Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΙΧΟΥ


Ntzanis

Recommended Posts

Φίλε jbosdas...

Κάπου συμφωνώ μαζί σου και κάπου διαφωνώ.

Ξαναλέω ότι το θέμα για μένα δεν είναι πως θα λύσουμε το πρόβλημα του ntzanis αλλά πως με αφορμή του προβλήματος που ανεφέρε ο ntzanis μπορεί να γίνει εποικοδομητικός διάλογος.

 

Φίλε παρ.1

Η λύση που λέει ο Στέλιος δεν είναι η λύση στο πρόβλημα της μούχλας.

Είναι μια πατέντα -πολύ σωστή κιόλας- για να υποχωρήσει το φαινόμενο. Απλά έχει μειονέκτημα ότι τα λεφτά, που έδωσε ο ntzanis για τα καινούρια κουφώματα, πάνε για πέταμα. Η ζέστη πάλι θα χάνεται, θα φεύγει από τα κενά. Συμφωνούμε?

Οχι....δεν συμφωνούμε απόλυτα...

Είναι θεμα ισορροπιών και ο μηχανικός θα πρέπει να βρεί το πρόβλημα και την χρυσή τομή..

Βασικά δεν μου είναι ξεκάθαρο ποιος μηχανικός θα πρέπει να ασχοληθεί με αυτό το πρόβλημα...

Ο πολιτικός ή ο μηχανολόγος;

 

Γιατί έχω την αίσθηση ότι αν μιλάμε για συμπύκνωση το πρόβλημα τείνει προς τους μηχανολόγος...

Αν μιλάμε για εισροή υγρασίας μέσα απο τα δομικά στοιχεία τότε προς του πολιτικούς.

 

Όμως πέρα από όλα αυτά και για την κουβέντα να πω την γνώμη μου που δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και σωστή...

Απο την στιγμή που δεχόμαστε ότι κάθε σπίτι θα πρέπει να ανανεώνεται ο αέρα βάση των ατόμων που κατοικούν εντός αυτού αν θεωρήσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με μια τετραμελή οικογένεια και ο κανονισμός ΤΟΤΕΕ προβλέπει ανανέωση του αέρα κατα 8-10μ3/h/ατομο τότε πως είμαστε σίγουρου ότι αυτός ο νεοεισερχόμενος αέρας δεν επαρκεί να κατεβάσει την υγρασία σε τέτοια επίπεδα που να μην επιτρέπει την συμπύκνωση;

Αν δεχτούμε ότι ανανεώνουμε τον αέρα όχι κατα 40 αλλά κατα 100 κυβικα /h θα πω εγώ... πόση είναι αυτή η περιβόητη θερμότητα που χάνουμε;

Είναι κάπου στις 500-600 θερμίδες την ώρα με εξωτερική θερμοκρασία 0 και εσωτερική 20...

Ε δεν θα σφραγίσουμε όλο σπίτι στεγανά και να ζούμε σε ένα περιβάλουν χωρίς οξυγόνο για να μην χάσουμε 500 θερμίδες την ώρα.

Ο Στέλιος ως Τζακάς με χρόνια εμπειρία το ξέρει αυτό και για αυτό έθεσε το θέμα των αλλεργιών...

Εντάξει μπορεί να μην το τεκμηριώnει επιστημονικά αλλά έθεσε ένα θέμα...

Και όπως λέει ένα δάσκαλος μηχανολόγος ''οι μηχανικοί είναι υποχρεωμένοι να αφογκράζονται τον μάστορα και μέσα απο συμφραζόμενα να βγάζουν τα συμπεράσματα τους εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία του''

 

Η λύση, λοιπόν, που προτείνει έχει το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που προτείνω κ γω με τις τρύπες στο κούφωμα (η όπου αλλού κ να τις φτιάξει). Όπως ακούγεται σε σας η λύση μου, έτσι ακούγεται σε μένα, στα αυτιά μου, η λύση του Στέλιου. Πρόκειται περί μιας παρομοίωσης. Μιας καυστικής παρομοίωσης. Προτιμώ εν τέλει, να θεωρήσει την καυστικότητα μου ο Στέλιος αγένεια, από το να αφήσω μία λάθος πρακτική να πλανάται στον αέρα και να χάσει κιάλλα ο ntzanis. (το σχόλιο περί τάσης

Εγω θα έλεγα μην το γελάς....

Ακόμα και αυτή μπορεί να είναι η λύση και ας ακούγετε άγαρμπο

Φυσικά όποιος έχει λεφτά μπορεί να το κάνει με ποιο μοντέρνα μέσα.

 

παρ.2

για την σωστή λύση, υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν γιατί εμφανίστηκε η μούχλα, αλλά πρέπει να το δούνε από κοντά για να καταλάβουν γιατί. Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι.

Ε, για να πάει κάποιος να το δει (απώλεια χρόνου από άλλες υπηρεσίες), να καταλάβει τι φταίει, και να του πει πως θα το φτιάξει σωστά (γνώση), θα του πάρει λεφτά, επειδή για να μάθει έχει αφιερώσει χρόνο. = (συμβουλευτική)

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Τώρα..., για να μην παρεξηγηθώ πάλι...

Οι λόγοι που ΔΕΝ θα του πάρει λεφτά είναι πολλοί. Ο πιο γνωστός σε μένα είναι η ανταλλαγή γνώσεων.

Είναι κάτι που γίνεται εδώ μέσα με συναδέλφους -με τους συμμετέχοντες πιο σωστά (μπορεί να μην είναι συνάδελφοι), τους ενεργούς συμμετέχοντες ακόμα πιο σωστά (που μοιράζονται τις γνώσεις τους με τα ποστ τους) - τους οποίους κ ευχαριστώ για την διάθεση τους.

Συμφωνώ αλλά όπως είπα παραπάνω ο ιδίωτης μπορεί να είναι η αφορμή.

Μπορώ να σου δείξω θέματα σε άλλο φόρουμ... μηχανολογικού ενδιαφέροντος... που με αφορμή ερωτημάτων απο ιδιώτες γράφτηκε ολόκληρη βιβλιογραφία.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου PM

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι θεωρειτε οτι ο μαστορας ειναι κατι α..μορφωτο? Ξερω καλα (πολυ καλα ισως) φυσικη και θερμοδυναμικη, ξερω γιατι ΄΄ιδρωνει'' το ποτηρι (αν ειναι δυνατον) ξερω την δροσου, ξερω την ενθαλπια, ξερω τις πιεσεις ωσμοσης κ σπαργης κ οτι αλλο θετε μερικοι.. Το προβλημα ειναι η υγρασια! Αυτη η.. απο κατω! Η μουχλα ειναι αποτελεσμα κ οχι αιτια οκ! Ειναι ετσι! Αν η μουχλα ειναι το προβλημα και δημιουργει την υγρασια πειτε το! 1. Απαιτω απαντηση η (το κλασικο) μη απαντηση σ αυτο μιας κ απαντησα εγω και το καλυψα, να γελασει και τ παρδαλο κατσικι. 2.. Ρωτηστε γιατρο. 3... Η αρχιτεκτονικη τι λεει πανω σ αυτο? Στα νοσοκομεια αγαπητε υπαρχι εξαερισμος και το τελ εξοδο θαταν η ζεστη αμφιβαλεις? Και ναι, το παραδειγμα σου με τις τρυπες ηταν ελεεινο! Δεν ηταν παραδειγμα επιστημονα. Συμφωνω απολυτα (ετσι γ να λεμε αληθειες) οτι ο τυπος (συγνωμη Τζανη αλλα αυτο το εισεπραξα κ εγω)ψαχνει τζαμπα και προσπαθει να κερδισει κατι τις.. Ε και? Αρχεγονο ενστικτο ειναι κ αυτο (ελπιζω να μην τ παμε και φιλοσοφικα τωρα) κ μια εξ ισου χρησιμη με τα ΄΄καλα΄΄ ενστικτα πονηρια. Εγω καταλαβαινω γιατι αγανακτειτε μερικοι αλλα εγω δε σας φταιω οκ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συνεχίσω την κουβέντα και όποιος θέλει ακολουθεί.

 

Θα κάνω μία προσπάθεια να εξηγήσω αυτό που θέλω να πω παραπάνω για ισορροπία .

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε διαμέρισμα όγκου 300 κυβικών με σχετική υγρασία 60% σε θερμοκρασία χώρου 20 βαθμούς κελσίου και απόλυτη υγρασία 8.7 γραμμάρια/κυβικό.

Αρα έχουμε 357 κιλά αέραΧ8,7=3105 γραμμάρια νερού περίπου.

Σε αυτή την περίπτωση το σημείο δρόσου είναι στους 12 βαθμούς κελσίου.

Οι 12 βαθμοί κελσίου είναι μία θερμοκρασία σχετικά κοντά στην θερμοκρασία ενός αμόνωτου τοίχου ιδίως όταν η θέρμανση λειτουργεί διακοπτόμενα και άρα είναι πολύ πιθανό να έχουμε συμπύκνωση.

 

Αν υποθέσουμε ότι οι εξωτερικές συνθήκες είναι οι έξης.

Θερμοκρασία αέρος 5 βαθμούς Κελσίου.

Σχετική 80%

Απόλυτη 4,5 γραμμάρια /κυβικό

Το σημείο δρόσου δεν μας ενδιαφέρει.

Αν αφαιρέσουμε από τον χώρο 100 κυβικά αέρα 20 βαθμών κελσίου με απόλυτη υγρασία 8,7γραμμάρια και προσθέσουμε 100 σε θερμοκρασία 5 βαθμών και απόλυτη 4,5 γραμμάρια σε λίγο χρόνο η θερμοκρασία θα επανέλθει στους 20 και η σχετική θα πέσει κάτω από 50% και το σημείο δρόσου θα κατέβει κάτω από τους 9 βαθμούς κελσίου.

Τωρα αν έχουμε ανιούσα υγρασία που μας αυξάνει δραματικά και σε μικρό χρόνο την υγρασία στον χώρο τότε πάμε αλλού...

 

simpiknosi.jpg

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θεωρειτε οτι ο μαστορας ειναι κατι α..μορφωτο? Ξερω καλα (πολυ καλα ισως) φυσικη και θερμοδυναμικη, ξερω γιατι ΄΄ιδρωνει'' το ποτηρι (αν ειναι δυνατον) ξερω την δροσου, ξερω την ενθαλπια, ξερω τις πιεσεις ωσμοσης κ σπαργης κ οτι αλλο θετε μερικοι.. Το προβλημα ειναι η υγρασια! Αυτη η.. απο κατω! Η μουχλα ειναι αποτελεσμα κ οχι αιτια οκ! Ειναι ετσι! Αν η μουχλα ειναι το προβλημα και δημιουργει την υγρασια πειτε το! 1. Απαιτω απαντηση η (το κλασικο) μη απαντηση σ αυτο μιας κ απαντησα εγω και το καλυψα, να γελασει και τ παρδαλο κατσικι. 2.. Ρωτηστε γιατρο. 3... Η αρχιτεκτονικη τι λεει πανω σ αυτο? Στα νοσοκομεια αγαπητε υπαρχι εξαερισμος και το τελ εξοδο θαταν η ζεστη αμφιβαλεις? Και ναι, το παραδειγμα σου με τις τρυπες ηταν ελεεινο! Δεν ηταν παραδειγμα επιστημονα. Συμφωνω απολυτα (ετσι γ να λεμε αληθειες) οτι ο τυπος (συγνωμη Τζανη αλλα αυτο το εισεπραξα κ εγω)ψαχνει τζαμπα και προσπαθει να κερδισει κατι τις.. Ε και? Αρχεγονο ενστικτο ειναι κ αυτο (ελπιζω να μην τ παμε και φιλοσοφικα τωρα) κ μια εξ ισου χρησιμη με τα ΄΄καλα΄΄ ενστικτα πονηρια. Εγω καταλαβαινω γιατι αγανακτειτε μερικοι αλλα εγω δε σας φταιω οκ!

 

 

Σας τα λεγα....σας τα λεγα

τώρα αρχίζω και το διασκεδάζω, ίσως γιατί εγώ δεν ξέρω από ενθαλπίες αλλά από Θάλειες...

Νίντζα, δεν μας είπες ακόμη τι δουλειά κάνεις,....

 

ΥΓ.1 "3... Η αρχιτεκτονικη τι λεει πανω σ αυτο? " καλα είναι και στέλνει χαιρετίσματα

 

ΥΓ.2 "2.. Ρωτηστε γιατρο" : ξέρεις Στέλιος1, οι γιατροί, ξέρεις, όταν θεωρούν κάτι waste of time ζητάν αρκετά χρήματα, αν θες, ρώτα εσύ που χρειάζεσαι

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα σφραγίσουμε όλο σπίτι στεγανά και να ζούμε σε ένα περιβάλουν χωρίς οξυγόνο για να μην χάσουμε 500 θερμίδες την ώρα.

Συμφωνώ απόλυτα. Γιαυτό πρέπει κάποιος να το δει από κοντά. Με μία φωτό δεν μπορείς να αξιολογήσεις.

1...ξερω γιατι ΄΄ιδρωνει'' το ποτηρι

2...Αν η μουχλα ειναι το προβλημα και δημιουργει την υγρασια πειτε το

3...Η αρχιτεκτονικη τι λεει πανω σ αυτο?

4...Στα νοσοκομεια αγαπητε υπαρχι εξαερισμος και το τελ εξοδο θαταν η ζεστη αμφιβαλεις?

1. Δεν απευθυνόμουν σένα. ξαναδιάβασε το ποστ. Δεν φταίω που έχεις παρερμηνεύσει.

2. Σε κανένα ποστ δεν είπα κάτι τέτοιο. ξαναδιάβασε τα ποστ. Δεν φταίω που έχεις παρερμηνεύσει.

3. Δεν είναι το αντικείμενο της.

4. Οχι. Ο εξαερισμός πρέπει να υπάρχει. Αλλά ελεγχόμενος. Όχι βγάζοντας λάστιχα. Κ ούτε κοιμώμενοι με ανοιχτά παράθυρα.

 

Εγω θα συνεχίσω την κουβέντα και όποιος θέλει ακολουθεί.

Μ'αρέσεις!

 

και εντέλει το σταματάω εδώ....

με συγχωρείτε αλλά δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε. Έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα κ δεν αφορά το τοπικ....

Όποιος θέλει, απαντάω σε pm ή σε άλλο τοπικ που θα ανοιχτεί γιαυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει, απαντάω σε pm ή σε άλλο τοπικ που θα ανοιχτεί γιαυτό το θέμα...

 

jbosdas μη βάζεις ιδέες στο νίντζα

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Φιλε ntzanis η βοηθεια μηχανικου που γνωριζει θα σου δωσει μια οικονομικη και αμεση λυση αλλα δεν εννοουν να καταλαβουν καποιοι εδω μεσα οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο μηχανικων δεν ξερει την τυφλα του, ειδικα στην επαρχια. Το μονο που ξερουν ειναι να βαζουν μια υπογραφη-νταβατζιλικη και να αρπαζουν το χρημα. Αντι να κανετε επιθεση στον ανθρωπο καλυτερα να κανατε στο συναφι σας που ακομα και τους νεους μηχανικους τους ριχνει στην ανεργια (βλεπε ενεργειακοι επιθεωρητες-κλειστο επαγγελμα). Δεν αφορουν τα παραπανω το συνολο.

Στα του προβληματος ως παθων και εξ οψεως απο τις φωτογραφιες φαινεται οτι σημαντικο μερος της υγρασιας ανεβαινει προς τα πανω απο το εδαφος (πολυ πρασινιλα περιμετρικα). Στην αγορα κυκλοφορουν διαφορα υλικα για να το σταματησεις αυτο (συνενοηση με τον μηχανικο σου -μονωτη σου για το τι θα προτεινουν(προσοχη στο συνεργειο να γνωριζει). Στο χωρο φαινετε οτι εκτος απο κουφωματα εγινε και ριζικη ανακαινιση με δαπεδο και πλακακια. Μηπως αυτο εγινε φθινωπορο-χειμωνα μαζι με την αλλαγη των κουφωματων? Γιατι αν ετσι εγινε (απο την στιγμη που παλιοτερα δεν υπηρχε αυτο το προβλημα με τα παλια κουφωματα) η υγρασια, σου ερχεται και απο εσωτερικα και λογω της διαφορα θερμοκρασιας με τον εξωτερικο τοιχο σου εμφανιζεται η υγροποιηση. Νεου τυπου κουφωματα δυστυχως τα τοποθετουν χωρις θυριδες αερισμου και δεν ενημερωνουν φυσικα και για το τι συνεπαγεται η ελλειψη τους. Προσωρινη λυση, αγοραζεις υγρομετρο (περιξ στο 50-60% θα πρεπει να εισαι), συνδυασμος αφυγραντηρα με κλιματιστικο και οταν ανοιξει ο καιρος παρεμβαση με μονωση που θα σου προτεινει ο μηχανικος σου και δημιουργια μια θυριδας αερισμου του χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ntzanis η βοηθεια μηχανικου που γνωριζει θα σου δωσει μια οικονομικη και αμεση λυση αλλα δεν εννοουν να καταλαβουν καποιοι εδω μεσα οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο μηχανικων δεν ξερει την τυφλα του, ειδικα στην επαρχια. Το μονο που ξερουν ειναι να βαζουν μια υπογραφη-νταβατζιλικη και να αρπαζουν το χρημα. Αντι να κανετε επιθεση στον ανθρωπο καλυτερα να κανατε στο συναφι σας που ακομα και τους νεους μηχανικους τους ριχνει στην ανεργια (βλεπε ενεργειακοι επιθεωρητες-κλειστο επαγγελμα). Δεν αφορουν τα παραπανω το συνολο.

 

geor1234

που κι εσύ ως ιδιώτης απελπισμένος μιλάς

1. πες μας σε παρακαλώ πολύ τι επάγγελμα κάνεις - το ιδιώτης δεν είναι επάγγελμα - όπως και το εισοδηματίας

2. Επίσης, στην επαρχία, αν δεν είναι καλοί οι μηχανικοί, δεν θα είναι καλός και ο κλάδος ο δικός σου. Ασε λοιπόν τις γενικότητες. Η επαρχία συνήθως καλούς πελάτες δεν έχει.

3. Αυτοί οι μηχανικοί που λες ότι δεν είναι καλοί, έγιναν ενδεχομένως έτσι λόγω του ότι έμπλεξαν με κάπιοιους τζαμπατζήδες σαν τον νίντζα.

4. βλεπε ενεργειακοι επιθεωρητες-κλειστο επαγγελμα) Είσαι μήπως θύμα παραπληροφόρησης ή αυτά που λες τα λες συνειδητά>? Από πότε είναι κλειστό ένα επάγγελμα που δεν έχει περιορισμένο αριθμό θέσεων? Απάντησέ μου και σε αυτό σε παρακαλώ

5. Την υπογραφή νταβατζιλίκι να την αναζητήσεις ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΙΟΥΣ σου και στους ΟΜΟΡΟΥΣ σου υβριστή.

Edited by alfisti1978
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρατε ένα θέμα σχετικά απλό βγάλατε ψυχομετρικούς, τσακωθήκατε, τα βάλατε με τους κακούς μηχανικούς και πελάτες και τελικά για άλλη μια φορά φτάσαμε και στην αρχιτεκτονική και πως κοιμάται ο καθένας.

 

Το θέμα είναι απλό αγαπητέ ιδιώτη. Φωνάζεις ενα μηχανικό του δίνεις Α ευρώ. Δεν σου αρέσει φωνάζεις και Β μηχανικό του δίνεις Β ευρώ. Διαλέγεις οποίον καταλαβαίνεις περισσότερο ή στα λέει καλύτερα ή σε χρεώνει λιγότερο και παίρνεις τις ευθύνες σου. Οι λύσεις πάντως σε τέτοια προβλήματα δεν είναι φθηνές. Διαφορετικά κοιτά τα παλιά επεισόδεια με τους φοβερούς της ΤV που βάζουν θερμάστρες υγραερίου για να βγάλουν την υγρασία απο τους τοίχους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

geor1234

που κι εσύ ως ιδιώτης απελπισμένος μιλάς

1. πες μας σε παρακαλώ πολύ τι επάγγελμα κάνεις - το ιδιώτης δεν είναι επάγγελμα - όπως και το εισοδηματίας

2. Επίσης, στην επαρχία, αν δεν είναι καλοί οι μηχανικοί, δεν θα είναι καλός και ο κλάδος ο δικός σου. Ασε λοιπόν τις γενικότητες. Η επαρχία συνήθως καλούς πελάτες δεν έχει.

3. Αυτοί οι μηχανικοί που λες ότι δεν είναι καλοί, έγιναν ενδεχομένως έτσι λόγω του ότι έμπλεξαν με κάπιοιους τζαμπατζήδες σαν τον νίντζα.

4. βλεπε ενεργειακοι επιθεωρητες-κλειστο επαγγελμα) Είσαι μήπως θύμα παραπληροφόρησης ή αυτά που λες τα λες συνειδητά>? Από πότε είναι κλειστό ένα επάγγελμα που δεν έχει περιορισμένο αριθμό θέσεων? Απάντησέ μου και σε αυτό σε παρακαλώ

5. Την υπογραφή νταβατζιλίκι να την αναζητήσεις ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΙΟΥΣ σου και στους ΟΜΟΡΟΥΣ σου υβριστή.

 

'alfisti1978'

1 Εχω σπουδες σε δικτυα τηλεπικοινωνιας,πληροφορικη και διοικηση επιχειρησεων, και εχω εργαστει πολλα χρονια τοσο ως τεχνικος οσο και στο διοικητικο-μελετες-υποστηριξη. Τα τελευταια χρονια μελεταω και πειραματιζομαι στο σπιτι μου απο hobby καθαρα και στα θεματα κατασκευων με την καθοδηγηση φιλων μηχανικων. Πιστεψε με οτι απο την θεωρια στην πραξη εχει πολυ δρομο. Εσυ εχεις κανει κατι με το χερι σου να δεις πως γινετε εστω και μια φορα ή οτι θυμασαι απο τα δοκιμια στην σχολη ?

2 Δεν ανεφερα οτι οι ασχετοι ειναι μονο στην επαρχια, και στις μεγαλες πολεις βρισκεις απειρους. Απλως στην επαρχια δεν εχεις και την μεγαλη δυνατοτητα επιλογης. Το ιδιο ισχυει και με τους πελατες.

3 Οι μηχανικοι που δεν εγιναν καλοι δεν οφειλονται στον Ντζανι αλλα στο οτι δεν ασχοληθηκαν ουτε στην σχολη ουτε και μετεπειτα στην εργασιακη τους εμπειρια. Γιατι οπως προανεφερα αλλο η θεωρια-παπαγαλια και αλλο η πραξη. Και ο ανθρωπος με το αζημιωτο θελησε να βρει καποιον ειδικο.

4Φυσικα ο νεος μηχανολογος που τελειωνει φετος την σχολη μπορει να γραφτει στην λιστα................... Μηπως εχεις ακουσει κατι για εργασιακη εμπειρια ετων που ολως περιεργως εχει ελαχιστο ποσοστο? Μηπως ασκοπα φευγουν οι νεοι μηχανικοι στο εξωτερικο?

5 Την υπογραφη-νταβαντζιλικη την συναντας παντου (στεγαστικα, πολεοδομιες, εγκρισεις, τεχνικες εκθεσεις....τοπογραφικα) οταν ασχοληθει σοβαρα το τεε με αυτα τοτε ελα να μου πεις ποιος ειναι ο υβριστης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.