Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατμηση Αγροτεμαχιου χωρις αποδειξη οτι ο αγροτικος δρομος ειναι προ του 1923...


Recommended Posts

Παιδια λιγο τα φωτα σας....

 

2) Απο τα συμβολαια δεν βρεθηκε αποδειξη οτι ο δρομος πρυπαρχει του 1923 (δεν τα ελεγξα προσωπικα εγω)

 

3) Ο ενας ιδιοκτητης δουλευει στη Γεωγραφικη Υπηρεσια Στρατου (Γ.Υ.Σ.) αλλα δεν καταφερε με ΤΙΠΟΤΑ να μου φερει βεβαιωση οτι ο δρομος προυφιστατται του ετους 1923.

 

 

αν ο υφισταμενος τιτλος γραφει προσωπο σε αγροτικο δρομο θα μπορουσες να κανεις την κατατμηση σου.

 

δεν προκειται σχεδον ΠΟΤΕ να παρεις χαρτι οτι υφισταται δρομος προ 23. εκτος αν βρεις φιρμανι του σουλτανου απο τουρκοκρατια που μαλλον ειναι πιο ευκολο...

Edited by stahlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει διαδικασία αναγνώρισης του δρόμου σαν προυφιστάμενου του 1923 στην νομαρχία του οικείου ΟΤΑ Τώρα με τις καλλικρατικές αλλαγές , ίσως να γίνεται από τις περιφερειες αφού απαιτείται και έγκριση ΣΧΟΠ.

Link to comment
Share on other sites

1) Σχετικα με οσους μπερδεψα: εγω και ο ενας ιδιοκττητης θελουμε να δημιουργησουμε αρτια γηπεδα, ο αλλος καιγεται να παρει το αλλο μισο σε οτι κατασταση και να βρισκεται και ο συμβολαιογραφος (ειναι νεος) βρισκεται καπου στη μεση με ταση να να δημιουργηθουν εν τελει μη αρτια.

 

Μαλιστα οταν συζητουσαμε με το συμβολαιογραφο για το δρομο προ του 1923 ειπε: ''Την εχω ακουστα αυτη την ιστορια, που να ψαχνουμε τωρα, κοψτα να τελειωνουμε''. Αυτη η ανεση που αντιμετωπισε την περιουσια του αποθανοντος με εκνευρισε και παραλιγο να τσακωθω ασχημα μαζι του. Μαλιστα μου μνημονευσε τρια τεσσερα ονοματα μηχανικων που σφραγιζουν χωρις ελεγχο του δρομου μπροστα κατατμηση αρτιου σε αρτια γηπεδα γιατι η ερευνα ειναι χρονοβορα.

 

Γι αυτο ξεκινησα το topic, για να δω μηπως ειμαι πολυ προσεκτικος με τον δρομο μπροστα που θελω να ειναι προ του 23 και οι αλλοι τοπογραφοι γνωριζουν κατι καινουργιο που δεν ξερω.

 

2) Το καλο ειναι οτι ο ιδιοκτητης που θελει να βγαλει αδεια μπλοκαρε την ολη διαδικασια και θα κατεβει στα μερη μου για ενημερωση απο εμενα. Ο αλλος ιδιοκτητης δυσανασχετησε με την νεα εμπλοκη. Για το αν θα πληρωθω για το τοπογραφικο και την κατατμηση που εχω κανει ηδη (στο PC) δεν μου καιγεται καρφι. (Απο την Γεωγραφικη Υπηρεσια πιστευαμε οτι θα περναμε το χαρτι ευκολα).

 

3) Οσον αφορα τη δημιουργια μη αρτιων γηπεδων απο αρτιο γηπεδο κατεθεσα ενα σκεπτικο. Ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια του Πολεοδομικου Δικαιου στην Ελλαδα που εχουμε στα χερια μας διαταξη που να απαγορευει δημιουργια μη αρτιων στις εκτος σχεδιου κατατμησεις απο αρτιο γηπεδο. Δεν υπαρχει διαταξη στη ΓΕΝΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ που να χρειαζεται να καταργηθει ή να αλλαξει γιατι απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αν εξαιρεσει κανεις τη ζωη των 500μ, τις ΖΟΕ και τις αλλες ειδικες διαταξεις, ως τωρα δημιουργουσαμε μη αρτια γηπεδα απο αρτια (και εγω μεσα ναι) με το σκεπτικο: 'Αφου δεν απαγορευεται, επιτρεπεται.'

 

Τωρα ομως εχω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΕΣ επιφυλαξεις, εγκυκλιο ΜΗΝ περιμενετε να βγει, και απο εδω και στο εξης πρεπει ολοι να προσεχουμε τι υπογραφουμε. Γιατι σημερα ο ιδιοκτητης μπορει να μην τον ενδιαφερει η αρτιοτητα, αυριο σε δυσκολη οικονομικα στιγμη τα αλλαζει ολα και ξεκιναει τις κατηγοριες εναντιον του τοπογραφου.

 

Χαιρομαι που ο νομικος (συμβολαιογραφος, υποθυκοφυλακας?) ειχε τους ιδιους προβληματισμους με μενα αλλα και αλλα παιδια. Το πιο δυσκολο πραγμα ειναι να απαρνηθεις παγιωμενη γνωση.

Link to comment
Share on other sites

αν ο υφισταμενος τιτλος γραφει προσωπο σε αγροτικο δρομο θα μπορουσες να κανεις την κατατμηση σου.

 

δεν προκειται σχεδον ΠΟΤΕ να παρεις χαρτι οτι υφισταται δρομος προ 23. εκτος αν βρεις φιρμανι του σουλτανου απο τουρκοκρατια που μαλλον ειναι πιο ευκολο...

 

Ασε εχω μπλεξει με τις Αποκεντρωμενες Διοικησεις και τις Περιφερειες σε αλλα θεματα, εχει διαλυθει το συμπαν, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ δεν ξεκιναω αναγνωριση δρομου προ του 1923...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά για να διαπιστώσω αν ο αγροτικός δρόμος είναι παλαιός , βλέπω αρχικά το διάγραμμα 1/5000 της ΓΥΣ αν είναι σχεδιασμένος . Αν είναι σχεδιασμένος , ελέγχω πρώτα αν φαίνεται σε Α/Φ του 1945 και αν αναγράφεται σε παλαιό συμβόλαιο Αν όλα αυτά υπάρχουν και το ένστικτό μου από την γνώση της περιοχής καθώτι κάνω τοπογραφικά κυρίως μόνο στην περιοχή μου που έχω καλή γνώση αρκετών θεμάτων , μου λέει ότι είναι δρόμος προ του 1923 , τότε γράφω στην δήλωσή μου ότι είναι άρτια και οικοδομήσιμα πλα- πλα ... με την προυπόθεση ότι ο δρόμος υφίσταται προ του 1923. Και σε μορφή παρατήρησης παραθέτω τα στοιχεία που αναφέρω πιο πάνω Και πάντα μιλάω για δρόμο που διαβαίνουν οχήματα . Ετσι κατά κάποιο τρόπο ρίχνω το μπαλάκι στο συμβολαιογράφο και έχω ενημερωμένο τον ιδιοκτήτη Ολα αυτά όμως όταν δεν έχω την πεποίθηση ότι πρόκειται για νεο δρόμο μετά το 1923 κάτι που μπορώ να γνωρίζω λόγο της γνώσης που έχω στην περιοχή μου Ακόμα και αμφιβολία να έχω ότι υφίσταται προ του 1923 δεν κάνω κατάτμηση σε άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

αν διαβασουμε το αρθρο με διαφορετικη σειρα των λεξεων λεει οτι

 

" η κατατμηση αρτιου και οικοδομησιμου οικοπεδου ή γηπεδου επιτρεπεται κατ' εξαίρεση μονον για την εφαρμογη των διαταξεων του νομου"...

αυτο σημαινει οτι

- επεκτεινει και στα γηπεδα την απαγορευση του 651

- η κατατμηση γινεται κατ΄ εξαιρεση- αρα οκανονας ειναι οτι απαγορευεται (παρεμβαση δικια μου 'προς δημιουργια μη αρτιου')

- γινεται για την εφαρμογη των διαταξεων μονον του 4014

- και εφοσον τα εναπομειναντα παραμενουν αρτια και οικοδομησιμα.

 

Να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι αυτη και για μενα ειναι η δικια μου αναγνωση του Ν.4014/11. Οποιος βλεπει το topic και δεν εχει postαρει ας παρει θεση.

 

Ωραιη η σκεψη σου GEORGE MICHAEL στο παραπάνω post. Απο την αλλη εγω σε κανενα τοπογραφικο ως τωρα εκτος σχεδιου δεν εχω γραψει αρτιο και οικοδομησιμο στον κανονα αλλα τα αναγω ολα προ του 2003 (δηλαδη αρτιο και οικοδομησιμο εφοσον προϋφισταται πριν την εναρξη ισχυος του Ν.3212/2003).

 

Ακόμα και αμφιβολία να έχω ότι υφίσταται προ του 1923 δεν κάνω κατάτμηση σε άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα

 

Εδω θα διαφωνησω λιγο ως εξης. Παντα να εχεις δημοσιο εγγραφο. Η πολεοδομια της περιοχης μου ζηταει παντα δημοσια εγγραφα για το θεμα του κοινοχρηστου χωρου. Συνεπως αν εμφανιστει ενα τοπογραφικο απο κατατμηση χωρις να υπαρχει το τυπικο δημοσιο εγγραφο, η αδεια θα παει πισω χρονικα παρα πολυ. Με τα σημερινα δεδομενα στην περιοχη μου πανω απο χρονο. Και αυτο πλεον εφαρμοζεται στα μερη μου και στους οριοθετημενους οικισμους αλλα να μην ξεφυγουμε κι αλλο απο το topic.

 

Τελος να πω οτι ο Νομικος, εγω και οσοι συμφωνουν με αυτην την αναγνωση του Ν.4014/11 δεν περνουμε κανενα στον λαιμο μας, ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΟΥΜΕ. :!:

Μια ευνομουμενη πολιτεια επρεπε εδω και καιρο να βγαλει ενα Νομο 'Περι Κατατμησεων' και να τελειωνει η ιστορια. Αλλα, αλλα, αλλα....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Silent Arrow, φαίνεσαι έμπειρος και μένω με την απορία πώς πρώτα έκανες την αποτύπωση και μετά ξεκίνησες τον προβληματισμό για το νομικό πλαίσιο..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Silent Arrow, φαίνεσαι έμπειρος και μένω με την απορία πώς πρώτα έκανες την αποτύπωση και μετά ξεκίνησες τον προβληματισμό για το νομικό πλαίσιο..

εγώ από την στάση του καταλαβαίνω οτι είναι σωστός επαγγελματίας και αντιλαμβάνεται την εργασία του πέρα από την προσωπική του αμοιβή Μπορεί να χάσει ένα τοπογραφικό αλλά πιστεψτε με θα βγάζει ή θα βγάλει στο μέλλον περισσότερα λόγω της σωστής σαν επαγγελματίας αντιμετώπισης του θέματος Και αυτό το γνωρίζω από προσωπική πείρα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Silent Arrow, φαίνεσαι έμπειρος και μένω με την απορία πώς πρώτα έκανες την αποτύπωση και μετά ξεκίνησες τον προβληματισμό για το νομικό πλαίσιο..

 

Πονεμενη Ιστορια... Ο ενας Ιδιοκτητης δηλωσε πως δουλευει στη Γ.Υ.Σ., γνωριζει το θεμα με τους δρομους προ του 1923 γιατι γινεται χαμος και με διαβεβαιωνει οτι πολυ γρηγορα (τρεις ημερες) θα μου δωσει βεβαιωση οτι ο δρομος προυφισταται του 1923.

Το τοπογραφικο ανευ κατατμησης το εκανα το πρωτο 10ημερο του Ιανουαριου αλλα και την κατατμηση την ιδια για να την εχω ετοιμη. Το τοπογραφικο ανευ κατατμησεως το εστειλα στη Γ.Υ.Σ. για να το σφραγισουν και να μου δωσουν την πολυποθητη βεβαιωση της οποιας τον Αριθμο Πρωτοκολλου θα μνημονευα στην κατατμηση.

 

Ωστοσο περασαν τρεις μηνες. Ο συμβολαιογραφος επαιρνε τηλεφωνα και ρωτουσε γιατι αργουμε τοσο πολυ.... Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον ιδιοκτητη μου δηλωσε απογοητευμενος οτι με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ δεν σφραγιζουν οι ανωτεροι του. Δινουν μονο βεβαιωση οτι δεν εχει στοιχεια η Υπηρεσια για να αποφανθει.

 

Τις τελευταιαιες ημερες πιεζα τον συμβολαιογραφο να κανει ελεγχο υφισταμενων τιτλων, τιτλων γειτονων, αλλα δεν φαινεται προθυμος να ψαξει για να βρουμε καποια αποδειξη για το δρομο προ του 1923. Μου ειπε οτι ειναι ματαιαο το ψαξιμο, οι τιτλοι ειναι πολτοποιημενοι κλπ. Το ποτηρι ξεχειλισε οταν μου μνημονευεσε τοπογραφους που δεν τα ψυριζουν τα θεματα τοσο πολυ. Στο τελος η συζητηση με τον συμβολαιογραφο ξεφυγε σε δημιουργια μη αρτιων , κατι που ειναι εξω απο τη φιλοσοφια μου ετσι και αλλιως οταν εχω ενα μεγαλο αρτιο, και του ειπα δεν την κανω γιατι ακολουθω το πνευμα του 4014/2011 και την θεωρω παρανομη. (Δεν θα την εκανα ουτως ή αλλως, δεν θα κατεστρεφα το ακινητο με τιποτα). Επειδη απογηοτευτικα με την ελαφροτητα που αντιμετοπιζουν ο συμβολαιογραφος και ο ενας κληρονομος - ιδιοκτητης την υποθεση, τους πηρα τηλεφωνο και τους δυο και τους ειπα ψαξτε να βρειτε αλλο τοπογραφο να κανετε τη δουλεια σας, δεν θελω φραγκο, υπαρχουν εξω πολλοι που υπογραφουν τα παντα.

 

Βεβαια ο αλλος ο ιδιοκτητης που θελει την αρτιοτητα μπλοκαρε την διαδικασια. Οτι και να γινει εχω χασει την ορεξη μου σε αυτη την υποθεση. :sad:

Αν ο αλλος δεν σεβεται την περιουσια που κληρονομει, απο μια στιγμη και μετα ειναι δικο του προβλημα. Εγω την συνειδηση μου την εχω καθαρη και νομικα και ηθικα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκε στην συζήτηση, έχει η Γ.Υ.Σ. δικαιοδοσία και υπόβαθρα για να αποφανθεί εάν ένας δρόμος είναι προ του 23? Μέχρι το 1945 φτάνουν τα δεδομένα της.

Πάντως, κι εγώ την ίδια αντιμετώπιση στην υπόθεση εκτιμώ πως θα έδειχνα λόγω του Ν. 4014 ο οποίος με προβληματίζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.