Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΤΕΙ


Recommended Posts

Να κλείσουν τα πολυτεχνεία λοιπόν. Τα υψηλά μαθηματικά κτλ που εμβαθύνονται στις σπουδές αυτών έχουν αντίκρυσμα σε ελάχιστες δουλειές στην Ελλάδα.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα διαφωνησω σε αυτο που ειπες, αλλα δεν θεωρω οτι η διαφορες ειναι τοσο μεγαλες οσο νομιζεις..σαφως κ υπαρχουν διαφορες, αλλα εφοσον ουσιαστικα το κρινεις απο οτι καταλαβαινω βαση πανελληνιων, ποσο παραπανω ''εξειδικευμενος'' ενας μελλοντας φοιτητης ΑΕΙ που εβγαλε ας πουμε 15000 μορια με ενα φοιτητη ΤΕΙ που εβγαλε 14000 μορια..ισως το παραδειγμα μου δεν ειναι τελειο αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις την λογικη μου..Σαφως κ υπαρχουν παιδια-ταλεντα με ιδιαιτερες κλισεις στα μαθηματικα κλπ. αλλα προθεου δεν ειναι η πλειοψηφια των εισακτεων. Τα τελευταια χρονια η διαφορες σε βασεις μεταξυ ΑΕΙ-ΤΕΙ (ιδιαιτερα σε ορισμενα τμηματα) ειναι ελαχιστες κ μερικες φορες τα ΤΕΙ εχουν κ μεγαλυτερη βαση.

 

Τα πανεπιστημια δεν ειναι φτιαγμενα για να δινουν υπογραφες, αλλα για να βγαζουν ειδικευμενους ανθρωπους , εξυπνους, μορφωμενους, επιστημονες ..

 

Εαν το θεμα μας ειναι η υπογραφη μονο τοτε ας δημιουργηθουν καθολικες εξετασεις για ολους που θελουν να γινουν μηχανικοι, αλλα οσο αφορα το επιπεδο των πανεπιστημιων δεν μετριεται με τα δικαιωματα προσφερουν

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος γουσταρει να σπουδασει, να επενδυσει τα χρηματα του με αυτον τον τροπο, εσυ τι ζορι τραβας?

Μην υποτιμας την νοημοσυνη των μελων της μεσης ελληνικης οικογενειας, δεν ειναι προβατα να ταλαιπωρουνται

"ανουσια".

 

 

Πρέπει να αποφασίσεις όμως, τι απο τα δύο συμβαίνει.

'Η επενδύουν τα χρήματα τους σε κουτσό άλογο χωρίς να το ξέρουν, οπότε υπάρχει θέμα ή όπως λες το κάνουν συνειδητά, οπότε είμαι ειλικρινά περίεργος να μου εξηγήσεις γιατί θεωρείς ότι αυτή η επένδυση είναι συμφέρουσα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν trolling τέλος. Καλή η πλάκα αλλά έχουμε κ δουλειές. Αν νομιζεις πως πρέπει να κλείσουν τα ΤΕΙ στείλε μήνυμα στο ΥΠΕΠΘ. Εδώ και όλοι διαφωνούν μαζί σου και δε βοηθάει σε τίποτα η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν trolling τέλος. Καλή η πλάκα αλλά έχουμε κ δουλειές. Αν νομιζεις πως πρέπει να κλείσουν τα ΤΕΙ στείλε μήνυμα στο ΥΠΕΠΘ. Εδώ και όλοι διαφωνούν μαζί σου και δε βοηθάει σε τίποτα η κουβέντα.

 

Καλά εσύ γιατί εξάπτεσαι; Αν θεωρείς την συζήτηση ανούσια απλά κλείστο. Σε έβαλε κανείς να συμμετέχεις με το ζόρι; Εγώ και προφανώς όλοι όσοι συμμετέχουν προφανώς την βρίσκουν χρήσιμη. Αν κάτι σε ενοχλεί μπορείς να το πεις αλλιώς απλώς μη συμμετέχεις.

Να φανταστώ ότι trolling εννοείς την διαλεκτική; Βρίσκεις κάτι κακό στην ανταλλαγή αντίθετων απόψεων;

Link to comment
Share on other sites

Οτι επενδύουν σε κουτσό άλογο μπαίνοντας στις σχολές μηχανικών των τει , στις καινούργιες σχολές των πολυτεχνείων , στις βιολογικές και σε πολλές άλλες σχολές των πανεπιστημίων είναι αλήθεια , αλλά δεν το ξέρουν . Επίσης η ελπίδα είναι μεγάλο πράγμα .

 

Είναι αλήθεια ότι τα παιδιά που προέρχονται από τα τεχνικά λύκεια και είναι το 20 % των εισακτέων υστερούν στα βασικά μαθήματαγενικής παιδείας . Αυτό συνήθως τους καθυστερεί 1- 2 χρόνια στο πτυχίο , ενώ κάποιοι τα παρατάνε .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσεις όμως, τι απο τα δύο συμβαίνει.

'Η επενδύουν τα χρήματα τους σε κουτσό άλογο χωρίς να το ξέρουν, οπότε υπάρχει θέμα ή όπως λες το κάνουν συνειδητά, οπότε είμαι ειλικρινά περίεργος να μου εξηγήσεις γιατί θεωρείς ότι αυτή η επένδυση είναι συμφέρουσα;

 

Σε καμια περιπτωση δεν ενστερνιζομαι τα περι κουτσου αλογου αλλα απο επενδυσεις δεν το πολυκατεχεις.

Οποιον καποιος σκοπευει να επενδυσει ενα ποσο κοντα 50.000 ευρω οσο κοστιζει η 4ετης φοιτηση σε ΑΕΙ/ΤΕΙ μακρυα

απο την κυρια κατοικια του ας κανει και την αναλογη ερευνα αγορας. Αν πας και επενδυεις τα λεφτουδακια σου

που καθημερινα γινονται ολο και πιο πολυτιμο με το σκεπτικο "δεν βαριεσαι" πολλα δεινα μπορουν να σε βρουν.

Edited by MScEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

MScEng επειδή ακριβώς δεν το πολυκατέχω έχω την εξής απορία. Ειλικρινά, είμαι ανοικτός να αλλάξω γνώμη αν με πείσεις.

Σε μια επένδυση υπολογίζεις μόνο το αρχικό κεφάλαιο σε χρήμα; Η πνευματική προσπάθεια, ο χρόνος, η ψυχική φθορά δεν συνυπολογίζονται;

Και το αποτέλεσμα πως το μετράς πάλι; Με τον μισθό που θα πάρεις; Η ηθική ικανοποίηση, η αναγνώριση του πτυχίου σου από την κοινωνία προσμετρούνται πουθενά;

Γιατί εγώ όταν τα βάζω κάτω όλα μαζί, η επένδυση δεν μου βγαίνει. Και με αυτό το σκεπτικό όντως είμαι κακός στις επενδύσεις αφού και ο ίδιος επένδυσα σε σπουδές στα ΤΕΙ (εντός έδρας μάλιστα)...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ όταν τα βάζω κάτω όλα μαζί, η επένδυση δεν μου βγαίνει. Και με αυτό το σκεπτικό όντως είμαι κακός στις επενδύσεις αφού και ο ίδιος επένδυσα σε σπουδές στα ΤΕΙ (εντός έδρας μάλιστα)...

 

Επαιξες και εχασες, λυπαμαι ελπιζω την επομενη φορα να μελετησεις καλυτερα που επενδυειες.

 

Σε μια επένδυση υπολογίζεις μόνο το αρχικό κεφάλαιο σε χρήμα; Η πνευματική προσπάθεια, ο χρόνος, η ψυχική φθορά δεν συνυπολογίζονται;

Και το αποτέλεσμα πως το μετράς πάλι; Με τον μισθό που θα πάρεις; Η ηθική ικανοποίηση, η αναγνώριση του πτυχίου σου από την κοινωνία προσμετρούνται πουθενά;

 

Η επενδυση στην μορφωση δεν ειναι μια οποιαδηποτε επενδυση που βγαινεις απο την σχολη και κοιτας μετα απο 5 χρονια αν εχεις κανεις

αποσβεση η οχι. Η μορφωση σε αλλαζει εντελως σαν ανθρωπο, διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο φυσικα, και δεν ειναι ευκολο να την

αποτιμησεις εις βαθος. Δεν νομιζω λοιπον ο μεσος γονιος να θελει να σπουδασει το παιδι του επειδη θα παει να γινει δημοσιος υπαλληλος,

αυτα περασανε ανεπιστρεπτι, αλλα επειδη καταλαβαινει την σημασια της μορφωσης.

 

Για να μην βγαινω εκτος θεματος, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, υπαρχουν πολλοι αποφοιτοι ΤΕΙ που ειχανε και καλη επαγγελματικη

αποκατασταση και πηρανε και πολλα εδοφια για την μετεπειτα ζωη τους. Υπαρχουν και πολλοι που μπηκανε τουβλα, τουβλα βγηκανε η

τουβλα εμειναν σαν αιωνιοι φοιτητες.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Το αποτελεσμα ειναι η δικη σου γνωμη κ το τι αποκομισες εσυ προσωπικα απο καθε σχολη..Μην γυρναμε 30 χρονια πισω που ολοι οι γονεις θελανε γιατρους κ δικηγορους για να μπουν στο ματι του γειτονα...Οσο αφορα το οικονομικο αυτο εχει να κανει με το τι θα κανεις κ ποσο καλως θα εισαι ανεξαρτητα απο εαν εισαι απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ.

Τελος αναγνωριση πτυχιου απο την κοινωνια, sorry που στο λεω αλλα αυτο ειναι πραγματικα ατοπο, εναν αποφοιτο ΑΕΙ θα τον σεβεσε πιο πολυ απο οτι ενα αποφοιτο ΤΕΙ, μην ξεχνας οτι κ οι δυο εχουν τις ιδιες ευκαιριες να εξελχιθουν ειτε ευκολα ή δυσκολα.Το τι θα κανει ο καθενας ειναι στο χερι του κ στο ποσο αγαπαει αυτο που κανει.

 

Πραγματικα εαν το μονο που σε απασχολει ειναι το να μπορουμε ή οχι να υπογραφουμε τοτε αστο να παει μωρε ο ορος τριτοβαθμια εκπαιδευση κ εας πουμε στο εκαστοτε επιμελητηριο (π.χ ΤΕΕ) να κανει σεμιναρια 4-ετη κ εας τα κλεισουμε ολα τα αλλα αφου αυτο που μας καιει ειναι να βγαζουμε υπογραφες.

 

Το πανεπιστημιο δεν ειναι εδω για να σου βρει δουλεια αλλα για να σε ανεβασει πνευματικα σαν ανθρωπο..το τι θα κανεις απο εκει κ περα ειναι ατομικες επιλογες

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.