Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

ata αυτό γίνεται επειδή ανήκει σε θέματα του forum που μπορούν να έχουν πρόσβαση μόνο core members και από ότι βλέπω δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία μελών.

Μπορείς να δεις σχετικά εδώ για τις Ομάδες Μελών.

 

Επειδή δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται π.χ. να αντιγράψω και να σου στείλω τις σελίδες εν είδει pdf, κάνε μια αναφορά του παραπάνω post μου που έχει την παραπομπή (κουμπί κάτω δεξιά στο προαναφερθέν post μου) στους Διαχειριστές περιγράφοντας ότι δεν μπορείς να δεις την παραπομπή μου και τον λόγο .. ότι δηλ. δεν ανήκεις στην παραπάνω ομάδα, ζητώντας τους να μου γνωστοποιήσουν κατά πόσο επιτρέπεται να κάνω αυτό που έγραψα παραπάνω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

κατα το λεκτικο του νομου η εκθεση περιοριζεται στις εγκαταστασεις των αυθαιρετων κατασκευων.

τα ευρηματα του ελεγχου μπορει να ειναι αρνητικα, δεν οριζει ο νομος διαδικασια συμμορφωσης με κανονισμους.

η οποια ψευδης υδε αφορα τον εγκαταστατη που την υποβαλλει. 

σε καθε εκθεση βαζω την παρακατω παρατηρηση:

Απαιτείται από τη νομοθεσία, τακτικός επανέλεγχος της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης Εγκαταστάτη (ΥΔΕ) και υποβολής της στον ΔΕΔΔΗΕ, τήρηση του ΕΛΟΤ 384 και της ΥΑ Φ Α΄50/12081/642/2006 ΦΕΚ 1222Β/2006 περί προστασίας όλων των αναχωρήσεων των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων από διακόπτες διαρροής ρεύματος 30mA.

 

Σε περίπτωση αρνητικού ελέγχου πως ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης.. προφορικά μόνο; Ή αυτή η έκθεση δεν έχει να κάνει καθόλου με την ενημέρωση του ιδιοκτήτη;

 

georgegaleos ευχαριστώ πολύ αλλά γράφει ξεκάθαρα να μην χρησιμοποιείται η αναφορά για επικοινωνία με την ομάδα διαχείρισης.. 

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Ασε, έχω ρωτήσει εγώ και αν επιτρέπεται θα σου στείλω pm.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια άλλη ερώτηση γιατί νόμιζα ότι θα βρω πρόσφατη ΥΔΕ αλλά δεν βρήκα.. Στην αυτοψία που πήγα με το μηχάνημα μέτρησα γείωση με βρόχο σφάλματος και τη συνέχεια των αγωγών γείωσης (ΤΝ δίκτυο).. Αυτά απ'ότι ερμηνεύω εγώ τη νομοθεσία φτάνουν για να διαπιστώσω ότι ο πίνακάς μου συνδέεται σωστά με την εγκατάσταση γείωσης. Απαιτείται από κάπου η μέτρηση της πραγματικής γείωσης του τριγώνου γείωσης; Δεν το έκανα όχι γιατί βαριόμουνα αλλά δεν βρήκα χώμα πλησίον, είναι στην κεντρική πλατεία και θα δυσκολευτώ πολύ να κάνω τέτοια μέτρηση και δεν ξέρω αν θα είναι και σωστή...

 

Να προσθέσω ότι ούτως η άλλως η έκθεση θα βγεί αρνητική (έλλειψη ρελέ, λάθος κεντρική ασφάλεια, κτλ) και θα παραπέμπω σε σύνταξη ΥΔΕ για εύρεση και διόρθωση όλων των σφαλμάτων..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω κολλήσει.. ο πολ. μηχανικός είχε κάνει οριστική υποβολή στο σύστημά του για τις αμοιβές και τότε δεν χρειάζονταν Τεχνική περιγραφή Η/Μ. Τώρα που πήγε να κάνει οριστικοποίηση του τη ζήτησε, την ανεβάσαμε αλλά εγώ δεν ξέρω πως μπορώ να δηλωθώ.. Πάω να κάνω νέο δικό  μου έργο αλλά δεν με αφήνει να έχω μόνο 2,25 ημέρες.. Έχει κάποιος κάποια ιδέα;

 

 

Επεξ. : Μου είπανε από το ΤΕΕ να βάλω ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ που δεν ισχύει ο περιορισμός

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πότε είχε κάνει υποβολή; Αυτό το θέμα είναι ανοιχτό από το 2012 και αναφέρεται ήδη στον 4114, άρθρο 24, παρ 2.ββ

Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοικίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων,εφόσον υπάρχουν.

 

Απλά κάποιοι εσκεμμένα παράβλεπαν την τεχνική έκθεση για τα ΗΜ για να πουν χαμηλότερη τιμή στον πελάτη σε σχέση με κάποιον άλλον που θα χρέωνε και αυτή την τεχνική έκθεση.

 

Δεν την ημερομηνία που υπέβαλλε το έργο και θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους, προσπαθώ και εγώ να συντάξω μια τέτοια τεχνική έκθεση. Όπως ενημερώθηκα έχεις αρκετό περιθώριο να την καταθέσεις μετά την τακτοποίηση που θα κάνεις ( ΆΡΘΡΟ 99 Ν.4495/2017 ). Στη περίπτωση μου μετά την τακτοποίηση του ενιαίου καταστήματος, έχει γίνει διαχωρισμός σε δύο, αλλά και αλλαγή χρήσης με νέα η/μ σχέδια και μελέτες φυσικά. Με λίγα λόγια η τεχνική έκθεση πρέπει να γίνει με παλαιότερη ημερομηνία, για μια εγκατάσταση που υπήρχε πριν τελείως τυπικά θεωρώ μιας και η εγκατάσταση έχει αλλάξει.Το αναφέρω γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θα πράξω γιατί είναι το σωστό και ας μην έχει κάποιο νόημα. Ευχαριστώ.

υ.γ. Η τακτοποίηση έχει γίνει από συνάδελφο, εγώ το βρήκα στη νέα του μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.