Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΙΧΟΥ


Ntzanis

Recommended Posts

Καραγκιοζη1978 ( αντιθετα με εσενα εγω σε ΤΙΜΩ με πατριωτικο προσφωνισμο) δεν μου απαντησες σε οτι ρωτησα, η μουχλα ειναι το προβλημα και παραγει νερο? Δεν εισαι ικανος να απαντησεις σε αυτο λογω χαρακτηρα και αυτο τα λεει ολα..

Ανοητα, ηλιθια, χωρις κανεναν εμφανη λογο παραφερεσαι και ξεσπας σ εμενα και δεν εχεις κανενα τετοιο δικαιωμα! Ηλιθια παντα! Πες οτι θες δεν θα συνεχισω, ειμαι σιγουρος πως οτι κ αν πεις θα ναι στ ιδιο θλιβερο πλαισιο. Επιστημονικοτατοννν......

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειχα καιρο να ανοιξω τον υπολογιστη και μολις τωρα ειδα κατι σχολια περι νιντζα.Ποιος ειναι αυτος εγω?Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι πονηροι απλα καποιο το ψαχνουν λιγο ή αρκετα παραπανω ετσι ωστε να ειναι διαβασμενοι .Τωρα δεν μπορω να καταλαβω θιχτηκαν καποιοι επειδη δεν μπορουν καποιοι συναδελφοι τους να παρουν λεφτα απο εμενα.Θα τους τα δωσω οταν θελω εγω και οταν βγαλω καποιο συμπερασμα για το τι συμβανει τελικα με την περιπτωση μου την οποια εχω χασει τον υπνο μου τωρα τελευταια και εχω στεναχωρηθει αφανταστα γιατι μεχρι τωρα πληρωσα καποιους και δουλεια δεν εκανα.Το ιδιο τωρα κοιταω να μην παθω με καποιους μηχανικους αυτη ειναι η αληθεια κυριοι.Τι σχεση εχει η δουλεια μου?Στα σωματα ασφαλειας υπηρετω .Αν παλι δεν αρεσουν σε καποιους οι ιδιωτες εδω μεσα να μην απαντανε και να ειναι πιο ευγενικοι.Εγω ημουνα ευγενικος και δεν σας ειπα ανοιχτα καποια πραγματα οταν σας ζητουσα την πειρα σας και σε σας π.χ. που βρισκεσται στην αθηνα.Ποσο πιο ευγενικα να σας το πω ότι μπορει να πεσω θυμα καποιου παλι και να μου δωσει λαθος οδηγιες και να πληρωσω παλι καποια ευρω οταν αυτα εμενα για μια δικια σας συμβουλη ειναι ο μισος μισθος μου οταν εχετε ταριφα μεταξυ σας για καποιου ειδους συμβουλες.Ειλικρινα τι να πω συγνωμη που σας ενοχλησα κιολας βρε παιδια ευτυχως ειναι καποοι εδω μεσα που λενε τα πραγματα με το ονομα τους

Edited by Ntzanis
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Geor1234, πράγματι, οι κόσμοι μας δεν έχουν κανένα κοινό σημείο. εξέφρασες κι εσύ την άποψή σου για τους μηχανικούς ... υπερασπίστηκες τους νέους, λες και οι 55αρηδες 60άρηδες δεν έχουν πρόβλημα εργασίας

ενώ κι αυτή η γενιά πλήτεται.

επίσης με ρωτάς αν δούλεψα και εφάρμοσα ποτέ αυτά που έχω μάθει στην θεωρία. Δεν έχω πιστοποιητικά να σου προσκομίσω.

Ελα στο γραφείο μου να δεις την δουλειά μου, αφού σε πληροφορήσω ότι μετά τα 15' πρώτα λεπτά της ώρας υπάρχει χρονοχρέωση ( ο καφές πάντα κερασμένος). Βέβαια που να καταδεχτείς εσύ τους επαρχιώτες

 

Στέλιος1, δεν γνωρίζεις αν έχουμε την ίδια πατρίδα, υποθέτεις φαντάζομαι

τώρα βλέπω ότι έχεις και ικανότητες στη ψυχολογία: Δεν εισαι ικανος να απαντησεις σε αυτο λογω χαρακτηρα και αυτο τα λεει ολα..

 

 

Πάντως χαίρομαι που έστω για λίγο σας απέσπασα από το κοινωνικό Σας έργο, να παρέχετε συμβουλές ως θρασείς (και ίσως αναιδείς) ημιμαθείς

Link to comment
Share on other sites

"Ανήκω σε μια χώρα μικρή. Ένα πέτρινο ακρωτήρι στη Μεσόγειο, που δεν έχει άλλο αγαθό παρά τον αγώνα του λαού του, τη θάλασσα, και το φως του ήλιου. Είναι μικρός ο τόπος μας, αλλά η παράδοσή του είναι τεράστια και το πράγμα που μας χαρακτηρίζει είναι ότι μας παραδόθηκε χωρίς διακοπή. Η ελληνική γλώσσα δεν έπαψε ποτέ της να μιλιέται. Δέχτηκε τις αλλοιώσεις που δέχεται καθετί ζωντανό, αλλά δεν παρουσιάζει κανένα χάσμα. Άλλο 'χαρακτηριστικό αυτής της παράδοσης είναι η αγάπη της για την ανθρωπιά· κανόνας της είναι η δικαιοσύνη." κατά την απονομή το 1963

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Πήρατε ένα θέμα σχετικά απλό βγάλατε ψυχομετρικούς, τσακωθήκατε, τα βάλατε με τους κακούς μηχανικούς και πελάτες και τελικά για άλλη μια φορά φτάσαμε και στην αρχιτεκτονική και πως κοιμάται ο καθένας.

 

Το θέμα είναι απλό αγαπητέ ιδιώτη. Φωνάζεις ενα μηχανικό του δίνεις Α ευρώ. Δεν σου αρέσει φωνάζεις και Β μηχανικό του δίνεις Β ευρώ. Διαλέγεις οποίον καταλαβαίνεις περισσότερο ή στα λέει καλύτερα ή σε χρεώνει λιγότερο και παίρνεις τις ευθύνες σου. Οι λύσεις πάντως σε τέτοια προβλήματα δεν είναι φθηνές. Διαφορετικά κοιτά τα παλιά επεισόδεια με τους φοβερούς της ΤV που βάζουν θερμάστρες υγραερίου για να βγάλουν την υγρασία απο τους τοίχους.

 

Αιφνιδιάστηκα και δεν περίμενα το παραπάνω σου πόστ φίλε Ροδόπουλε....

Δεν κάθισα να φτιάξω το σχεδιάκι και ακόμα αν θες ούτε να σκεφτώ για να γράψω ότι έγραψα για να το χλευάσεις.

Απογοητεύτηκε που πήρε αυτή την τροπή το θέμα

Το θέμα δεν είναι καθόλου απλό και το ξέρεις καλά...

Το θέμα απασχολεί χιλιάδες σπίτια και όταν περιέχει και ψυχρομετρία... που εγώ την γνωρίζω τελίως επιδερμικά... πρέπει να γνωρίζεις ότι και παρά πολλοί πολιτικοι μηχανικοί δεν την συμπαθούν.

Θεώρησα ότι θα μπεις γερά στο θέμα θα το συζητούσαμε και θα έβγαινε ένα θέμα λουκούμι...

Σε άλλο φόρουμ που ήθελα να το αποφύγω να το αναφέρω κάναμε καταπληκτική κουβέντα πάνω στο θέμα και περίμενα να κάνουμε και εδώ το ίδιο. Ολα τα άλλα περί Μηχανικών-Ιδιωτών-Μαστόρων και κέρδους μου είναι τελείως αδιάφορα.

http://www.monachos....p?TOPIC_ID=3463

 

Πέρα από όλα αυτά χωρίς να έχω ιδέα ποιος ο σκοπός του Ntzani θεωρώ απαράδεκτα και προσβλητικά κάποια ποστ στο πρόσωπο του όπου με βρίσκουν τελείως αντίθετο.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

απαράδεκτα και προσβλητικά είναι τα καρφιά για ολόκληρους κλάδους και οι χαραχτηρισμοί για τους επαρχιώτες

 

που αλλού ειδες προσβλητικα σχόλια για το Ntzani?

πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει συγνωμη και να ηρεμησουμε. Εσενα ειπε Τζανη νιντζα και εμενα, λοιπον.. Οταν λεω ξερω καλα φυσικη κ θερμοδυναμικη το λεω σαν ιδιωτης, σαν μαστορας οκ. Και γενικως ξερω πολλα περισσοτερα σε οποιοδηποτε θεμα απ οσα χρειαζεται η δουλεια μου! Δεν προσπαθησα να βγαλω στ ακρη κανεναν ειδικο, ξερει ο Τζανης οτι η συμβουλη ειναι συμβουλη μαστορα και μαλιστα τζακα, οχι στ μονωσεις. Τιποτα λαθος δεν του ειπα ομως, ισως δεν αρκουν η δεν ειναι η καλυτερες λυσεις αλλα λαθος δεν ειπα τιποτα.

Οσον αφορα τ δουλεια μου δινω συμβουλες παντα! Ετσι λειτουργω. Πληρωσα για εφετος αλλη μια φορα τα τελη προστασιας στ ΟΒΙ για ΔΕ απ το 2007, μιλωντας λοιπον και εξηγωντας το οτιδηποτε εφετος ξαφνικα κυκλοφορουν τ πατεντα μου 3-4ρις! Και πρεπει στ καλα καθουμενα να βαλω δικηγορο κτλ κ ομως δεν κανω ετσι σαν εσας, αλλα συνεχιζω να δινω συμβουλες πανω στ τζακια. Μπορω να σας παραπεμψω σε αλλα φορουμ οπου υπεραμυνομαι των μηχανολογων και μαλωνω με κοσμο οταν λενε.. Ασε αυτοι δεν ξερουν η ειναι ασχετοι στ πραξη κ αλλα τετοια χαζα.. Βγαινει ενας κ λεει πχ δειτε παιδια στ τζακια Αλεξανδρος δινουν οδηγιες συνδεσης σε μηχανολογους κ υδραυλικους και πιανομαι και μαλλωνω γ αυτο! Μην βαζετε ολο τ κοσμο σ ενα τσουβαλι απεναντι σας ειναι λαθος! Αυτα.. κ αν λεμε κ καμια κουβεντα παραπανω εμενα προσωπικα μου αρεσει αυτο. Συμβαινει συχνοτατα σε μια παρεα που πινουν το τσιπουρακι τους.. Ε!

Link to comment
Share on other sites

<h3 class="row2">

<span class="author vcard"><a class="url fn ___hover___member _hoversetup" href="&#46;&#46;/&#46;&#46;/user/51324-aithilenio/" id="anonymous_element_8" title="">aithilenio</a></span></h3>

<p> </p>

<p><span class="author vcard">δεν ξέρω γιατί πήρες στραβά τα λεγομενά μου. Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων. Υπολογίζεις όμως τον όγκο αέρα και της υγρασίας λες και βρισκόμαστε σε ενα κλειστό περιβάλλον, </span>αδιαβατικό. Μπορεί να έχεις δίκιο αλλα επέτρεψε μου να διαφωνώ. Ο φίλος μας έχει ενα τοίχο με ένα σοφά που μου φαίνεται οτι λειτουργεί σαν σφουγγάρι αφού εαν δεν κάνω λάθος είναι μαλακός σαφάς και άρα με μεγάλο capillary network (δικτυο πόρων). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αυξάνει την υγρασία που παραλαμβάνει απο το έδαφος που πάλι πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάποιο φράγμα υγρασίας. Πάμε τώρα στο χώμα του. Λόγω έλλειψης βλάστησης μου λέει οτι κατακρατεί την υγρασία και μάλλον έρχεται εύκολα σε κορεσμό με το νερό. Αρα το σύστημα μου δεν είναι αδιαβατικό.</p>

<p> </p>

<p>Με τα χρόνια η υγρασία έφαγε τα ασβεστικά στο σκυρόδεμα με αποτέλεσμα το δικό του δικτυο πόρων να είναι αρκετά μεγάλο και άρα και αυτό δημιουργεί μια ανιούσα με διαφορετικό ρυθμό. Αυτή προφανώς έχει βρεί πάλι με τα χρόνια δρόμο να περάσει στο εσωτερικό του σκυροδέματος (πάχος) και να εδραιώσει (αποικία) με την θέρμανση βιολογική. Η βιολογική με την σειρά της δημιουργεί νέο ρυθμό ανιούσας αφού παράγει αυτογενή υγρασία. Εδώ μπορούμε να ξεφύγουμε και να πούμε και για τον ρόλο των θερμογεφυρών κλπ. </p>

<p> </p>

<p>Προσωπικά λοιπόν βλέπω ενα πολύ δύσκολο πρόβλημα προς λύση και αρκετά δαπανηρό. Προσωπικά επειδή δεν γνωρίζω τους 1002 παράγοντες που εμπλέκονται θα πήγαινα δοκιμαστικά. Θα αγόραζα ενα υγρασιόμετρο και θα μέτραγα πριν και μετά απο την βροχή ή την τεχνητή διαβροχή ανα 1 ώρα για να δω εαν υπάρχει κορεσμός και μέχρι πού. Λογικά εαν η υγρασία στο σκυρόδεμα είναι μικρότερη απο 2,5% τότε θεωρείτε στεγνό. Εαν είναι πχ 5-6,5% με θερμοκρασία 21 βαθμούς και σχετική υγρασία 75% τότε δεν απορροφά αλλα και δεν εκλύει υγρασία. Αυτό βέβαια για ένα σκυρόδεμα σχετικά καλής ποιότητας και χωρίς βιολογικές αποικίες. Εαν είναι παραπάνω τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.</p>

<p> </p>

<p>Σε καμία περίπτωση δεν ξέρω μαγικές συνταγές. Ξέρω όμως οτι υπάρχουν τεχνικές και προϊόντα που μπορούν να βοηθήσουν. Το πόσο δεν το γνωρίζω διότι κάθε πρόβλημα διαφέρει. Το πρώτο λοιπόν που πρέπει να κάνει είναι να κατεβάσει τοπικά και χαμηλά τον σοφά και να δεί τι γίνετε στο σκυρόδεμα. Εαν έχει ασβεστικά (πούδρα και πόση). να πάρει μετά το λάστιχο και να ρίξει νερό και να μετρήσει την υγρασία. Μετά τα ξαναλέμε.  </p>

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Geor1234, πράγματι, οι κόσμοι μας δεν έχουν κανένα κοινό σημείο. εξέφρασες κι εσύ την άποψή σου για τους μηχανικούς ... υπερασπίστηκες τους νέους, λες και οι 55αρηδες 60άρηδες δεν έχουν πρόβλημα εργασίας

ενώ κι αυτή η γενιά πλήτεται.

επίσης με ρωτάς αν δούλεψα και εφάρμοσα ποτέ αυτά που έχω μάθει στην θεωρία. Δεν έχω πιστοποιητικά να σου προσκομίσω.

Ελα στο γραφείο μου να δεις την δουλειά μου, αφού σε πληροφορήσω ότι μετά τα 15' πρώτα λεπτά της ώρας υπάρχει χρονοχρέωση ( ο καφές πάντα κερασμένος). Βέβαια που να καταδεχτείς εσύ τους επαρχιώτες

 

Στέλιος1, δεν γνωρίζεις αν έχουμε την ίδια πατρίδα, υποθέτεις φαντάζομαι

τώρα βλέπω ότι έχεις και ικανότητες στη ψυχολογία: Δεν εισαι ικανος να απαντησεις σε αυτο λογω χαρακτηρα και αυτο τα λεει ολα..

 

 

Πάντως χαίρομαι που έστω για λίγο σας απέσπασα από το κοινωνικό Σας έργο, να παρέχετε συμβουλές ως θρασείς (και ίσως αναιδείς) ημιμαθείς

 

 

Θα ερχομουν στο γραφειο σου αλλα φαινεται οτι το επιστημονικο σου επιπεδο ειναι οπως και η συμπεριφορα σου οποτε αστο καλυτερα. Οταν εχω τεχνικο προβλημα θελω αξιοπιστες λυσεις, και δεν ειναι θεμα χρηματων οσο χρονοκαθυστερησης. Τα φορα ειναι για συζητησεις, Αμα δεν σου αρεσει μην συμμετεχεις και μην μας ενοχλεις, στο κατω κατω ασε μας στην ημιμαθεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.