Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όχι του ΕΤΑΑ στο "κούρεμα" των ομολόγων


nikostzar

Recommended Posts

Σύμφωνα με άρθρο ΕΔΩ το ΕΤΑΑ, μαζί με άλλα 5 ταμεία, απάντησε αρνητικά στην πρόσκληση του ελληνικού δημοσίου για συμμετοχή στο πρόγραμμα ανταλλαγής ελληνικών ομολόγων (PSI).

 

 

http://www.express.gr/news/finance/574111oz_20120308574111.php3

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπει η ΤτΕ που τα κατέχει..... όπως δεν μας ρώτησε τι θα κάνει με τα αποθεματικά μας, έτσι δεν θα μας ρωτήσει και τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι ειναι εντελως για τα μπαζα. Παρακαλαμε ολη την υφηλιο να δεχτει την απομειωση της αξιας των ομολογων και επιτρεπουμε σε μια ομαδα απο κρατικοδιαιτους και κομματικα διορισμενους πολιτικαντηδες να αρνουνται. Για μενα-σε οσα ταμεια αρνηθηκαν το κουρεμα- εγειρεται μεγα θεμα ηθικης ταξεως.

 

Πρεπει αμεσα να παυθουν των καθηκοντων τους απαντες.

 

Αληθεια εαν το παραδειγμα αυτων το ακολουθουσαν και πολλοι αλλοι και ετσι το PSI αποτυγχανε και η Ελλαδα χρεωκοπουσε ατακτα τι θα εβγαιναν να πουνε μετα?

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι ειναι εντελως για τα μπαζα. Παρακαλαμε ολη την υφηλιο να δεχτει την απομειωση της αξιας των ομολογων και επιτρεπουμε σε μια ομαδα απο κρατικοδιαιτους και κομματικα διορισμενους πολιτικαντηδες να αρνουνται. Για μενα-σε οσα ταμεια αρνηθηκαν το κουρεμα- εγειρεται μεγα θεμα ηθικης ταξεως.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί εγείρεται θέμα ηθικής τάξεως αν κάποια ταμεία αρνηθούν το κούρεμα. Οι αυξήσεις στις εισφορές μας γίνονται ακριβώς λόγω του κουρέματος. Το ΤΣΜΕΔΕ αναγκάστηκε στην αγορά ομολόγων του Ελλ. Δημοσίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ αναγκάστηκε σε αγορά.

Αναγκάστηκε να διατηρεί τα αποθεματικά του στην ΤΤΕ, η οποία αγόρασε ομόλογα χωρίς τη συγκατάθεση του ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

θα μπουμε αναγκαστικα

Αυτό είδα κι εγώ σήμερα.

Δηλαδή, αν έχω καταλάβει σωστά, με το έτσι θέλω έκαναν τις εισφορές μας ομόλογα και με το έτσι θέλω τώρα τις κουρεύουν...

Επίσης έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι ιδιώτες είχαν αγοράσει τα ομόλογα σε χαμηλότερες τιμές από τις αρχικές και συνεπώς δεν έχουν τόσο μεγάλες απώλειες ή έχουν ακόμα και κέρδη. Φαντάζομαι ότι με τα ταμεία δεν ίσχυε κάτι τέτοιο... Αν κάποιος γνωρίζει αυτές τις "λεπτομέρειες" ας το εξηγήσει καλύτερα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί εγείρεται θέμα ηθικής τάξεως αν κάποια ταμεία αρνηθούν το κούρεμα. Οι αυξήσεις στις εισφορές μας γίνονται ακριβώς λόγω του κουρέματος. Το ΤΣΜΕΔΕ αναγκάστηκε στην αγορά ομολόγων του Ελλ. Δημοσίου.

 

Αν οπως ειπε παραπανω ο συναδελφος δεν δεχονταν το κουρεμα ολοι αυτοι του εξωτερικου (μεχρι συλλογοι νοικοκυρων στην Σουηδια διαβασα οτι ειχαν Ελληνικα ομολογα) τι θα γινοταν?

Δεν γινεται να παρακαλας τριτους και να μην ανταποκρινεται η χωρα σου!

Και δεν εξεταζουμε το γεγονος το πως αγοραστηκαν, με ποιες διαδικασιες και ποιος φταιει για την σημερινη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.