Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν διάθεση Ορθοφωτοχαρτών Αττικής από ΟΚΧΕ


venezia

Recommended Posts

Παιδια, επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα, πως βρισκουμε την περιοχη που μας ενδιαφερει? Υπαρχει καποιο αρχειο που εχει κατηγοριες περιοχων?

Link to comment
Share on other sites

1)στον φακελο overviews, κατεβαζεις το kml αρχειο , το ανοιγεις στο google earth και βλεπεις για την καθε περιοχή ποιος είναι ο αριθμος ορθοφωτοχάρτη που θελεις....

 

ή

 

2)Απ το παρακατω pdf βρίσκεις την περιοχή που θέλεις...

http://www.okxe.gr/web/docPaths/Attiki_2010_plan.pdf

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO κατέβασε το FileZilla και θα μπορείς να κατεβάσεις όλους με μιας (αν έχεις καλή σύνδεση και ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο)

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Αυτό έκανα χθές και από τις 21:00 έως σήμερα στις 10:00 κατάφερα να κατεβάσω περί τα 550 αρχεία. Από τις 10:00 ....too many users!!

 

Βασικά, συνάδελφοι έχω την εξής απορία: Πρίν τα μεγέθη των ορθο ήταν περίπου 144ΜΒ τώρα ... είναι περί τα 3,5ΜΒ!! Τι έγινε? τα έκοψαν ?

 

Ρε παιδιά να οργανωθούμε !! Να οργανωθούμε ΟΛΟΙ να κάνουμε ένα "κατέβασμα" της προκοπής!!!

Προτείνω να ανεβάσει ο καθένας ή στα downloads ή καλύτερα σε ένα σέρβερ όπως ας πούμε το wetransfer ή rapidshare ότι έχει κατεβάσει ο καθένας και να μη χρειάζεται να μπαίνουμε όλοι μαζί στον ΟΚΧΕ και να τρώμε πόρτα! Τί λέτε?

Εγώ πάντως θα δω σήμερα και θα ανεβάσω πάνω το λινκ για όσα έχω κατεβάσει μέχρι στιγμής. Γιατί όταν λέμε ΌΛΟΙ εννοούμε ΟΛΟΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στην άδεια:

>
Με την άδεια αυτή, οποιαδήποτε Δημόσια Αρχή ή Τρίτος επιτρέπεται:
να πραγματοποιεί οποιαδηποτε από τις πράξεις που εμπίπτουν στις περιουσιακες εξουσίες (δικαιώματα) του αδειοδότη συμφωνα με τη νομοθεσία για την πνευματικη ιδιοκτησία, τα συγγενικά δικαιώματα και το ιδιόρρυθμο δικαίωμα του δημιουργου βάσεων δεδομενων, ιδίως:
1 να εγγράφει, αναπαράγει, διανεμει και παρουσιάζει τη γεωχωρικη πληροφορία στο κοινό,
2 να διασκευάζει τη γεωχωρικη πληροφορία με οποιονδιποτε τρόπο,
3 να εκμεταλλευεται τη γεωχωρικη πληροφορία με οποιονδηποτε τρόπο, για παράδειγμα, με το να τη συνδυάζει με άλλη πληροφορία η με το να την περιλαμβάνει σε ενα τελικό προϊόν η υπηρεσία.

 

Η διανομή λοιπόν δεν απαγορεύεται εαν το καταλαβαίνω καλά με την προυπόθεση ότι αναφέρεται η άδεια, η πηγή, η θέση απόκτησης των αρχικών δεδομένων.

 

@GRTOPO jp2 πλέον η μορφή και όχι geotiff. "Κόπηκαν" σε μικρότερα jp2 τα geotiff.

 

Εαν κάποιος έχει κατεβάσει το σύνολο των δεδομένων προτείνω να βγάλει άμεσα ένα torrent σε δημόσιο tracker αναφέροντας την πηγή και την άδεια και να μπουν όσοι έχουν τμήματα των δεδομένων σε αυτό ώστε να μοιραστούν ότι έχουν και να κατεβάσουν το υπόλοιπο τμήμα που δεν έχουν. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως ένας και μόνο χρειάζεται να έχει κατεβάσει τα πάντα. Να στήσει το torrent και να μπει ο καθένας με ότι έχει. Με αυτό τον τρόπο με 24αρα σύνδεση θα τα έχεις σε 2 μέρες αντί για 2 βδομάδες. Έχω ήδη 29Gb jp2 κατεβασμένα μέσω ftp θα μπορούσα να τα ανεβάσω αλλού; Θα έκανα 2 βδομάδες μόνο για να ανέβουν. Εαν θέλετε μπορώ να συμμετέχω σε τέτοια κίνηση με ότι έχω κατεβάσει αρκεί κάποιος που έχει κατεβάσει και τα 30-35Gb (δεν ξέρω πόσα είναι όλα συνολικά) να ξεκινήσει το μοίρασμα... Θα μιλάμε για ταχύτητες της τάξης του Μb μετά...

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι κάθε ορθοφωτοχάρτη 1:2.500 τον "κατέτμησαν" σε 1:500.

Επειδή τα κατέβασα όλα τελικά σε 15ώρες (χάρη στο filezilla) αν μου πεις πως γίνεται με το torrent η διαδικασία θα μπορούσα να τα ανεβάσω σε δημόσια σέντρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανεβάσει ποτέ. Βλέπω έναν οδηγό τώρα στο google για το mTorrent και στα λέω όπως τα βλέπω:

Στήνεις ένα φάκελο στο δίσκο σου (πχ τον Attica_Orthophotos_2010). Πας και τα βάζεις όλα μέσα. Βάλε και την άδεια μέσα.

μTorrent -> Δημιουργία νέου torrent , επιλέγεις τον φάκελο, βάζεις trackers το link του tracker. Υπάρχουν οδηγίες σε κάθε tracker νομίζω, Πατάς δημιουργία και αποθήκευση και αυτό το αρχείο .torrent το ανεβάζεις μετά στον torrent tracker.

Όποιος θέλει πάει μετά κατεβάζει αυτό το αρχείο και δίνει σαν φάκελο αποθήκευσης στο mTorrent εκεί που έχει κατεβάσει (πχ Attica_Orthophotos_2010). Γίνεται ένα tsek τι ποσοστό έχω από το συνολικό torrent και ξεκινάω και κατεβάζω από εσένα και στέλνω το ποσοστό που έχω και στους υπόλοιπους μαζί με σένα.

Αν το έχει ξανακάνει κανένας για public τρακερ (και ποιον) ας δώσει τη διαδικασία να το κάνουμε κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι κάθε ορθοφωτοχάρτη 1:2.500 τον "κατέτμησαν" σε 1:500.

Επειδή τα κατέβασα όλα τελικά σε 15ώρες (χάρη στο filezilla) αν μου πεις πως γίνεται με το torrent η διαδικασία θα μπορούσα να τα ανεβάσω σε δημόσια σέντρα!

Συνάδελφε με ποιό μαγικό τρόπο τα κατέβασες όλα ; Είναι περίπου 23000 αρχεία 34Gb. Εγώ κατεβάζω περίπου 200 αρχεία / ώρα. Δεν ξέρω βέβαια πού θα βρώ 100 ώρες διαθέσιμες . . . .

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις τον υπολογιστή να κατεβάζει μέρα νύχτα.Εμένα σε 5 συνεχόμενες μέρες κατέβασε περίπου 25 γιγα.Βέβαια ήταν οι μέρες του Πάσχα.Την τρίτη του Πάσχα έβγαλε "too many users" και σταμάτησε.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.