Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΤΕΙ


Recommended Posts

Προφανώς έχουμε δύο παράλληλες συζητήσεις .

 

Ο συνάδελφος που έβαλε το θέμα , προφανώς αφού λέει ότι σπούδασε και ενός έδρας , θα είχε μονάδες εισαγωγής που θα μπορούσε να περάσει στις περισσότερες πανεπιστημικακές σχολές και τώρα αισθάνεται ότι έκανε λάθος επιλογή γιατί προφανώς έχει κουραστεί να αποδεικνύει καθημερινά ότι δεν είναι ελέφαντας .

 

Οι άλλοι το βλέπετε αλλιώς , ότι οι σπουδές σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο . Αλήθεια είναι αυτό , αλλά τελικά δεν είναι το μοναδικό στην ζωή .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά τα λέτε συνάδελφοι... Στο χέρι του καθενός είναι να επεξεργαστεί τις γνώσεις που λαμβάνει στη σχολή και να τις χειριστεί ανάλογα στη μετέπειτα ζωή του. Ισχύει και για αυτούς από ΑΕΙ και για αυτούς από ΤΕΙ. Πετυχημένοι και αποτυχημένοι υπάρχουν και από τις 2 πλευρές. Αν εξαιρέσουμε κάποιες ειδικότητες πέραν από τις βασικές, που και δεν έχουν κατοχυρωμένα ΕΔ και η αγορά εργασίας του τόπου δεν προσφέρεται για αυτές, στο χέρι του καθενός είναι να προοδεύσει ή να αποτύχει στην επαγγελματική στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Επαιξες και εχασες, λυπαμαι ελπιζω την επομενη φορα να μελετησεις καλυτερα που επενδυειες.

 

Όντως.. Και οι αποτυχίες μπορούν να είναι χρήσιμες, εαν μάθεις από αυτές..

Τουλάχιστον θεωρώ θετικό ότι καταλήγουμε σ' ένα κοινό συμπέρασμα για την εν λόγω επένδυση.

 

Όσο για το θέμα της μόρφωσης, ας μην το μπερδεύουμε στην παρούσα συζήτηση. Το τελευταίο πράγμα που παρέχουν σήμερα τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, είναι μόρφωση. Εκπαίδευση παρέχουν και μάλιστα τα περισσότερα κακής ποιότητας. Την μόρφωση την κατακτούμε μόνοι μας και χωρίς Ιδρύματα.

Ας μην χάνουμε όμως, την ουσία του προβλήματος. Η αλήθεια πονάει αλλά κάποια στιγμή πρέπει να τη δούμε.

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουμε δύο παράλληλες συζητήσεις .

 

Ο συνάδελφος που έβαλε το θέμα , προφανώς αφού λέει ότι σπούδασε και ενός έδρας , θα είχε μονάδες εισαγωγής που θα μπορούσε να περάσει στις περισσότερες πανεπιστημικακές σχολές και τώρα αισθάνεται ότι έκανε λάθος επιλογή γιατί προφανώς έχει κουραστεί να αποδεικνύει καθημερινά ότι δεν είναι ελέφαντας .

 

Οι άλλοι το βλέπετε αλλιώς , ότι οι σπουδές σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο . Αλήθεια είναι αυτό , αλλά τελικά δεν είναι το μοναδικό στην ζωή .

 

Ακριβώς...!

Link to comment
Share on other sites

Όντως.. Και οι αποτυχίες μπορούν να είναι χρήσιμες, εαν μάθεις από αυτές..

Τουλάχιστον θεωρώ θετικό ότι καταλήγουμε σ' ένα κοινό συμπέρασμα για την εν λόγω επένδυση.

 

Σιγουρα φιλε μου ουδεν καλον αμιγες κακου και τουμπαλιν.

 

Όσο για το θέμα της μόρφωσης, ας μην το μπερδεύουμε στην παρούσα συζήτηση. Το τελευταίο πράγμα που παρέχουν σήμερα τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, είναι μόρφωση. Εκπαίδευση παρέχουν και μάλιστα τα περισσότερα κακής ποιότητας. Την μόρφωση την κατακτούμε μόνοι μας και χωρίς Ιδρύματα.

 

Διαφωνω σε αυτο, στο ΑΕΙ/ΤΕΙ ερχεσαι σε επαφη με πολλους ανθρωπους, παιρνεις διαφορα ερεθισματα και αλληλεπιδρας με ενα

πλουσιο περιβαλλον. Ειναι εμπειρια περαν των τυπων που ξεχνας τον επομενο μηνα.

 

Ας μην χάνουμε όμως, την ουσία του προβλήματος. Η αλήθεια πονάει αλλά κάποια στιγμή πρέπει να τη δούμε.

 

Συνεχεια γινονται αναφορες πανω στο προβλημα που ανεφερες αλλα η λυση δεν ειναι το κλεισιμο, ειναι ο εξορθολογιστμος

και σιγουρα η απονομη των σωστων ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Τη πρόταση " Για το κλείσιμο..." ποιος τι κάνει το ΤΕΕ ή Το ΓΕΩΤΕΕ;;;;;;

Και αν δεχτούμε τι κερδίζουμε;;;;;;; Και αν δε δεχτούμε τι χάνουμε;;;

Σε λίγο...θα ξεκινήσει το πάρτι δεν υπάρχει λόγος να κλείσουν τα ΤΕΙ....

 

Το θέμα ποιος το εμπνεύστηκε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σ' εμένα συνάδελφε, σου λέω ότι είμαι παρα πολύ χαλαρός!!!

Αλλά προσπαθώ να καταλάβω το λόγο της συζήτησης αυτής!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, θα ήθελα να κάνω κάποια off topic παρέμβαση...

 

Επειδή είδα ότι τελικά τα ΤΕΙ Δομικών Εργων Πειραιά βγάζουν πολύ καλούς απόφοιτους... επίσης τα μαθήματα και τα προγράμματα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο... και - σημαντικό- συνεχίζουν να κάνουν καλό καφέ στο κυλικείο (μετά από 20 χρόνια) θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει, τί πρέπει να κάνω για να ξαναπαρακολουθήσω μαθήματα, έστω χωρίς κανένα δικαίωμα σημειώσεων ή βιβλίων κλπ... ας τα αγοράζω ή ας τα φωτοτυπώ... Θα ήθελα απλώς να παρακολουθήσω μαθήματα και εργαστήρια...

Λέτε να μπορώ; Λέτε να με δεχτούν;

 

(ον τόπικ)

Χαίρομαι που μετά από 50 posts δεν έχουν πέσει μπινελίκια... δείγμα του ότι είμαστε όλοι μέρος του ίδιου προβλήματος... και όχι αντίπαλοι....

Αν μου επιτραπεί να πώ τη γνώμη μου.... βλέπω ότι πράγματι το θέμα ξεκινά από την έλλειψη αναγκαιότητας των ΠΕ μηχανικών για τα συνήθη έργα...

Φτάνουν φήμες στα αυτιά μου ότι ακόμη και για τον ν4014 και το σχετικό δελτίο τρωτότητας που πιθανώς θα είναι στα πρότυπα του ΟΑΣΠ... θα απαιτείται ΠΜ!!!!

Επαναλαμβάνω και τη "πατάτα" του ΤΕΕ περί δικαιωμάτων στη τακτοποίηση του ν.4014 λες και ξαναμελετάμε τα κτίρια!

 

Οπως θα δείτε και στο συνημμένο.... η ελπίδα "σβήνει" πάντα τελευταία...

4 keria.pdf

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.