Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός πυροθερμικού φορτίου σε χώρο αρχείου


AristidisZ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σε μια μελετη που κανω, αντιμετωπιζω το εξης:

εχω εναν αρχειακο χωρο (σε κτιριο γραφειων)

θεωρω προφανως οτι αντιμετωπιζεται ως χωρος αποθηκης (με φυλαξη χαρτιου)

πηγαινοντας να υπολογισω το πυροθερμικο φορτιο βλεπω τα παρακατω:

 

σε ένα χωρο περί τα 70 τ.μ. έχω συνολικά (από αρχιτεκτονική κάτοψη) περί τις 16 ραφαριες 3,2m x 40 cm

αυτό μας δίνει μια συνολική επιφάνεια 20,48 τ.μ., και με ένα μέσο ύψος 2μ ανα ραφαρία, έναν όγκο 41 κ.μ.

εάν δοκιμάσω να υπολογίσω την ποσότητα του χαρτιού που μπορώ να αποθηκεύσω εκεί, με μια πυκνότητα στο χαρτί 800kg/m3, μου βγαίνει το αστρονομικό νούμερο των 33 τόνων, που αφενος καθιστα τον αρχειακο μου χωρο πιο επικινδυνο και απο πυριταδαποθηκή (με οτι αυτο συνεπαγεται) χώρια που ειναι πρακτικα αδυνατον φυσικα να αποθηκευσει καποιος τετοια ποσοτητα.

Μπορει καποιος να επισημανει το λαθος στον συλλογισμο μου περι όγκου του αποθηκευόμενου χαρτιού ή ακόμα καλύτερα να μου πει αν οι αρχειακοι χωροι μπορουν να καταταγουν ως κατι αλλο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Η πυκνότητα των 800 kg/m3 είναι υπερβολική για αποθήκευση αρχείων. Αυτό το νούμερο ίσως να το βρήκες ως καθαρή πυκνότητα του χαρτιού. Σε βιβλιοθήκες όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι, το χαρτί δεν είναι σε καθαρή μορφή, είναι σε μορφή βιβλίων ή ντοσιέ συγκεκριμένων διαστάσεων, με μία απόσταση το ένα από τα άλλο (κενός χώρος), κ.ο.κ. Κάνε έναν άλλον υπολογισμό χωρητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστό και εγώ έτσι το σκέφτηκα

όμως τι βαθμό πληρότητας να δώσω σε αυτό το 800 ?

10% ?

20% ?

50% ?

Δεν είναι εντελώς αυθαίρετο το ζήτημα ?

 

Παρακαλώ, αποφύγετε τις άσκοπες παραθέσεις.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια χαρά

 

μάλλον είναι λίγο αργά για απάντηση (κοντεύει χρόνος απο την ερωτηαη του συναδέλφου)

Αλλά προτείνω μια λύση για να το βλέπουν και άλλοι με την ίδια απορια

 

Λύση/Πατέντα

Βάλε σε ένα ράφι (του ενός μέτρου) στο γραφείο σου όσους φακελους(με περιεχόμενο) χωράει

μετά ζύγισε το περεχόμενο του ενός μέτρου ραφιού με μία ζυγαριά μπάνιου

Υπολόγισε τη συνολική μάζα βάση του ολικού μήκους των ραφιών του αρχείου (τρέχοντα μέτρα)

 

Κανένας δεν θα αμφισβιτήσει τον υπολογισμό αφού είναι αρκετά ρεαλιστικός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με τον όγκο των 41 κυβικών θα συμφωνήσω. Το κάθε ράφι τι βάρος σηκώνει; Αν πούμε ότι το κάθε ράφι σηκώνει 80 κιλά ανά μέτρο τότε 3,2 χ 80 χ 16 = 4 τον. Μήπως αυτό απλουστεύει τα πράγματα; (Το 80 κιλά το πήρα από προδιαγραφή μεταλλικών ραφιών θα έλεγα βαρέως τύπου όχι όμως "ντεξιον").

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.