Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι κάνουμε πρακτικά με τους ΔΔΕ σε ΥΔΕ για βιομηχανία


tseronis

Recommended Posts

Γιατί μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η κατά γράμμα εφαρμογή ΚΥΑ και 384 οδηγεί σε ΔΔΕ μόνο στους τερματικούς πίνακες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικολα Μασσιο δεν θα περναγα τις αναχωρησεις προς καθε υποπινακα απο δδε, αλλα θα καλυπτα καθε τερματικο κυκλωμα των υποπινακων απο δδε

Αν ο κεντρικος πινακας εκτος απο τις αναχωρησεις προς υποπινακες εχει και καποιες τοπικες τερματικες γραμμες (τιποτα ρευματοληπτες στο χωρο του κεντρικου πινακα,πιθανον καποιος φωτισμος κτλ κτλ) θα τις περναγα φυσικα απο δδε

Αν επιτρεπεται θα υπογραψεις εσυ την ΥΔΕ?

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω το προηγούμενο μου post γεια το καλό της κουβέντας.

Ο ΓΠΧΤ είναι  3 * 1800Α και οι παροχές προς υποπίνακες είναι 3*400Α,3*400Α,3*250Α,3*250Α, 3*160Α,3*100Α,3*200Α,3*200Α  και όλοι οι μικροαυτόματοι τύπου B,C και Κ είναι L+N γεια τα μονοφασικά φορτία και  σε ολα τα 3φασικά διακόπτεται ο ουδέτερος μέσο του 4πολικού διακόπτη  γεια τον λόγο η τυχαία διαροή σε ένα κύκλωμα να απομονώνεται γρήγορα χωρίς να μένει η εγκατάσταση χωρίς τάση και το προσωπικό του εργοστασίου να συνεχίζει να εργάζεται και να μην μένει πίσω η παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

@ckiriaco θα υπογράψει την ΥΔΕ ο επιβλέπων μηχανολόγος του έργου που έχει και την εργολαβία .Είναι συνεργάτης μου χρόνια .Ο μελετητής είναι άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι συναδελφοι διαβαζοντας ολα τα παραπανω μπερδευτικα ασχημα και ανχωθηκα επισης.. Επι του παροντος που εχω να κανω μια γδε για ενα μαρμαραδικο με γενικη στα 80 Α τι πρεπει να κανω να βαλω διαρροης μονο στους φωτισμους κ τις πριζες;;;

Link to comment
Share on other sites

Και στα μηχανηματα πρεπει να βαλεις σιγουρα. Το ερωτημα ειναι τη πρεπει να κανουμε απο Γ.ΠΙΝΑΚΑ σε Υποπινακες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πίνακα έχω μόνο, αν βάλω το κλασικό Rcd των 30mA όταν πάει να ξεκινήσει η μηχανή κοπής λόγω ρευμάτων διαρροής θα το ρίχνει, τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μετρησεις τα ρευματα διαροης στον αγωγο του ΡΕ κατα την εκκινηση και να πραξεις αναλογος και σιγουρα οχι rcd τυπου AC .Εγω σε 3φ μηχανημα κοπεις κρεατων τοποθετησα τυπου Α μετα απο τηλ στην εταιρια που το αγορασε ο πελατης.

Link to comment
Share on other sites

Τύπου Β ήθελα να πω αλλά ο δαίμων του κινητού...

Είναι λίγο τσουχτερό στην αγορά ο rcd τύπου Β

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε σε ευχαριστώ πολύ για την άψογη βοήθεια σου μέχρι τώρα, μπορείς να μου δώσεις μια τιμή ώστε να έχω υπόψιν μου και αν γίνεται σε τι εταιρίες βγαίνει αυτό για να το ψάξω?

 

Σε ευχαριστώ θερμότατα!

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.