Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιδοτουμενα κτηρια με φωτ.πανελ


Krisos

Recommended Posts

Επειδη μου κινησε το ενδιαφερον και μενα αυτη η ιστορία, πήγα και ενημερώθηκα.

 

Προκειται για την εταιρία που εδρευει στην Θεσσαλονικη.

 

Τι κανουν αυτοι λοιπόν;

 

Μεσω συνεργασίας με τραπεζες (νομιζω πειραιως), αναλαμβανουν την εκδοση δανειου στο ονομα σου ύψους 115.000 ευρώ για το χτισιμο/στησιμο οικίας 80-90 τ.μ. . Το πως μπορει να θεωρηθει τζαμπα εφ'όσον παιρνεις δανειο οφείλεται στο ότι υπογράφεις ένα συμβολαιο με την ΔΕΗ για την αγορα των KWh που θα παραγεις για τα επομενα 25 χρόνια σε μια προκαθορισμενη τιμή και επομένως το ετήσιο εσοδο από την πωληση των KWh έρχεται και καλυπτει τα έξοδα της πληρωμης των δωσεων του δανειου.

 

Βεβαια τα ετοιμα σπιτια είναι συγκεκριμενης μορφής, με μεγαλες στεγες (περιπου 80 τμ - τοσο χρειαζεται) και απ'όσο καταλαβα δεν μπορεις να επεμβεις στο αρχιτεκτονικο σχεδιο(οσον αφορα τον εξωτερικο σχεδιασμο του κτιριου) μιας και τα εχουν όλα φιξ (αρχιτεκτονικά-μελετες θερμανσης-κλπ). Ενα ακόμα που δεν μ'αρεσε (χωρις να είναι σίγουρο μιας και αυτος που μας εκανε την παρουσιαση δεν γνωριζε), είναι το πολύ χαμηλο ύψος των ορόφων που εφτανε στο ελαχιστο δυνατό που μπορουσαν να το κανουν δηλαδή στα 2.40 μ. (όταν θα εχω νεωτερα πανω στο συγκεκριμενο θα επανελθω).

 

Θετικά:

1) Αν εχεις οικοδομησιμο οικόπεδο αποκτας σπιτι χωρις κοπο (εφοριες - χωροταξικα - αρχιτεκτονικά - μελετες - συνεργεία - μαστορια)

2)Ταχυτητα λενε ότι το παραδιδουν 3 μηνες μετα την εκδοση της οικοδομικης αδειας. δηλαδη πάνω κατω μαζί με την καθυστερηση για την εκδοση του δανειου και διαφορα αλλά ετοιμο σπιτι σε 5-6 μηνες.

3) Λιγα σχετικα χρηματα για ένα κανονικό σπιτι

 

Αρνητικά:

1) ΔΕΗ ιδιωτικοποιηση????? Τι κανουμε τότε;

2) Αποδοση φωτοβολταικών - εξοδα συντηρησης; Και μενα δεν μου βγαινουν καλα αυτα που λενε (οσο θα ειναι η δοση του δανειου τοσα θα παιρνεις απο την δεη)

3) Λογω της μεγαλης στεγης των 80 τ.μ. και της κλισης των 30 μοιρών, χαλαει καπως η εξωτερικη εμφανιση του σπιτιου.

 

Συμπερασμα:

Το "δωρεαν" το ξεχναμε εντελως. Ο "τζαμπας" πεθανε.

Αλλά απο την άλλη τα λεφτά που θα χρειαστουν για μια ετοιμη κατοικια (σε μολις 6 μηνες) είναι εννοειται σαφώς πολυ πολύ λιγοτερα απ'όσα θα χρειαζόσουν για να κανεις κατι δικο σου. Βεβαια είναι και οι καιροι περιεργοι.

 

Το ζυγι κλινει μάλλον προς το συν...

 

Για εμένα κάτι τέτοιο μάλλον κλίνει προς το πλην... Εξηγούμαι (τα bold):

 

1) Το δάνειο βγαίνει στο όνομά σου. Δηλαδή η εταιρία το μόνο που κάνει σε αυτό είναι να σε βοηθήσει ώστε να εγκριθεί το δάνειο στο ΟΝΟΜΑ σου!

 

2) Το ότι αποκτάς σπίτι χωρίς κόπο, δεν ξέρω αν είναι καλό. Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας "κόπο". Εγώ ως αρχιτέκτονας, πιο πολύ θα χαρώ να έχω έναν πελάτη που θα υπάρχει μεταξύ μας ανατροφοδότηση, παρά να μου πει χτίστο και πάρε με τηλέφωνο.

 

3) Λίγα χρήματα για ένα σπίτι... 115.000€ για 80τμ ΔΕΝ είναι και λίγα!!!! Το αντίθετο θα έλεγα!!! Άντε, αν βάλεις και την όλη εγκατάσταση, τότε μπορεί να είναι στα φυσιολογικά επίπεδα. Αλλά .... ΤΙ σπίτι θα είναι, με ΤΙ υλικά και ΤΙ κατασκευή?

 

4) ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ: Η αβεβαιότητα!!!! Άλλο είναι να κάνεις μία επένδυση (έστω με δάνειο) μόνο σε φ/β των 30.000€ το πολύ και άλλο να έχεις δάνειο 115.000€ στο όνομά σου!!! Και αν βουλιάξει η ΔΕΗ ή η χώρα?

 

5) Η εξωτερική εμφάνιση του σπιτιού είναι το λιγότερο. Ως αρχιτέκτονας θα πω ότι: Αυτός ο σχεδιασμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ!!!! Είναι φωτοβολταϊκή κατοικία. Δλδ... εάν κάποια στιγμή αφαιρεθούν τα φ/β από τη στέγη.... την έκατσες!!!! Με τέτοια στέγη και κλίση (Νότια στέγη με 30 μοίρες) θα ψήνεις αυγά... κάτω από τη στέγη! :smile:

Επίσης, εργονομία σπιτιού, κατασκευή, "αναπνοή" όλης της κατασκευής (καταργείται με τη θερμοπρόσοψη).

 

 

Προσωπικά, εάν ήθελα κάτι τέτοιο, θα τα έκανα μόνος μου. Θα κυνηγούσα δάνειο (που έτσι κι αλλιώς στο όνομά μου θα είναι), θα το σχεδίαζα όπως εγώ επιθυμώ σε συνεργασία βέβαια με αρχιτέκτονα και μηχανολόγο ώστε να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα τόσο σχεδιαστικά όσο και για φ/β.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιταξτε ...αν τελικα ειναι καπια απατη η οχι θα φανει στο μελλον ..αλλα τοτε θα ειναι αργα ...αφου θα την εχει πατησει κοσμος και κοσμακης ...ο μοναδικος τροπος ειναι να μαθουμε απο ιδιοκτητες τετοιων σπιτιων περισοτερες λεπτομεριες

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει η εταιρεια για την φ/β εγκατασταση ειναι ενα μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ.Γενικουρες συνεχως και μαλιστα λιγες.Θα μπορουσε να προσθεσει κι αλλα!

Οταν ετοιμαζω προσφορα για πελατη (και οχι για σπιτι ολοκληρο) πιο πολλα γραφω και ονομαστικα μαλιστα.Πιστευω οτι το κοστος του σταθμου τους δεν θα ξεπερνα σε καμια περιπτωση τα 15χιλιαρικα.Οποτε μιλαμε για 100 χιλιαρικα για ενα καρμπον σπιτι 80 τ.μ..Εμενα πολλα μου φαινονται.Στην περιοχη που μενω με 200 χιλιαρικα εχει μεζονετα 200 τ.μ. και με οικοπεδο 1 στρεμμα.

Τες πα.Παιζουν πολλοι παραγοντες οποτε δεν επεκτεινομαι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε architect_duth, σε ευχαριστω παρα πολύ για την απαντηση σου.

 

Γι'αυτο ακριβως τον λόγο εκανα και το ποστ μου, περιμένοντας τις γνωμες σας.

 

Όταν έλεγα ότι η ζυγαρια κλινει προς το συν, ξεχασα να αναφερω ότι το ποσοστο είναι 51% υπερ - 49% κατα.

 

Αυτο που φοβαμαι παρα πολύ είναι το 4.

4) ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ: Η αβεβαιότητα!!!! Άλλο είναι να κάνεις μία επένδυση (έστω με δάνειο) μόνο σε φ/β των 30.000€ το πολύ και άλλο να έχεις δάνειο 115.000€ στο όνομά σου!!! Και αν βουλιάξει η ΔΕΗ ή η χώρα?

Ελα ντε! Και δεν είναι αναγκη να χρεοκοπήσει η χωρα. Πες ότι γίνεται ιδιωτικοποιηση της ΔΕΗ και λένε τα νεα αφεντικά άκυρες όλες οι συμβασεις με τους ιδιωτες που μας τροφοδοτουν. Το μονο που μπορουμε να κανουμε είναι να υπογραψουμε καινουργια συμβολαια με πολύ χαμηλοτερες τιμες αγορας της κιλοβατώρας. Τι κανεις τότε; :confused:

 

Όσον αφορα την κλιση, το εμβαδο αλλά και τον προσανατολισμο της στεγης δυστυχως ειναι μονοδρομος για ενα φωτοβολταικο (οπως πολύ σωστα ειπες) σπιτι 80-100 τμ.

 

Για τα λεφτά τωρα, από την στιγμη που στα 115 χιλιαρικα μπαινουν αδειες,ετοιμη κατοικια,συστημα θερμανσης (λεβητας pellet), εγκατασταση φωτοβολταικων , χωρις να εχω κανει βεβαια μια ερευνα αγορας, μου φαινεται πολύ καλή τιμή. Μπορει και να κανω και λαθος...

Edited by lostre79
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε ...αν τελικα ειναι καπια απατη η οχι θα φανει στο μελλον ..αλλα τοτε θα ειναι αργα ...αφου θα την εχει πατησει κοσμος και κοσμακης ...ο μοναδικος τροπος ειναι να μαθουμε απο ιδιοκτητες τετοιων σπιτιων περισοτερες λεπτομεριες

Δυστυχως το project είναι εντελως καινουργιο.

Εχει κανα μηνα το πολύ που έχει κυκλοφορησει στην αγορά, οπότε ακόμα δεν μπορουμε να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχουμε ξαναπει οτι η ΔΕΗ ειναι μια ΑΕ (ανωνυμη εταιρεια) και οταν μια ΑΕ εξαγοραζεται τοτε ο νεος ιδιοκτητης παραλαμβανει ολες τις υποχρεωσεις του παλιου.

Μονομερως δεν μπορει νομικα να αλλαξει τις συμβασεις παρα μονο μετα απο διαπραγματευσεις με την αλλη πλευρα.Δεν εχει γινει πουθενα παγκοσμιως αυτο.Ταπεινη μου γνωμη,ειναι να το βγαλουμε απο πιθανοτητα.Αλλα ακομα και αν το εχουμε ως πιθανοτητα στο μυαλο μας,σε μια οποιαδηποτε επενδυση κανουμε με το ιδιο χρηματικο ποσο παντα θα περνουμε περισσοτερα ρισκο απ'οτι με τα φ/β.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όμως κάτι επ' αυτού. Δηλαδή με τον νόμο που έβγαλε ώστε να πέφτει κάθε 6 μήνες η τιμή, δεν θα μπορούσε να πει ότι ισχύει ΚΑΙ για τα ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί υπογράφεις συμβόλαιο με κλειδωμένη τιμή.... Τώρα, αν αρχίσουμε να "αμφισβητούμε" και τα συμβόλαια, τότε θα πρέπει αμφισβητίσουμε ΟΛΑ τα συμβόλαια...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε συνάδερφοι... Αυτή τη στιγμή σας μιλάω και εκφράζομαι τελείως ως πελάτης, μιας και έχω βλέψεις για εγκατάσταση φ/β σε κατοικία μου.

Είμαστε μέσα στην αβεβαιότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

115.000 περιλαμβάνει μίζες σε διευθυντή τραπέζης σπίτι , οικ. άδειες φ./β κλπ.

Όποιος έχει πάρει το παραμικρό δάνειο καταλαβαίνει αμέσως πως δεν θα κάνει απόσβεση του δανείου από τα φ/β μιας και τώρα έχουμε 49,5 λεπτά ανά kWh.

Επίσης το σπίτι είναι πολύ μικρό και το φ/β ενώ είναι προφανώς ότι σαβούρα υπάρχει αλλά πουλιέται ακριβά.

 

Δεν είναι σπίτι χωρίς κεφάλαιο.

Επίσης δεν μπορεί κανένας μα κανένας άλλος πλην του ιδιοκτήτη να παίρνει τα έσοδα από το φ/β. Ενοικίασης και μ....ίες δεν παίζουν.

 

Σκεφτείτε απλά τις πρώτες δόσεις από την πρώτη εκταμίευση του δανείου μέχρι την πρώτη πληρωμή από τη ΔΕΗ.

Η διαδικασία πάνω κάτω είναι;

 

· Οικοδομική άδεια

· Κατασκευή

· ΙΚΑ κλπ

· Ηλεκτροδότηση

·
Μετά
την ηλεκτροδότηση αίτηση στη ΔΕΗ για φ/β και μετά από 2 μήνες τουλάχιστον η ενεργοποίηση ενώ η 1η πληρωμή από τη ΔΕΗ θα κάνει από 1 έως 4 μήνες ανάλογα με το πότε είναι να του έρθει ο εκκαθαριστικός.

 

Όποιος ισχυρίζεται πως μέχρι τότε δεν θα ενοχλήσει κανένας τον πελάτη για λεφτά νομίζω πως είναι γελασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.