Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΙΧΟΥ


Ntzanis

Recommended Posts

jbosdas ως αρχιτεκτων θεωρεις σωστο αυτο το υπερβολικο σφραγισμα στ συγχρονες οικοδομες? Υπαρχουν και αλλες επιστημες, ρωτα εναν αλεργιολογο πχ και θα σου πει να κοιμασαι με ανοιχτο παραθυρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η οικοδομική σε συνάρτηση με την γνώση των θερμοφυσικών ιδιοτήτων των δομικών υλικών, έχει λύσει τα θέματα τέτοιου τύπου διότι γνωρίζει την αιτία εμφάνισης. Η λύση που προτείνεις δεν επιλύει, αλλά παρακάμπτει το πρόβλημα.

Ο άνθρωπος -κ δεν είναι ο μόνος- αναβάθμισε τα κουφώματα του σε πιο αποδοτικά, για να βελτιώσει τις απώλειες θερμότητας λόγω υψηλής αθέλητης αεροδιαπερατότητας.

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που προτείνεις είναι να κ πάλι να την αυξήσει.

Δηλαδή: Κόστος αλλαγής κουφωμάτων + αποκατάσταση βλαβών + κόστος υποβάθμισης αεροδιαπερατότητας = επιστροφή στ'αρχικά δεδομένα....

Ασύμφορη η τροποποίηση θα έλεγα....ποιο το όφελος που θα απολαμβάνει ο τελικός χρήστης? το χρώμα του αλουμινίου?

 

Κ μετά αναρωτιέμαι.... Μήπως λοιπόν αποσπάστηκε η προσοχή μας από τον στόχο? Πρέπει να αερίσουμε ή να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα που εμφανίστηκε λόγω κακής πρακτικής?

Ένα είναι το σίγουρο. Οτι πρέπει να κατανοήσουμε την αιτία εμφάνισης του προβλήματος. Αν δεν γνωρίζουμε, καλύτερα να απευθυνθούμε σε κάποιους που έχουν γνώση. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω. Δεν δέχομαι την άποψη του παθόντα οτι δεν υπάρχουν γνώστες του αντικειμένου. Είτε είναι στην Αθήνα, είτε σε οποιοδήποτε σημείο της χώρας. Δεν πρόκειται για κάτι που το ανακαλύψαμε χθες. Η γη γυρίζει. Κ η γνώση είναι μια παροχή υπηρεσίας.

Δυστυχώς, κοστίζει, όπως και η απόκτηση της.

 

...ρωτα εναν αλεργιολογο πχ και θα σου πει να κοιμασαι με ανοιχτο παραθυρο.

Δηλαδή στα νοσοκομεία πρέπει να βγάλουμε τα παράθυρα? :grin:

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το φόρουμ έχει και εκπαιδευτικό ρόλο και μέσα από την ανταλλαγή απόψεων και εμπειρίας μπορεί να αποκομίσουμε όλοι μας οφέλη.

Τώρα δεν χάθηκε και ο κόσμος αν χάσει ένας μηχανικός ένα μικρό ποσό και επωφεληθεί ένας ιδιώτης μπροστά στην κουβέντα που μπορεί να προκύψει.

 

Εγώ έχω την αίσθηση ότι ο μάστορας Στέλιος μέσα από την εμπειρία του μίλησε για φυσικό αερισμό και ο jbosdas τον αποπήρε άδικα.

Ε δεν νομίζω ότι όταν βάζει κανείς καινούργια κουφώματα δεν θα πρέπει να ανανεώνει τον αέρα φοβούμενος μην χάσει κάποια ποσά θερμότητας.

Ο αέρας δεν έχει δα και καμιά τεραστία θερμοχωρητικότητα ενώ ο αερισμός του χώρου είναι επιτακτικός.

Αν πράγματι η υγρασία αυξάνετε στον χώρο από ανιούσα υγρασία... τότε όπως έχει γράψει και ο Ροδόπουλος αλλού δεν είναι και εύκολο να την αντιμετοπίσει κανείς...

Το θέμα είναι αυξάνετε και πόσο ;

Αυτό μπορεί να το δεί κανείς μόνο παίρνοντας μετρήσεις υγρασίας.

Θεωρώντας ότι τον χειμώνα μια ικανοποιητική σχετική υγρασία σε ένα θερμαινόμενο δωμάτιο είναι 50% τότε δεν κατάλαβα γιατί το αμόνωτο ντουβάρι που το χτυπάει ο αέρας πιθανών και ο βοριάς δεν μπορεί να φτάνει σε θερμοκρασίες σημείου δρόσου με αποτέλεσμα να υγροποιεί;

Ένα καλό άρθρο για τον αερισμό των χώρων μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ.

http://www.arch.auth...ia/aerismos.pdf

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

jbosdas ως αρχιτεκτων θεωρεις σωστο αυτο το υπερβολικο σφραγισμα στ συγχρονες οικοδομες? Υπαρχουν και αλλες επιστημες, ρωτα εναν αλεργιολογο πχ και θα σου πει να κοιμασαι με ανοιχτο παραθυρο.

 

 

jbosdas όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να αναλωθείς σε αντεγγλίσεις και απαντήσεις που ουσιαστικά θα γτάνεις σε τέτοιου είδους επιχειρήματα:

 

ρωτα εναν αλεργιολογο πχ και θα σου πει να κοιμασαι με ανοιχτο παραθυρο.

 

που φαντάζομαι ότι ο Στέλιος1 το λέει για να τονίσει την ανάγκη αερισμού

το λέει βέβαια και με μια βεβαιότητα (λες και αυτός κοιμάται με ανοικτό παράθυρο το χειμώνα)

 

πάντως δίνουμε πάτημα να μην πηγαίνει σε μηχανικο

αυτά που έλεγα και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την αίσθηση ότι ο μάστορας Στέλιος μέσα από την εμπειρία του μίλησε για φυσικό αερισμό και ο jbosdas τον αποπήρε άδικα.

Ε δεν νομίζω ότι όταν βάζει κανείς καινούργια κουφώματα δεν θα πρέπει να ανανεώνει τον αέρα φοβούμενος μην χάσει κάποια ποσά θερμότητας.

 

 

ο μάστορας Στέλιος μίλησε και με μια βεβαιότητα και εγκάλεσε τον αρχιτέκτονα να εκθέσει τις απόψεις του σε συσχετισμό με τον αλλεργιολόγο

κουβεντα να γίνετε δηλαδη

Στελιος1 δεν έχω κάτι με τον κλάδο σου ούτε με σένα

απλα όλοι εμείς που έτυχε να γνωρίσουμε παλιές γενιές μαστόρων - εργατών ειμαστε τυχεροί για αυτά που μάθαμε από αυτούς αλλά και από την απλότητα και την ταπεινότητά τους

και ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ από την νέα γενιά να σέβονται τουλάχιστον την ιεραρχεία

 

το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι πολλοί από τους συναδέλφους απαντούν σε αυτόν τον αγενή νίντζα....

Link to comment
Share on other sites

Όπα περίμενε Alfi...

Αν κρίνω από το όνομα σου είσαι 34 χρονών....

Που ξέρεις πόσο χρονών είναι ο Στέλιος και σε πια γενιά μαστόρων ανήκει;

Θα σε ρωτήσω κάτι ακόμα...

Εσυ προσωπικά θεωρείς ότι έχεις ξεκάθαρο μέσα σου το πρόβλημα του ιδιώτη;

Αν ναι τότε πάω πάσο...

Αν όχι τότε σου δίνετε και μας δίνετε η ευκαιρία παρουσία πολλών μηχανικών εδω μέσα αλλά και κάποιον μαστόρων να ανταλάξουμε απόψεις και να αποκτηθεί γνώση.....

Αυτό είναι για μένα κυριότερο απο όλα στο φόρουμ....

Η γνώση.

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα της ανεργίας των μηχανικών (και όχι μόνο) δεν θα λυθεί γιατί μέσα από το φόρουμ συζητήθηκαν εκτεταμένα κάποια προβλήματα ιδιωτών.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Aithilenio, με τον Στέλιο1 δεν έχω κάτι απλά έκρινα -αυστηρά βέβαια- το θέμα με τον αλλεργιολόγο

το θέμα του ιδιώτη - δηλαδή του αγενή νίντζα- το έχω ξεκάθαρο μέσα μου

 

Πρέπει να πάει σε μηχανικό

τέλος

νομίζω ότι δεν χρειάζετε να αποκτήσουμε καμία νέα γνώση με τέτοιον τρόπο.

 

ΣΙΓΑ μην φτάσω εγώ να πω και ευχαριστώ στην καπατσοσύνη - το ψέμα - την λαμογία και στο δήθεν

 

 

 

και να αφησει τα σάπια ότι θέλει μηχ/κό από την Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω.. ποιος ειναι αγενης φαινεται, την μια να ανοιξει τρυπες στο αλουμινιο τ αλλη να ανοιξουν τα παραθυρα ατ νοσοκομεια, δε χρειαζονται αυτα. Ουτε προκειται να αντικρουσω τετοιες παν ευκολες προκλησεις. Εγω σεβομαι τον ανθρωπο, με πτυχιο η χωρις αυτος υπαρχει παντα και παντου. Εσεις θεωρειτε οτι θιγεστε επαγγελματικα κατι που εμενα δεν με αφορα βεβαια, εγω προσωπικα δινω παντου καθε συμβουλη οσον αφορα τα τζακια. Ετσι θελω, ετσι λειτουργω. Κ ο Αιθυλαινιο το ιδιο κανει, ετσι θελει, ετσι λειτουργει. Και δεν μπηκα στα ''χωραφια'' σας, αφηστε να παρει την λαθος δικη μου γνωμη, να μην καταφερει τιποτα και να αναγκαστει να καταληξει στ ειδικο.

Αναφερα κατι κ για ταση (κατι στ οποιο ειμαι ασχετος βεβαια) μηπως καποιος απο σας βγει και πει ναι, θα στο κανω εγω! Οτιδηποτε αλλο προτεινα θα βοηθησει και ισως και λυσει τ προβλημα στην εκταση που θα εφαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

translation

 

παρ.1

Η λύση που λέει ο Στέλιος δεν είναι η λύση στο πρόβλημα της μούχλας.

Είναι μια πατέντα -πολύ σωστή κιόλας- για να υποχωρήσει το φαινόμενο. Απλά έχει μειονέκτημα ότι τα λεφτά, που έδωσε ο ntzanis για τα καινούρια κουφώματα, πάνε για πέταμα. Η ζέστη πάλι θα χάνεται, θα φεύγει από τα κενά. Συμφωνούμε?

Η λύση, λοιπόν, που προτείνει έχει το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που προτείνω κ γω με τις τρύπες στο κούφωμα (η όπου αλλού κ να τις φτιάξει). Όπως ακούγεται σε σας η λύση μου, έτσι ακούγεται σε μένα, στα αυτιά μου, η λύση του Στέλιου. Πρόκειται περί μιας παρομοίωσης. Μιας καυστικής παρομοίωσης. Προτιμώ εν τέλει, να θεωρήσει την καυστικότητα μου ο Στέλιος αγένεια, από το να αφήσω μία λάθος πρακτική να πλανάται στον αέρα και να χάσει κιάλλα ο ntzanis. (το σχόλιο περί τάσης

 

παρ.2

για την σωστή λύση, υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν γιατί εμφανίστηκε η μούχλα, αλλά πρέπει να το δούνε από κοντά για να καταλάβουν γιατί. Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι.

Ε, για να πάει κάποιος να το δει (απώλεια χρόνου από άλλες υπηρεσίες), να καταλάβει τι φταίει, και να του πει πως θα το φτιάξει σωστά (γνώση), θα του πάρει λεφτά, επειδή για να μάθει έχει αφιερώσει χρόνο. = (συμβουλευτική)

 

Τώρα..., για να μην παρεξηγηθώ πάλι...

Οι λόγοι που ΔΕΝ θα του πάρει λεφτά είναι πολλοί. Ο πιο γνωστός σε μένα είναι η ανταλλαγή γνώσεων.

Είναι κάτι που γίνεται εδώ μέσα με συναδέλφους -με τους συμμετέχοντες πιο σωστά (μπορεί να μην είναι συνάδελφοι), τους ενεργούς συμμετέχοντες ακόμα πιο σωστά (που μοιράζονται τις γνώσεις τους με τα ποστ τους) - τους οποίους κ ευχαριστώ για την διάθεση τους.

 

Και για να γυρίσουμε στο θέμα -

ntzanis, πήγαινε άνθρωπε μου σε ένα μηχανικό, να σου πει τι να κάνεις. Το σπίτι σου έχει αρκετά προβλήματα (όπως εμφανίζεται κ σε άλλα ποστ) τα οποία έχουν προκύψει επειδή τα φτιάχνεις όλα μόνος σου χωρίς να έχεις την απαραίτητη γνώση. Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις. Κακό είναι αυτό που κάνεις. Να εμπιστεύεσαι μαστόρια που δεν ξέρουν γιατί κάνουν αυτό που κάνουν και τι επιπτώσεις έχουν τα λάθη τους (βλ. εσωτ θερμομ/ση), να μαζεύεις πληροφορίες από το ίντερνετ που δεν μπορείς να αξιολογήσεις. Η προτροπή μου είναι για το καλό σου! Δεν λύνονται τέτοια θέματα με δύο αράδες που βρήκες μπροστά σου.

Τι θες να κάνουμε εδώ τώρα? να σου λύσουμε τον συντελεστή θερμοπερατότητας της κατασκευής, να βρούμε σημείο δρόσου, σύμφωνα με τις προσωπικές σου συνθήκες, και να προτείνουμε μεθόδους αποκατάστασης? Ε, δεν γίνεται τόσο εύκολα. Α! Και σε ότι κάνεις όταν κ με όποιον το κάνεις μην ξεχάσεις ΚΑΙ την θερμογέφυρα του τοιχίου. Το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο τα εμφανή (λάσπες του δίπλα).

Να ξέρεις ότι το κύριο πρόβλημα που έχεις είναι αυτό της συμπύκνωσης υδρατμών. Το φαινόμενο είναι αυτό που εμφανίζεται στην εξωτερική επιφάνεια του ποτηριού του παγωμένου σου φραπέ το καλοκαίρι. Ρώτα λοιπόν τους γνωστούς σου, τα μαστόρια, τους μηχανικούς γιατί εμφανίζεται κ αν απαντήσουν γιατί γίνεται τότε πολύ πιθανό να ξέρουν πως να το φτιάξουν. Η λύση του Στέλιου είναι να ζεστάνεις τον φραπέ. Εσύ όμως θες να τον πιεις κρύο. (θερμική άνεση)

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.