Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Όπως προανάφερα, σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ με ενημέρωσαν ότι κάνουμε τεχνική έκθεση για όλες τις μελέτες που έχουν κατατεθεί στην πολεοδομία.

 

Αν ο υποσταθμός φαίνεται στην οικοδομική άδεια τότε πρέπει να τον ελέγξεις, αν όχι δεν χρειάζεται.

 

Επίσης ο Η/Μ εξοπλισμός παραγωγής δεν χρειάζεται έλεγχο αν συμβαδίζει με την μελέτη στην άδεια λειτουργίας.

 

Βέβαια είναι πολλές λεπτομέρειες στις εγκαταστάσεις που είτε δεν μπορούν να ελεγχθούν (όπως π.χ. η διατομή των εντοιχισμένων αγωγών, οι θερμίδες των σωμάτων αν δεν λένε πάνω τον κατασκευαστή και τον τύπο, η απόδοση των συλλεκτών από τους ηλιακούς θερμοσίφωνες, κτλ) είτε γνωρίζουμε από πρίν ότι δεν συμβαδίζουν με την άδεια (όπως η μελέτη ασθενών ρευμάτων).

 

Προσωπικά προτιμώ να μην κάνω έλεγχο γιατί θα γράψω καμιά 50αριά σελίδες παρατηρήσεις σε διαμέρισμα, αν ελέγξω βιομηχανία... θα γράψω εγκυκλοπαίδεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο ελεγχος ειναι μακροσκοπικος. Τιποτα παραπανω και αφορα μονο την ημερα του ελεγχου. Απο εκει και περα ενημερωνεται τον πελατη για τυχον διορθωσεις που πρεπει να γινουν ( δεν ειναι απαραιτητο ) και την παραδινεται. Το εχω κανει τρεισ φορες χωρις κανενα προβλημα. Απλα μην ξεχναται να αναφερεται στην Τ/Ε οτι η τεχνικη εκθεση την ημερα που εγινε ο ελγχος για να απαλαγειται και απο την ευθηνη γιατι δεν υπαρχει περιπτωση κανεις ιδιοκτητης να κανει της απαραιτητες διορθωσεις. Χειροτερα μπορει να τα κανει καλυτερα ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω τί γίνεται σε περιπτώσεις αυθαιρέτων καταστημάτων.Απ'οτι κατάλαβα από τα λεγόμενα σας φτιάχνουμε μια τεχνική έκθεση στην οποία γράφω τις παρατηρήσεις μου απ'όλες τις η/μ μελέτες;Έτυχε σε έναν φίλο Π.Μ. να κάνει τακτοποίηση αυθαίρετου καταστήματος και σπιτιού(κάτω κατάστημα-επάνω κατοικία) και μου ανέθεσε εμένα σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός να κάνω τα η/μ.Τί ακριβώς πρέπει να κάνω;Οι μελέτες έχουν γίνει ήδη φυσικά...οπότε εγώ απλώς καλούμαι να ελένξω αν έγιναν σωστά;και πώς το κάνω αυτό;

Επίσης ποιά είναι η αμοιβή μου για την συγκεκριμένη δουλειά;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση αλλαγής χρήσης ισογείου διαμερίσματος 6οροφης πολυκατοικίας σε κατάστημα, θα κάνω στατική μελέτη για όλο το κτήριο; Η άδεια είναι του 1959...Η πολυκατοικία έχει >30διαμερίσματα.Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλύτερα κάνε την ερώτηση σε άλλο θέμα.

 

Εδώ συζητάμε αποκλειστικά για την τεχνική έκθεση για τις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, η οποία απαιτείται από τον 4014 όταν η χρήση δεν είναι κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μου έτυχε μια υπόθεση αυθεραίτου η οποία απαιτεί και μηχανολόγο.

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς χρειάζεται να κάνει ο μηχανολόγος ? Χρειάζεται αποτύπωση Η/Μ εγκαταστάσεων ???΄και μετά? υποβολή σχεδίων Η/Μ? κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδες εχετε ενημέρωση ?

εχω περιπτωση που θελει να μετατρεψει αποθηκη (με οικοδομικη αδεια , αλλα εχει και αυθαιρεσιες) σε χωρο εστίασης , και ξερω για βεβαιωση κυρίας χρησης(μεσο 4014) θελει Η/Μ .

μου ζηταει μια τιμη ο πελάτης , και πρεπει να υπολογίσω και το κόστος του μηχανολόγου .

ξέρετε τι πρεπει να κάνετε ?

σας έχουν λύσει τις απορίες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω ότι για το θέμα πρέπει να τηρήσουμε στάση αναμονής. Δυστυχώς όλα γίνονται πρόχειρα και όταν φτάσουμε στο χείλος του γκρεμού εξετάζουμε το πρόβλημα (λύση δίνουμε αφού βουτήξουμε στο γκρεμό).

Κατά την άποψή μου η τεχνική έκθεση ηλεκτρομηχανολογικών δεν έχει να κάνει με το τμήμα του αυθαιρέτου, αλλά συνολικά με το ακίνητο/ιδιοκτησία. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ελεγχθεί η γείωση, που εμένα με παραπέμπει σε μια διαδικασία σαν τους ελέγχους στη νέα δήλωση ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη της ΔΕΗ.

Για τα υπόλοιπα, ότι μας φωτίσει... Το σίγουρο είναι ότι οι Η/Μ μελέτες της πολεοδομίας δεν εφαρμόζονται ποτέ, οπότε και να τις έχουμε δεν πρόκειται να βοηθήσουν.

Προσωπική άποψη; Σχέδια και τεχνικές εκθέσεις θα αργήσουν πολύ να υποβληθούν (για να μην πω δε θα υποβληθούν ποτέ) και αμφιβάλλω αν ποτέ θα διασταυρωθούν. Αν έρθει η ώρα τους, τότε μπορεί να μας δώσουν καμιά διευκρίνηση. Εγώ εντοπίζω το πρόβλημα στο ότι πρέπει να δώσουμε τιμή για κάτι χωρίς να ξέρουμε τι θα κάνουμε.

 

Και κάτι τελευταίο: Την τεχνική έκθεση την κάνει "αρμόδιος μηχανικός", όχι μηχανολόγος. Και αν ανατρέξουμε στο ΒΔ 16-17.3.1950 και στο άρθρο 2 του ΒΔ 24.11.1953, τις απλές εγκαταστάσεις* μπορεί να τις υπογράψει οποιοσδήποτε μηχανικός (μήπως τελικά σ' αυτό το θέμα πρέπει να εστιαστούμε?)

 

*Απλές εγκαταστάσεις

  • Αξία εξοπλισμού 1.000.000 δρχ.
  • Απουσία ατμολέβητα.
  • Θέρμανση 40.000 kcal/h.
  • Αποθήκευση καυσίμων 10tn.
  • Εγκατεστημένη ισχύς μηχανολογικού εξοπλισμού 50 HP
  • Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις: ισχύς ηλεκτρικά κινούμενου εξοπλισμού 1,5 kW
  • Συνολική ισχύς Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων 25 kW

Edited by polyzo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ βοήθεια!!!!

Έχω δηλώσει αυθαίρετο ως κατάστημα το οποίο όμως δεν έχει ρεύμα ακόμη, ο ιδιοκτήτης το προορίζει για κατάστημα. Έκανα λάθος?Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός τί έκθεση θα κάνει που το κτίριο δεν έχει εγκατάσταση?

Αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του γιατί έχω μπλοκάρει, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.