Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΙΧΟΥ


Ntzanis

Recommended Posts

Οπου ηταν κουφιος ο σοβας θα βγει και θα εφαρμοστει ενα ειδικο ασταρι με sika monotop 627 και καινουριος σοβας και μονωση εξωτερικη .Εσωτερικα θα αφαιρεθει ο σοβας ολος στην πλευρα που εχει το προβλημα.Το προβλημα ειναι οι συμπυκνωσεις .Θα παρω εκθεση στα χερια μου ολοκληρωμενη και βλεπουμε.Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν

Edited by Ntzanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το γνωριζω παιδια και ειμαι παρα πολυ απογοητευμενος με τα προβληματα που συναντησα αλλα μεχρι ενος σημειου ειμαι διατεθειμενος ή καλυτερα να το πω αλλιως μεχρι ενος σημειου αντεχω να φτασω αυτο τον καιρο

Link to comment
Share on other sites

Κρύβεις το πρόβλημα κάτω από το χαλί...

Αλλά αυτό θα είναι πάντα εκεί και θα σου την έχει στημένη....

Η ακριβής έκφραση είναι "μαζεύεις τα σκουπίδια κάτω από το χαλί" (Paul Dirac).

Το γνωριζω παιδια και ειμαι παρα πολυ απογοητευμενος με τα προβληματα που συναντησα αλλα μεχρι ενος σημειου ειμαι διατεθειμενος ή καλυτερα να το πω αλλιως μεχρι ενος σημειου αντεχω να φτασω αυτο τον καιρο

Οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά είμαι βέβαιος οτι θα τα καταφέρεις. Κόποι μιας ζωής είναι αυτοί και αξίζει τον κόπο. Έχω την βεβαιότητα οτι θα βοηθηθείς και απο το φόρουμ και απο υπεύθυνους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Το 627 δεν ξέρω που θα σε βοηθήσει!!!!

 

Αφού θες ΣΙΚΑ!!!

 

α) καθαίρεση σοβά.

β) Υδρόπλυση με 150 bar

γ) Υδροφοβισμός Sika 700s

δ) Επισκευή με SIKA Monotop 412 NFG

ε) Υδροφοβισμός Sika 700s

ζ) Βαφή με SIKA 680 betoncolor.

Link to comment
Share on other sites

Το ασταρι ειναι το sika monotop 910s .Το Sika MonoTop-910 N και S, είναι 1-συστατικού, τσιμεντοειδές κονίαμα με πυριτική παιπάλη και τροποποιημένο με πολυμερή για χρήση ως γέφυρα πρόσφυσης και προστατευτικό κονίαμα κατά της διάβρωσης του οπλισμού των κατασκευών.

Οσο για το 627 τεχνικος το προτεινε σε συνδυασμο με το παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι αστάρι αλλα επισκευαστικό. Ρώτα τον για το 412 NFG.

Link to comment
Share on other sites

To 412 NFG παραείναι ακριβό και δίνει πολύ μεγάλες αντοχές. Θα πρέπει να δούμε την αντοχή του υφιστάμενου και μετά να επιλέξουμε υλικά. Επισης για γέφυρα ας ξεχάσουμε το 910Ν ή S και ας πάμε σε Armatec110, οι διαφορές τεράστιες και για τόσο μικρή επισκευή αξίζει η διαφορά στα χρήματα σε αντίθεση με την επιλογή επισκευαστικού.

 

καθαίρεση σοβά.

β) Υδρόπλυση με 150 bar

γ) Υδροφοβισμός Sika 700s

δ) Επισκευή με SIKA Monotop 412 NFG

ε) Υδροφοβισμός Sika 700s

ζ) Βαφή με SIKA 680 betoncolor.

 

Υδροφοβισμός 2 φορές πριν και μετά το επισκευαστικό; ενώ η εφαρμογή πρέπει να γίνεται σε υπόστρωμα κορασμένο. Κατι δεν πάει καλά.

Επίσης το 627 είναι πολύ καλό αλλά για εφαρμογή με αντλία. Οπως βλέπω τη φωτογραφία με τη βλάβη προτείνω πιο απλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 times indeed. Είναι το αστάρι του 412 :smile:

 

Η αγωγιμότητα του υφιστάμενου δεν είναι παραπάνω απο 20. Εαν βάλεις 80αρι θα κάνεις φραγή των ιόντων (αυξηση πυκνότητας) και θα τσακίσεις τον χάλυβα. Το Armatec110 είναι ΟΚ αλλα 3 συστατικά!!!!

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.