσταση.

Θα ανέφερα σχετικά ότι, η εφαρμογή δεν δίνει τη δυνατότητα για extra χρέωση διαμερισμάτωσης κι αν στο μέλλον θέλαν κι άλλο 500άρικο το ....συζητάγαμε (φυσικά έχοντας ενήμερο τον ιδιοκτήτη).

Σε καμία περίπτωση από τώρα δεν θα έδινα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: 2ροφη οικοδομή ,ενός ιδιοκτήτη χωρίς καμία σύσταση διαφέρει από την άδεια στο ότι ενώ εκεί φαίνοτναι οροφοδιαμερίσματα έχουν γίνει 2 διαμ σε κάθε όροφο.Εχει και άλλες παραβάσεις.Λόγω του ενός ιδιοκτήτη θα γίνει 1 φάκελος. Η διαμερισμάτωση είναι ανά όροφο. Το κουτάκι στο σύστημα είναι στο κεντρικό μενού και όχι στα φύλλα καταγραφής.Πως λοιπόν θα δηλωθεί η δεύτερη διαμερισμάτωση του πάνω ορόφου? Με λοιπή παράβαση?

 

Πρώτον, σε κάποια διευκρίνιση που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει, αναφέρει ρητά ότι το κουτάκι διαφορετικής διαμερισμάτωσης επιλέγεται ΜΟΝΟ όταν είναι η μοναδική παράβαση του ακινήτου. Όταν δηλώνονται και άλλες παραβάσεις, τότε η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως μία λοιπή παράβαση. Στην δική σου περίπτωση, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρέπει να δηλώσεις παράβαση διαμερισμάτωσης για κάθε όροφο, άρα 2 λοιπές παραβάσεις στη δήλωση σου.

 

P.S.: Η επιλογή διαφορετικής διαμερισμάτωσης στο σύστημα του ΤΕΕ έχει φτιαχτεί μόνο και μόνο γιατί ο νόμος λέει ότι όταν υπάρχει μόνο παράβαση διαμερισμάτωσης δεν πληρώνεται παράβολο αλλά μόνον πρόστιμο 500ευρώ. Αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις παράβολο θα πληρωθεί έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάνε μια ρύθμιση με διαμερισμάτωση επικαλούμενος ότι τροποποιήθηκε η ηλεκτρική εγκατάσταση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Καλό ακούγεται αυτό... Υπάρχει κάποια διαδικασία ελέγχου από κάπου/κάποιον/κάποια στιγμή ότι πράγματι ισχύει αυτό που θα επικαλεσθεί (τροποποίηση Η/Μ) ο Μηχανικός; Θέλω να πω, πρέπει να τεκμηριώσεις ως Μηχανικός ότι πράγματι έγινε αλλαγή στα Η/Μ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές στα Η/Μ νομίζω ότι στην πλειοψηφία τέτοιων περιπτώσεων αναγκαστικά θα υπάρχουν... Οπότε είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, σε κάποια διευκρίνιση που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει, αναφέρει ρητά ότι το κουτάκι διαφορετικής διαμερισμάτωσης επιλέγεται ΜΟΝΟ όταν είναι η μοναδική παράβαση του ακινήτου. Όταν δηλώνονται και άλλες παραβάσεις, τότε η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως μία λοιπή παράβαση. Στην δική σου περίπτωση, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρέπει να δηλώσεις παράβαση διαμερισμάτωσης για κάθε όροφο, άρα 2 λοιπές παραβάσεις στη δήλωση σου.

 

P.S.: Η επιλογή διαφορετικής διαμερισμάτωσης στο σύστημα του ΤΕΕ έχει φτιαχτεί μόνο και μόνο γιατί ο νόμος λέει ότι όταν υπάρχει μόνο παράβαση διαμερισμάτωσης δεν πληρώνεται παράβολο αλλά μόνον πρόστιμο 500ευρώ. Αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις παράβολο θα πληρωθεί έτσι και αλλιώς.

 

Στο "σχετικό εγχειρίδιο " του ΤΕΕ λέει:

  1. Διαμερισμάτωση

Στην κύρια εγγραφή του ακινήτου έχει προστεθεί πεδίο "Διαφορετική διαμερισμάτωση" για τις περιπτώσεις κτηρίων τα οποία δεν έχουν υπέρβαση δόμησης ή άλλες παραβάσεις αλλά απλή εσωτερική διαμερισμάτωση. Στην περίπτωση αυτή (εφόσον δεν συντρέχουν και άλλες συνθήκες) υπολογίζεται μόνο πρόστιμο

 

Στο άρθρο 50 παρ 7 του 4042 λέει

 

7. Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτε-

λούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που

προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής ά-

δειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική

διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται

στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει

επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστά-

σεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Πα-

ραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο κα-

ταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης

δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται πα-

ράβολο.

 

Απο αυτά καταλαβαίνω ότι το 500άρικο της διαμερισμάτωσης θα πληρωθεί ντούκου έτσι και αλλιώς και δε θα υπολογιστεί στις δόσεις.Ομως αφού έχουν διευκρινίσει ότι η διαμερισμάτωση αναφέρεται σε κάθε όροφο υποθέτω πως αφού υπάρχει τέτοιο θέμα και στους 2 ορόφους θα έπρεπε να πληρωθεί 2 φορές.Βάζοντάς τη όμως σαν λοιπή παράβαση τη δεύτερη (ή και τις 2) χάνει τη ιδιότητα της να πληρωθεί ντούκου.Είναι άραγε αυτό σημαντικό? Ακόμα, αν την εντάξουμε στις λοιπές παραβάσεις δε θα πρέπει να κάνουμε και αναλυτικό, και αν βάλουμε όλες τις εργασίες που έχουν γίνει για να πραγματοποιηθεί και ξεπεράσουμε τα 5000€ (ερώτηση για συζήτηση είναι) θα πρέπει να χρεώσουμε 2 λοιπές παραβάσεις για μια διαμερισμάτωση?Γι αυτούς είναι όλα απλά ε?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

manolis μη το πολυψηρίζεις, εισπρακτικός είναι ο νόμος. Βάλε τικ στο διαμερισμάτωση (για τον έναν όροφο) + μια λοιπή παράβαση (για τον άλλο) καιαν το δεχτεί, καλλά είναι νομίζω. Λογικά θα σου βγάλει και δυνατότητα έκπτωση με εφάπαξ ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Αν υπάρχει διαφορετική "διαμερισμάτωση" ορόφου πολυκατοικίας καθ'όλα νομιμη όπως περιγράφεται σε σύσταση και σχέδια αυτής, προ του 83 και σύμφωνα με την προσφατη οδηγία ( 1269/11-6-2012 ..."Επίσης ως κάτοψη, κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται η κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετείται η αυτοτελής ιδιοκτησία (κάθετη ή οριζόντια) ως προσαρτήθηκε στην πράξη συστάσεως ιδιοκτησιών."...) πιστεύετε οτι χρειάζεται να γίνει τακτοποίηση για διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.