Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΤΕΙ


Recommended Posts

Εργαστηρια δεν νομιζω οτι μπορεις να παρακολουθησεις γιατι ηδη ειναι πολλοι οι φοιτητες που τα παρακολουθουν,

αν μπουν και φιλικες συμμετοχες την κατσαμε την βαρκα. Στα θεωρητικα μπορεις να μπεις στην αιθουσα και να παρακολουθησεις,

δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνω σε αυτο, στο ΑΕΙ/ΤΕΙ ερχεσαι σε επαφη με πολλους ανθρωπους, παιρνεις διαφορα ερεθισματα και αλληλεπιδρας με ενα

πλουσιο περιβαλλον. Ειναι εμπειρια περαν των τυπων που ξεχνας τον επομενο μηνα.

 

Συνεχεια γινονται αναφορες πανω στο προβλημα που ανεφερες αλλα η λυση δεν ειναι το κλεισιμο, ειναι ο εξορθολογιστμος

και σιγουρα η απονομη των σωστων ΕΔ.

 

Το ίδιο ακριβώς γίνεται και στο πεδίο της δουλειάς, στο πεδίο του εθελοντισμού, στο πεδίο της συμμετοχής σε κοινωνικά δρώμενα. Γενικά σε κάθε τομέα της ζωής μας, έχουμε τη δυνατότητα να μορφωθούμε. Γι΄ αυτό όλοι μας τυχαίνει να γνωρίζουμε βαθιά μορφωμένους ανθρώπους που δεν έχουν τελειώσει ούτε το λύκειο και αμόρφωτους ανθρώπους μ΄ ένα σωρό χαρτιά. Πέρα από τη μόρφωση όμως, που μπορείς να την αντλήσεις από κάθε τομέα της ζωής σου, από τις σπουδές σου προσδοκείς και άλλα πράγματα.

 

Για το δεύτερο σκέλος νομίζω το ξαναείπαμε παραπάνω. Το θέμα δεν είναι ποια είναι η σωστή λύση αφού αυτή δεν είναι δυνατό να προκύψει από την κοινωνία μας όπως έχει διαμορφωθεί. Από τη στιγμή που θα δοθεί οποιαδήποτε λύση όμως, καθένας θα πορευτεί με βάση τα δεδομένα και όχι στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

 

Τέλος, νόμιζα ότι έγινε κατανοητό από την αρχή, ότι η ουσία του θέματος δεν είναι το κλείσιμο ή όχι των ΤΕΙ. Η ουσία είναι ότι έχουμε μια εκπαίδευση με στεγανά και αγκυλώσεις. Και βελτίωση μπορεί να επέλθει μόνο με Σολομώντειες λύσεις και όχι με συμπεριφορές Πόντιου Πιλάτου.

 

Πάντως ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση στην συζήτηση. Για μένα ήταν πολύ χρήσιμη!

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

Εργαστηρια δεν νομιζω οτι μπορεις να παρακολουθησεις γιατι ηδη ειναι πολλοι οι φοιτητες που τα παρακολουθουν,

αν μπουν και φιλικες συμμετοχες την κατσαμε την βαρκα. Στα θεωρητικα μπορεις να μπεις στην αιθουσα και να παρακολουθησεις,

δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Ναι αλλά κάπως πρέπει να ξεκινήσω μια επικοινωνία με τη σχολή... αν γίνεται κλπ... Τί, έτσι, θα σκάσω μύτη στα καλά καθούμενα και θα πώ... "Γειά σας, είμαι νέος φοιτητής";;;

Οσο για τα εργαστήρια, δεν εννοώ π.χ. εδαφομηχανική ή υπολογιστές ή αντοχή υλικών... με πειράματα όπου όντως μπορεί να αποτελεί πρόβλημα... εννοώ εργαστήρια που είναι υπολογιστικά... π.χ. εργαστήριο υπολογισμού κατασκευών, εργαστήριο μπετό ΙΙ κλπ...

 

Δε σας κρύβω ότι ντρέπομαι αφάνταστα βέβαια... Θα μου βγεί κανένα παρατσούκλι "ο παππούς" :) :)

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν έχει κανένα δικαίωμα να ερμηνευει τα Ε.Δ. σου και δεν προκύπτει από κανέναν νόμο ότι δεν μπορείς να κάνεις τακτοποίηση στον 5ο όροφο ή στον 15ο συνάδελφε JTB

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Απο την Ναυτεμπορική

12/03/2012

"Οι πρόεδροι των ΤΕΙ αποφάσισαν να ζητήσουν από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας την άμεση υπογραφή του προϋπολογισμού του 2012, που καταρτίστηκε με βάση τις δαπάνες του οικονομικού έτους 2011 και με τις υποδείξεις του υπουργείου. Επίσης αποφασίσθηκε να ζητηθεί έκτακτη οικονομική ενίσχυση των Ιδρυμάτων, έτσι ώστε να καλυφθούν οι έκτακτες ανάγκες. Σημειώνεται ότι το κόστος σπουδών ανά φοιτητή στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ είναι 6.200 ευρώ και 2.600 ευρώ το χρόνο."

 

 

Γι΄ αυτόν ακριβώς το λόγο, τα ΤΕΙ ούτε πρόκειται να κλείσουν ούτε και να αναβαθμιστούν ουσιαστικά. Αν αναβαθμιστούν ουσιαστικά θα κοστίζουν όσο και τα Πανεπιστήμια... ενώ αν κλείσουν θα τους κυνηγούν 1)όσοι έχουν συμφέρον από τη λειτουργία τους δηλ μερικές χιλιάδες υπάλληλοι, καθηγητές, ερευνητές, λαμόγια κλπ 2) όσοι θέλουν τα παιδιά τους να πάρουν ένα πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης και να λέγονται Μηχανικοί κι ας είναι και Μηχανικοί Παραγωγής Οδοντογλυφίδων... μορφωμένα να είναι μόνο.

Γι' αυτό ζητάω το κλείσιμο τους, γιατί είναι ακόμη ένας τρόπος να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας οι Έλληνες! Και μεταξύ άλλων κοροϊδεύουμε και τα παιδιά μας!

Αυτό που ζητάω να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι το κίνητρο για το αίτημα μου αυτό, είναι το ίδιο με αυτών που ζητούν την αναβάθμιση τους. Ένα από τα δύο όμως πρέπει να συμβεί οπωσδήποτε. Η κοροϊδία πρέπει να τελειώσει τώρα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

candus, αντί να ζητάς το κλείσιμό τους, καλύτερα να απαιτήσεις ΕΔ! Η μάλλον καλύτερα να απαιτήσουμε όλοι μαζί ριζική αλλαγή του συστήματος..

 

Από που να αρχίσω; Όταν άνθρωποι σίγουρα πάνω από 25 χρονών με σπουδές και επίπεδο, γκρινιάζουν για το ποιοι ήταν καλύτεροι μαθητές στο σκολειό! Και όχι μόνο σε αυτή τη συζήτηση αλλά και σε άλλες που έχω παρακολουθήσει! Άρα στην 3η Λυκείου αρχίζει η ζωή σου, ή τελειώνει;; Περνάς ΑΕΙ σώθηκες, περνάς ΤΕΙ, την έκανες, δεν περνάς πουθενά δώρο μία πέτρα και σκοινί!

 

Αυτά είναι βλακείες που κονομίσαμε από τους παππούδες και πατεράδες μας! Το σύγχρονο σχολείο δε θα πρέπει να έχει καμία μα καμία σχέση με πανεπιστήμια! Τα μαθηματικά και τις φυσικές, μπορείς να τα μάθεις μόνο αν θέλεις, στις μετέπειτα σπουδές σου. Στο σχολείο πρέπει μέσα από σωστό συστηματικό σχολικό προσανατολισμό να βοηθηθείς έτσι ώστε να βρεις τον δρόμο σου! Δηλαδή βλάκες είναι οι Σουηδοί που πηγαίνουν 10 ώρες τη μέρα και μόνο τις 5 κάνουνε θεωρητικά μαθήματα και τις άλλες παρακολουθούν θέματα των ενδιαφερόντων τους;;

 

Αυτή η μιζέρια ΑΕΙ-ΑΤΕΙ διαιωνίζεται κατά τη γνώμη μου και από τα φόρουμ και τις συζητήσεις. Ναι! Υπάρχουν προβλήματα φυσικά! Και γι' αυτό ευθύνεται το κράτος και όχι εμείς! Ένας άνθρωπος που επιλέγει να σπουδάσει τις περισσότερες φορές το κάνει γιατί το θέλει. Τα 2600 κάνουνε τη διαφορά; Οι συνάδελφοι των 6200 του ΑΠΘ έχεις δει που κάνουνε μάθημα; Έχεις δει το ΑΠΘ από μέσα; ΙΡΑΝ-ΙΡΑΚ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ! Και δεν ντρεπόμαστε για αυτήν τη κατάσταση;; Σημερινή Βαγδάτη (Γιατί κάποτε έβγαζε κορυφαίους Μηχανικούς!)!!

 

Υπάρχουνε τριγύρω συνάδελφοι που από ΤΕΕ καταλήξαν σε ΤΕΙ, έκαναν μεταπτυχιακό, ίσως και διδακτορικό. Σκέψου μόνο ότι αυτή τη στιγμή μπαίνεις στο "τρυπάκι" του Σπριτζή και της μαφίας του, της κυβέρνησης και των καναλιών.. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις ότι το πτυχίο του... ΤΕΙ όπως λες τώρα που μετάνιωσες, στο εξωτερικό είναι ισότιμο με τα αντίστοιχα δικά τους. Αυτό και μόνο νομίζω ότι λέει πολλά πράγματα για την άδικη ψυχοφθόρα διαδικασία την οποία μας βάζουνε ετσιθελικά να ανεχόμαστε! Ποιος μπορεί να σε "υποβαθμίσει" η να σε "αναβαθμίσει" το ΤΕΙ ή ΑΕΙ;

 

Προσωπικά πάλι, "ρατσισμό" η "ειρωνεία" όπως θέλεις, από συναδέλφους μηχανικούς ΠΕ δεν έχω βιώσει τόσα χρόνια. Ρατσισμό και ειρωνία έχω βοιώσει όπως όλοι μας άλλωστε από τις ανόητες ανακοινώσεις του ΤΕΕ. ΤΜΕ, Τεχνικό Μονομερές Επιμελητήριο για την ακρίβεια..

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα πρέπει να κοιτάζουμε μπροστά. Αν έχεις μετανιώσει για τις σπουδές σου είναι δικό σου πρόβλημα. Εγώ έχω μετανιώσει για τη χώρα μου που έφτασε σε σημείο να μη δουλεύει τίποτα απολύτως...

Edited by Earl
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Earl μιλάς σωστά και δίκαια. Το μόνο σημείο που διαφωνώ είναι αυτό της χρηματοδότησης. Μπορεί και τα Πανεπιστήμια να μην χρησιμοποιούν σωστά τους πόρους, αλλά αυτή η διαφορά στη χρηματοδότηση είναι ένα μεγάλο θέμα.

'Εχεις δίκιο ότι πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά, συμφωνώ απόλυτα. Κάθε φορά που προσπαθούμε όμως, διαπιστώνουμε ότι είμαστε δεμένοι χοιροπόδαρα και για να κάνεις ένα βήμα εξουθενώνεσαι. Το θέμα δεν είναι αν μετάνιωσα εγώ για τις σπουδές μου. Το μείζον θέμα είναι ότι ενώ όλοι ξέρουμε ποια είναι η σωστή λύση, αυτή δε δίνεται εδώ και δεκαετίες. Άρα κάτι γίνεται λάθος και από την πλευρά μας.

Το ΤΕΕ είναι αυτό που είναι το ξέρουμε και έτσι θα συνεχίσει να είναι. Εμείς όμως τι κάνουμε; Καθόμαστε και μεμψιμοιρούμε.

Έχεις δίκιο για τη μιζέρια των φορουμ και τις συζητήσεις και πρέπει να γίνει κάτι πιο δυναμικό. Επειδή όμως βλέπω ότι και από τους δικούς μας φορείς ΕΕΤΕΜ κλπ, δεν γίνεται τίποτα σημαντικό, θεωρώ ότι πρέπει να πάμε σε πιο δραστικές λύσεις.

Ας βγούμε λοιπόν και ας πούμε στους αρμόδιους ότι αφού η πράξη δείχνει ότι δεν μπορείτε να λύσετε το θέμα, τότε ζητάμε να κλείσετε τα ΤΕΙ ώστε να μην ταλαιπωρούνται χιλιάδες άνθρωποι χωρίς λόγο. Τουλάχιστον όσον αφορά τις σχολές των Μηχανικών.

Με λίγα λόγια αυτό που λέω είναι "ή ταν ή επι τας". Η μέχρι σήμερα στάση είχε απογοητευτικά αποτελέσματα. Μήπως πρέπει να την αλλάξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Candus, η ΕΕΤΕΜ είναι ότι και το ΤΜΕ (έτσι θα το λέω το ΤΕΕ από δω και πέρα!)! Αν θέλανε οι "δικοί" μας να δώσουν λύση θα το είχανε κάνει...

Συμφωνώ ότι το πράγμα θέλει αγώνες πιο μαζικούς και οργανωμένους. Γίνονται αγώνες, δες για παράδειγμα το θέμα http://anotata-tei.blogspot.com/. Το ζήτημα έχει φτάσει στο ΣτΕ για ακόμα μία φορά με τρανταχτές αποδείξεις... Τώρα από κει και πέρα, το ότι ζούμε σε μία χώρα που το παράλογο βασιλεύει από πάντα, είναι κάτι που το ζούμε κάθε μέρα...

 

Όλος ο κόσμος αγωνίζεται. Όχι μόνο για ΠΔ, για τα πάντα, για εργασία, για ασφάλιση, δωρεάν παιδεία, ανάπτυξη, φτηνά κρεμμύδια και αγγούρια.. Τόσος κόσμος μετέχει ενεργά.. Το ότι είμαστε "αποκλεισμένοι" και αδικημένοι από το ίδιο το κράτος το ξέρουμε καλά. Αν ψάξεις στο φόρουμ, αλλά και συζητήσεις με συναδέλφους αν κάνεις, θα δεις ότι η μεγαλύτερη μερίδα των ΠΕ μας συνερίζεται και παραδέχεται την ανάγκη εξεύρεσης λύσης επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.