Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

 

Εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας, θα το αντιμετώπιζα ως διαφορετική διαρρύθμιση και θα προχωρούσα δίχως 4014.

 

Ανεξαρτητα δηλαδη απο το αν εχω μεταβολη στις μηχανολογικες εγκαταστασεις η οχι? (στην περιπτωση μου μιλαμε για οικοδομη με φυσικο αεριο, οποτε υπαρχει συγκεκριμμενη μελετη-διαδρομη σωληνωσεων...)

 

Επισης, λυθηκε το θεμα με την διατυπωση στον 4042 της "διαφορετικης διαμερισματωσης"?

(πότε δηλαδη ΔΕΝ εχουμε μεταβολη μηχανολογικων εγκαταστασεων, οταν ακομη και το γκρεμισμα ενος τοιχου επιφερει μεταβολη στην μελετη δαπανω,. πυροπροστασια, ηλεκτρολογικα κλπ κλπ.?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα!να και γω τέτοιες απορίες έχω. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος θα του είμαι ευγνώμων. Έχω περίπτωση με ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. Στα χαρτιά και στα συμβόλαια είναι σαν 2 διαμερίσματα των 50 τ.μ. αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα των 100 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει νόμιμο και στα χαρτιά. Ποιες πρέπει να είναι οι κινήσεις μου για την νομιμοποίησή του? μου είπαν να κινηθώ μέσω ΤΕΕ με την εγκύκλιο περί διαμερισματοποίησης. δεν ξέρω καν πως γίνεται αυτό. κ θα μπορέσω έτσι ή θα χρειαστεί τροποποίηση αδείας?το διαμέρισμα είναι Θεσσαλονίκη Ανατολικά. Ελπίζω να είμαι ξεκάθαρη και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το εντάσσεις στο σύστημα με αυθαιρεσία τη διαφορετική διαμερισμάτωση, αν δεν έχει άλλες υπερβάσεις και το διατηρεί έτσι για 30 χρόνια. Αν πας για νομιμοποίηση η διαδικασία και το κόστος αλλάζουν...

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο παρα πολύ.δεν ήξερα ότι είναι μονο για 30 χρονια.μάλλον θα προχωρήσουμε κανονικά γιατί ο ιδιοκτητης θέλει μόνιμη λύση!ευχάριστο k πάλι!

 

 

 

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Σε δήλωση υπαγωγής στον Ν. 4014 που αφορά μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση, δύο διαμερίσματα έχουν συνενωθεί σε ένα, η κατάστασή της είναι αρχική υποβολή αλλά δεν βγάζει τον κωδικό για να πληρωθεί το τέλος υπαγωγής.

Τί κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην βγάζει το έντυπο για την πληρωμή του παραβόλου!!!

Στη σελίδα "οικονομικά στοιχεία" επέλεξε το αντίστοιχο πεδίο και τύπωσε το παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

να σε πω, είσαι σε αρχική ή σε προς υποβολή;

Το κουμπάκι δίπλα στο € (δε ξέρω πως να το περιγράψω) το πάτησες;

Σου έβγαλε καρτέλα υπολογισμού προστίμων, τίκαρες τα 2 κουτάκια και πάτησες οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.