Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Στεγασμένη βεράντα.

Στην δόμηση μέτρησε ως δόμηση. Κάτι άλλο όμως ρωτάς...

 

Αλλά δεν είναι προβληματισμοί που έχω. Είναι απλά ανταπάντηση στον συν. GEKA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα και με την Λεμπέση κλειστοί Η.Χ. (ή όπως άλλιώς λέγονταν) αποτελούν Υπερβάσεις Δόμησης Χώρου Κυρίας Χρήσης. Το παράδοξο εδώ είναι ό,τι θα το βάλεις μεν σαν αυθαίρετο, αλλά δεν θα χρησιμοποιήσεις συντελεστής προσαύξησης δόμησης (αφου ήδη είχε προσμετρηθεί στην άδεια)

Θα το θεωρη΄σεις δηλαδή χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Θες να του κανεις ένα τεστ να δεις αν θα βγάλει ? :smile:

εννοείται ό,τι θα βγάλει βρε, απλά δεν έχεις υπέρβαση δόμησης, γιατι την δόμηση την έχεις ήδη προσμετρήσει στην άδεια, γιατι να την επιβαρυνθείς ?

Θα δηλώσεις κανονικά φύλλο καταγραφής με τα τετραγωνικά της παράβασης, αλλά θα βάλεις ό,τι δεν έχει υπέρβαση δόμησης, όπως

για παράδειγμα κάνουμε για υπόγεια που δεν δηλώνονταν στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα συμπληρώσεις φύλλο καταγραφής, δηλ. θα πάρει T.Z. x T.M. x 0,15 x Xρήση x Παλαιότητα και δεν θα υπολογίσει το πρόγραμμα υπέρβαση δόμησης.

Καλά, τωρα πρέπει να περιμένουμε και 10 μέρες, για να το δεις με τα μάτια σου.

 

Αλλά δεν το βρίσκεις και εσύ λίγο άδικο να επιβαρυνθείς με συντελεστή προσαύξησης για την δόμηση, όταν ήδη το έχεις μετρήσει στην δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΩΝΑ το ίδιο σε ρωτάω και στο άλλο θέμα.. :smile: Για ποιο λόγο θεωρείς ότι υπάρχει υπέρβαση δόμησης σε αυτές τι περιπτώσεις; η επέκταση εις βάρος του διαδρόμου είναι μέσα στο περίγραμμα της οικοδομής , δεν υπάρχει υπέρβαση στα τετραγωνικά της άδειας. 500 τ.μ. δικαιούταν πχ η οικοδομή 500 τ.μ. έχτισε. Πως στοιχειοθετείται η υπέρβαση?

 

Η "παράβαση" πάντα συγκρίνεται με τα εγκεκριμένα σχέδια της ΟΑ.

Στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας έχεις π.χ. διαμέρισμα 100 τ.μ. και κοινόχρηστοι χώροι π.χ. 20 τ.μ.

Η αυτοψία σου δείχνει π.χ. διαμέρισμα 110 τ.μ. και κοινόχρηστοι χώροι 10 τ.μ.

Οπότε έχεις ΥΔΚΧ (έτσι υπολογίζεται το πρόστιμο για τον 4014) 10 τ.μ.

 

Προσοχή ιδιαίτερη: Ο 4014 δεν μας λέει να "σκεφτόμαστε" κατά ΓΟΚ, αλλά "μ@λ@κωδώς"!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πράγματι όπως λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, μια παράβαση. Για να βοηθήσω λίγο την κουβέντα, δεν πρόκειται περι πολεοδομικής παραβάσεως (αφού λογικά κύριοι χώροι και κοινόχρηστοι έχουν προσμετρήσει στην δόμηση και στην κάλυψη)

αλλά υπάρχει μια παράβαση φορολογική κατά κύριο λόγο. Τα φορολογικά της αδείας που υπολογίστηκαν όπως και τα ένσημα της αδείας, υπολογίστηκαν για λιγότερα τετραγωνικά κυρίων χώρων, αφου αυτά της υπέρβασης υπολογίστηκαν ως κοινόχρηστοι χώροι, δηλ. άρα είχαν μικρότερο συντελεστή βαρύτητας = λιγότερα ένσημα, λιγοτερα φορολ. αδείας. Ακόμη περισσότερο, υπάρχει μια σαφής αυθαιρεσία δήλωσης λιγότερων τετραγωνικών στο ταπ (δήμο), στην δεη αλλά και στην εφορία, στην ακίνητη περιουσία για όλα αυτά τα χρόνια που τα κατείχε ως κυρίους χώρους ο ιδιοκτήτης .

 

Μπορούμε να θεωρούμε χαζό τον τρόπο σκέψης του 4014, αλλά αν αναλογιστούμε το είδος και το πλήθος των αυθαιρεσίων που έχουν καταγραφεί τόσα χρόνια σε ακίνητα, αντιλαμβανόμαστε ότι a priori η διαδικασία ρύθμισης θα ήταν δύσκολοχώνευτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με εχει μπερδεψει με την διαφορετικη ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ, μεταξυ αλλων..., ειναι το εξης:

 

- Εχω 2 ομορες ιδιοκτησιες (στον ιδιο οροφο) στην αδεια.

- Τωρα τις εχω ενωσει και εχουν γινει 1 ενιαια ιδιοκτησια.

- Ο 4042 μου λεει οτι αν εχω επιφερει μεταβολη στα Η/Μ, τοτε ειναι προστιμο 500ευρω.

- Ας υποθεσουμε οτι τις νομιμοποιω.

 

1) Αν στο μελλον θελω να τις ξανακανω 2 ιδιοκτησιες, τι γινεται?

2) Αν ισχυριστω οτι δεν εχω επιφερει μεταβολη στα Η/Μ, τοτε μπορω να τις ενωνω και να τις χωριζω, οσες φορες θελω?

Link to comment
Share on other sites

Προσθετω το εξης στον προβληματισμο μου:

 

Ας υποθεσω οτι τις παραπανω 2 ιδιοκτησιες τις εκανα 1 ενιαια και πηγα και πληρωσα το 500αρικο.

Αποφασιζω στην πορεια να τις χωρισω και να νοικιασω την 1 μονο σε υγιειονομικου ενδιαφεροντος.

 

Τοτε δεν θα εχω προβλημα με τον 4014 και την ΕΚ ΝΕΟΥ διαφορετικη Διαμερισματωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.