Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα, θα εκδώσω ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα το οποίο ο ενοικιαστής εκτός από κατοικία θα το δηλώσει και σαν έδρα της εταιρίας του. Εγώ σαν χρήση βάζω κανονικά κατοικία έτσι? Δεν πιστεύω να του δημιουργήσουν κάποιο θέμα με το μισθωτήριο? 

Επίσης η άδεια της πολυκατοικίας έχει εκδοθεί το 1979 ενώ η οικοδομή ολοκληρώθηκε το 2010. Προφανώς εγώ στην ενεργειακή επιθεώρηση το αντιμετωπίζω σαν κτίριο προ του 1980 σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ: MAR_PAX δυστυχώς δε γνωρίζω να σου απαντήσω, ωστόσο δε μου φαίνεται παράλογος ο τρόπος σκέψης σου. 

Link to comment
Share on other sites

Για το παραπάνω ακίνητο όπου ενώ η άδεια της πολυκατοικίας έχει εκδοθεί το 1979 τελικά η οικοδομή ολοκληρώθηκε το 2010, θεωρείτε ότι U τοίχων και φέροντος οργανισμού να θεωρήσω «χωρίς θερμομόνωση» ή με ανεπαρκή θερμομ.? δεν έχω κάποιο στοιχείο για θερμομόνωση , πάντως οι τοίχοι οι εξωτερικοί φέρουν συρόμενα κουφώματα και έχουν πάχος 30 ε. Η οικοδομή φαίνεται ολοκαίνουρια....και θεωρώ ότι τη χαντακώνω αν θεωρήσω ότι δεν υπάρχει καθόλου θερμομόνωση...τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

1) Αρχικά πάνε πολεοδομία να δεις αν εχει κατατεθεί μελέτη θερμομονωσης ( το λέω γιατί η εφαρμογή του κανονισμού γίνεται από 4-7-1979 και ίσως υπάρχει κάτι στο φάκελο άδειας αν η άδεια σου είναι προ της συγκεκριμένης ημερομηνιας) 

 

2) Επειτα, μπορεις να ζητήσεις από τον πελάτη σου τιμολόγια κατασκευής της οικοδομής και να βρεις μέσα σε αυτά , αν βοηθήσει η τύχη, τι είδους μόνωση έχει χρησιμοποιηθεί  ... Τότε, αν θυμάμαι καλά όλα τα τιμολόγια πήγαιναν εφορία για να πάρει το ρεύμα, οπότε πιθανόν κάπου να βρεις κάποια άκρη. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να υπολογίσεις το U και να συνεχίσεις 

3) Υπάρχει και η λύση να γίνει μια διερευνητική τομή πράγμα που θα δείξει τι υπάρχει μέσα αλλά το θεωρώ τραβηγμένο για ένα πιστοποιητικό, απλώς το αναφέρω εδώ γιατί το έχω διαβάσει στην ΤΟΤΕΕ ! 

 

Αν τα 2 πρώτα δεν αποδωσουν τελικά η ΤΟΤΕΕ λέει ότι πρέπει να πας με πίνακες ( γιατί πας με το χρόνο έκδοσης της άδειας)  , αλλά έχεις απόλυτο δίκαιο ... Το χαντακωνεις !! Εγώ ίσως έβαζα τα μέγιστα επιτρεπτά U σύμφωνα με τον κανονισμό θερμομόνωσης η ίσως να το πήγαινα με πλημμελή κανονισμό  από τη στιγμή που λες  ότι πάχος των τοίχων είναι 30cm 

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, Roukat said:

.... πάντως οι τοίχοι οι εξωτερικοί φέρουν συρόμενα κουφώματα και έχουν πάχος 30 ε. Η οικοδομή φαίνεται ολοκαίνουρια...

Αφού είναι συρόμενα τα κουφώματα δες αν στην εξωτερική πλευρά του εσωτερικού τούβλου υπάρχει κάποιο είδος μόνωσης !!!!

Το ότι η οικοδομή φαίνεται ολοκαίνουρια ... δεν λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία ισογειου   κατασκευασμένη το 1965 προκειται να ενοικιαστεί ως επαγγελματική στέγη(Γραφείο -ιατρείο),Στο Ε9  και στην αδεια ειναι κατοικία.Δεν υπάρχει κάποια ανακαίνηση η κατι άλλο και κατα την αυτοψία δειχνει κατοικία.Ως τι το δηλωνω στο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μου ζητήθηκε ενεργειακό για να γίνει αγοραπωλησία για το κτίσμα που φαίνεται στο συνημμένο σχέδιο (1 σπίτι και 2 Αποθήκες) . 

Με ποιον απο τους 2 παρακάτω τρόπους πρέπει να κάνω το πιστοποιητικό ? 

1ος τρόπος : Οι αποθηκευτικοί χώροι (Αποθήκη 1 και Αποθήκη 2) δε χρειάζονται ενεργειακό γιατί έχουν χρήση αποθήκης και δεν επικοινωνούν με το σπίτι. 

Το σπίτι θα το μελετήσω κανονικά για να κάνω το ενεργειακό (σαν μια θερμική ζώνη)  και θα θεωρήσω οτι είναι σε επαφή με δυο Μη θερμαινόμενους χώρους. 

2ος τρόπος : Πρέπει να μελετηθεί όλο το κτίσμα σαν ενα ενιαίο με 1 θερμική ζώνη (σπίτι) και 2 μη θερμαινόμενους χώρους (2 Αποθήκες)   ?may.thumb.jpg.17fd8ac40a0fd6af000894bcb9fd4834.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.