Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταφορά ασφάλισης και έδρας επαγγέλματος στη Βουλγαρία


vagmavra

Recommended Posts

On 18/4/2018 at 9:34 ΠΜ, Largy said:

ειχες? δεν εχεις πλεον? Μπορεις να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες?

Αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως. Πείτε μου τι θα θέλατε να μάθετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το είχα ψάξει παλαιότερα και είχα καταλήξει στα παρακάτω βήματα:

(Δεν το έχω κάνει και φυσικά δεν το προτείνω μιας και δεν είμαι ειδικός)

1. Δημιουργείς εταιρία ΕΠΕ στην Βουλγαρία

2. Γίνεσαι μισθωτός της εταιρίας.

3. Από την στιγμή που είσαι μισθωτός στην Βουλγαρία και ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα παίρνεις το Α1 από Βουλγαρία

4. Καταθέτεις το Α1 στην Ελλάδα και παίρνεις απαλλαγή για ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία

5. Παίρνεις το S1 από Βουλγαρία, το καταθέτεις Ελλάδα για να έχεις υγειονομική περίθαλψη στην Ελλάδα

6. Ό,τι εργασία εκτελείς στην Ελλάδα κόβεις κανονικά αποδείξεις και τιμολόγια από την ελληνική σου ατομική επιχείρηση

7. Αναλόγως τα έσοδα σου στην Ελλάδα, κόβεις ένα βουλγάρικο τιμολόγιο προς την ελληνική σου ατομική επιχείρηση για πχ "technical consulting"

8. Κλείνει το έτος και φορολογείσαι στην Ελλάδα για το ελεύθερο επάγγελμα όπου ανάλογα με το ποσό του βήματος 7 θα έχεις ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ=0 ή κοντά στο 0. Το εισόδημα του μισθωτού από Βουλγαρία το δηλώνεις στην Ελλάδα και θα φορολογηθεί βάση της ΣΑΔΦ  όπως επίσης τα μερίσματα σου από το κέρδος της βουλγάρικης εταιρίας τα οποία και αυτά φορολογούνται στην Ελλάδα βάση της ΣΔΑΦ.

Edited by sito
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.