Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανακοίνωση ΣΑΔΑΣ για το Νέο Οικοδομικό Κανονισμό.


Recommended Posts

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ

Α.Π. 45137 Αθήνα 2 Μαρτίου 2012

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΝΕΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Ο ΣΑΔΑΣ – Πανελλήνια Ένωση Αρχιτεκτόνων διαμαρτύρεται έντονα καθώς το ΥΠΕΚΑ φέρνει

προς δημόσια διαβούλευση και ψήφιση ένα νέο νομοσχέδιο, τον Νέο Οικοδομικό Κανονισμό, που

αφορά στο μέλλον της ποιότητας ζωής μέσα από την παραγωγή δομημένου χώρου, δίνοντας

χρόνο μόλις 6 ημερών. Ο ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ απαιτεί ανοικτή διαβούλευση με χρόνο που θα σέβεται τη

βαρύτητα του αντικειμένου και την έννοια της λέξης διαβούλευση.

Παράλληλα, ο ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ εκφράζει την ένστασή του στη διαδικασία προετοιμασίας ενός τόσο

σημαντικού νομοσχεδίου, τονίζοντας ότι για άλλη μια φορά αγνοήθηκε η δυνατότητα

συνδιαμόρφωσης της νομοθεσίας που αφορά την καθημερινή, αξιοπρεπή άσκηση του

επαγγέλματος του Αρχιτέκτονα, με τον κατεξοχήν αρμόδιο για το θέμα αυτό Σύλλογο. Τονίζει δε,

ότι ποτέ δεν κλήθηκε να συμμετάσχει στην επεξεργασία οποιουδήποτε νομοσχεδίου αφορά στην

αλλαγή των θεσμών που αφορούν στη δόμηση.

Ο ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ έχει, μέσω των επιτροπών του, μελετήσει όλες εκείνες τις παραμέτρους που θα

έπρεπε να ληφθούν υπόψη για την σύνταξη του Νέου Οικοδομικού Κανονισμού διαμορφώνοντας

ολοκληρωμένη άποψη. Τις θέσεις μας τις δημοσιοποιήσαμε όταν και όπου είχαμε την ευκαιρία.

Στη διάρκεια των τελευταίων μηνών, ψηφίζονται ακατάπαυστα αποσπασματικές θεσμικές αλλαγές

και μάλιστα με σειρά θεσμοθέτησης αντίστροφη από την επιστημονικά παραδεκτή. Όπως

αποδεικνύεται ήδη από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η εφαρμογή τους, οι νόμοι αυτοί είναι

ασύνδετοι μεταξύ τους και ελλιπείς.

O ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ

καλεί

· τα μέλη του, να συμμετάσχουν μαζικά στη δημόσια διαβούλευση καταθέτοντας τις

απόψεις τους,

· το Υπουργείο, να παρατείνει το διάστημα της διαβούλευσης και να αποδεχτεί, έστω και

την τελευταία στιγμή, την αξία ενός ουσιαστικού διαλόγου.

Βρυσακίου 15 & Κλάδου, 105 55 Αθήνα, τηλ.: 210 3215146 - 210 3215147, fax: 210 3215147, www . sadas - pea . gr , e-mail: sadas - pea @ tee .gr

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την απόσυρση του ΝΟΚ με την παρούσα μορφή του θέτει ως προτεραιότητα ο ΣΑΔΑΣ, σύμφωνα με την σημερινή ενημέρωση, μένοντας σταθερός στις θέσεις του συλλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Οι θέσεις του Συλλόγου δεν επιδέχονται καμία αμφισβήτηση ... φαντάζομαι από όλους ...

 

Μία διόρθωση-ενδυνάμωση της παρακάτω θέσης-επιχειρήματος :

Εισάγει και θεσμοθετεί τη λογική της κτηματαγοράς στις πόλεις. Επιβραβεύει, με αύξηση (25%-35%) των συντελεστών δόμησης, την εκμετάλλευση μεγάλων οικοπέδων στα ήδη βεβαρυμμένα αστικά κέντρα των πολύπαθων ελληνικών πόλεων ... Η λογική της απαξίωσης του υφιστάμενου οικιστικού αποθέματος, ως παρωχημένου, μέσω της πριμοδότησης των συνενώσεων, που αποδίδει κτήρια εκτός υφιστάμενης οικιστικής κλίμακας και εξυπηρετεί ειδικές κατηγορίες συμφερόντων ...

θα ήταν η αλλαγή του υπογραμμισμένου στο με αύξηση (άνω του 60%).

 

Όταν κρίνουμε το δεδομένο σχέδιο ΝΟΚ και για "ειδικές κατηγορίες συμφερόντων" πρέπει να δίνουμε τα δεδομένα στην ορθή τους κλίμακα ...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που είπε (μόλις πριν δύο λεπτά) ο Σηφ στην ολομέλεια της Βουλής όπου συζητείται ο ΝΟΚ.

Δήλωσε ότι έχει επίστολή του τέως Προέδρου του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων κ. Λυρούδια, όπου δηλώνει ότι : α) συμφωνεί με όλες τις διατάξεις του ΝΟΚ, β) τον θεωρεί εξαιρετικό και γ) συμμετείχε ο ίδιος 1,5 χρόνο στην προεργασία σύνταξής του. Ταυτόχρονα διευκρίνισε ότι δεν ανήκει στην παράταξή του ...

 

Αν ο Σηφ ψεύδεται ... αναμένω τη δημόσια διάψευση του Συλλόγου.

Αν όχι : από πότε οι απόψεις συλλογικού οργάνου επιστημόνων εναλλάσσονται ακολουθώντας την αλλαγή του Προέδρου τους ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω ο ΝΟΚ να ήταν και ιδέα και του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων.

Την αλλαγή του ΓΟΚ την υποστήριζαν χιλιάδες συνάδελφοι!

(κακώς κατά τη γνώμη μου)

 

Διότι ως γνωστόν στην Ελλάδα όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά επειδή δεν τηρείται η νομοθεσία, αντί να επιδιώξουμε την εφαρμογή της αλλάζουμε τη νομοθεσία.

Λες και έφταιγε ο ΓΟΚ για την αυθαίρετη δόμηση, τη διαφθορά στις Πολεοδομίες και την έλλειψη κωδικοποίησης.

 

Για το περιεχόμενο του ΝΟΚ άλλη άποψη είχε το ΥΠΕΚΑ άλλη ο ΣΑΔΑΣ, οπότε από ότι γνωρίζω ο ΣΑΔΑΣ αποχώρησε από την προεργασία.

 

Τώρα ο Σηφ είναι πιθανό να 'μην κατάλαβε' πως ο ΣΑΔΑΣ αποχώρησε μετά από 1,5 χρόνο προεργασίας διότι προφανώς διαφωνούσε με τς διατάξεις. Τι να πεις!

 

Πάντως δεν είναι η 1η φορά που ο Σηφ δηλώνει αλούμπες.

Edited by myri
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@myri,

Αν ο Σηφ ψεύδεται για την επιστολή, σηκώνει κατά σειράν πειθαρχικό, διαγραφή (το έχω ξαναπεί για άλλο λόγο) και αγωγή για σ.δ.

Αν ο Σηφ έχει επιστολή υπάρχει θέμα με το Σύλλογο, τη λειτουργία του και τελικά με την αξιοπιστία των θέσεών του.

Προς διευκρίνιση ...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν είμαι μέσα στο ΔΣ του ΣΑΔΑΣ, ούτε ξέρω τι αλληλογραφούνε μεταξύ τους, ούτε του πότε είναι αυτή η επιστολή, διότι μπορεί να είναι παλαιά επιστολή πριν χωρίσουν τα τσανάκια τους.

 

Εγώ προσωπικά σε συγκέντρωση στο ΤΕΕ (μου διαφεύγει πότε ακριβώς, αλλά πριν πολλούς μήνες) άκουσα τον ίδιο τον Λυρούδια όσο ήταν ακόμη πρόεδρος του ΣΑΔΑΣ να δυσανασχετεί με την εξέλιξη του ΝΟΚ από τη στιγμή που ανακατεύτηκε το ΥΠΕΚΑ.

.

 

Εγώ τον άνθρωπο δεν τον ξέρω, αλλά το ΥΠΕΚΑ έχει πει ψέμματα μερικές φορές και μάλιστα με επίσημες ανακοινώσεις πχ στο θέμα των εξαρτημένων τοπογραφικών, οπότε τα λεγόμενά του δε έχουν και πολλή αξία.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

οπότε τα λεγόμενά του δε έχουν και πολλή αξία

 

Σωστά, ούτως ή άλλως ο ΝΟΚ ψηφίστηκε πριν λίγο ... με γειά μας ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει προς τι η βιασύνη, αφού οικοδομές δεν υπάρχουν!

 

Βρε μπας και έχει τίποτε έργα στα σκαριά και τα έφερε στα μέτρα του;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ' αυτό, που είναι πολύ πιθανό με το χαρακτήρα που έχει, νομίζω ότι απλά έχουν υπογράψει ότι θα βγει πριν τη διάλυση της Βουλής ...

Για εξασφάλιση ...

Ο Σηφ παρεμπιπτόντως θέλει και αρέσκεται να έχει την "πατρότητα" για το νόμο αυτό. Ειπώθηκε επί λέξει στις επιτροπές ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.