Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με άρθρο 22 κατόπιν υπαγωγής στον Ν.4014


Recommended Posts

yannisk72

Την ίδια θέση έχω και εγω... Συμφωνώ... Στον Περισσό η απάντηση είναι οτι θα πρέπει να έχει πληρωθεί μόνο το πάράβολο για να καταθέσεις και να πάρεις οικ. άδεια νομιμοποίησης...

Τρελένομαι όμως..να τους εξηγείς...και αυτοί εκεί κολλημένοι (λες και είναι άσχημο για έναν επιστήμονα να αποδεχεθεί οτι κάπου έχει λάθος)...έτσι γράφουν μια τρίχα σε ένα χαρτί τους ρωτάς που το βρήκαν αυτό που γράφου και σου λένε.. "εγώ έτσι το μεταφράζω... τράβα στην ΔΟΚΚ, κάνε email.. μπορεί και να δικαιωθείς... "

Παίζουν με τα νεύρα μας και την υπομονή μας.

Edited by ELIAS_RX8
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνω τέτοια απάντηση από υπάλληλο κάτι με πιάνει.....

Να τους στείλεις κι εσύ έγγραφο. Γιατί δεν πας στο αρμόδιο ΠΕΧΩΣχ? Εκεί δεν ¨παίζουν¨ με ερμηνίες. Κι αν είναι να στείλεις έγγραφο, να το στείλεις και στο ΠΕΧΩΣχ.

Στην περίπτωση που ξέρω, πάει ο ¨κακόμοιρος¨ συνάδελφός μας στην ΥΔΟΜ για να εκδόσει άδεια νομιμοποίησης και του ζητάνε βεβαίωση από το ΥΠΕΚΑ ότι, έχει περαιωθεί η υπαγωγή στον Ν. 4014/2011. Η οποία (περαίωση), στην περίπτωση υπαγωγής στο άρθρο 26, γίνεται μετά την έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Με λίγα λόγια, το σκετπικό του υπαλλήλου ήταν, για να σου εκδόσω την άδεια νομιμοποίησης ... φέρε μου χαρτί από το Υπουργείο ότι, την έχεις ..... βγάλει.....

άρα δεν με χρειάζεσαι εμένα.... (το τελευταίο δικό μου).

 

Στείλε έγγραφο στο ΠΕΧΩΣχ. Βάλε και σαν σχετικό το έγγραφο της ΥΔΟΜ (γιατί δεν το επισυνάπτεις να το δούμε....)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνω τέτοια απάντηση από υπάλληλο κάτι με πιάνει.....

Να τους στείλεις κι εσύ έγγραφο. Γιατί δεν πας στο αρμόδιο ΠΕΧΩΣχ? Εκεί δεν ¨παίζουν¨ με ερμηνίες. Κι αν είναι να στείλεις έγγραφο, να το στείλεις και στο ΠΕΧΩΣχ.

Στην περίπτωση που ξέρω, πάει ο ¨κακόμοιρος¨ συνάδελφός μας στην ΥΔΟΜ για να εκδόσει άδεια νομιμοποίησης και του ζητάνε βεβαίωση από το ΥΠΕΚΑ ότι, έχει περαιωθεί η υπαγωγή στον Ν. 4014/2011. Η οποία (περαίωση), στην περίπτωση υπαγωγής στο άρθρο 26, γίνεται μετά την έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Με λίγα λόγια, το σκετπικό του υπαλλήλου ήταν, για να σου εκδόσω την άδεια νομιμοποίησης ... φέρε μου χαρτί από το Υπουργείο ότι, την έχεις ..... βγάλει.....

άρα δεν με χρειάζεσαι εμένα.... (το τελευταίο δικό μου).

 

Στείλε έγγραφο στο ΠΕΧΩΣχ. Βάλε και σαν σχετικό το έγγραφο της ΥΔΟΜ (γιατί δεν το επισυνάπτεις να το δούμε....)

 

Τελικά συνάδελφε τι έγινε? Εγω εντός των ημερών θα πάρω την άδεια νομιμοποίησης με Άρθρο 22 ,αλλά στο σύστημα του 4014 δεν μπορώ να το παω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή λόγω του οτι εκκρεμεί η άδεια.Πρέπει μήπως να αποστείλω τα αρχεία που ζητάνε για να τελειώνει η υπόθεση?Ο πελάτης βιάζεται να προχωρήσει σε συμβόλαια.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ολοκληρώσει, ακόμα, νομιμοποίηση με τον 4014. Θεωρώ, όμως, πως η συμπλήρωση του αρ. αδείας (όταν αυτή εκδοθεί) είναι αρκετή για να θεωρηθεί η υπαγωγή ολοκληρωμένη. Ένας συνάδελφος πιστεύει ότι, χρειάζεται και επικοινωνία (φαξ ή e-mail) με το ΤΕΕ.

Δεν προβλέπεται πουθενά η αποστολή των αρχείων στην περίπτωση του άρθρου 26 εκτός αν εννοείς το στέλεχος της οικοδομικής άδειας.

 

Κι όσο αφορά στην βιασύνη του πελάτη....... μείνε εσύ μέσα στο χρονοδιάγραμμα που του έχεις δώσει κι αυτός να μην έκανε αυθαίρετο.......

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις αίτηση ηλεκτρονικά να θέσουν την διαδικασία σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με περιγραφή δικαιολογητκών...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις αίτηση ηλεκτρονικά να θέσουν την διαδικασία σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με περιγραφή δικαιολογητκών...

 

Έστειλα αίτηση συνάδελφε,αλλά την απέριψαν γιατί εκκρεμεί η έκδοση της Άδειας δόμησης - Νομιμοποίησης,Αυτή η περιγραφή δικαιολογητικών τι είναι όμως?Θα αναφέρω απλά το ΑΔΑ της Ο.Α και τέλος?Θέλουν να στείλω ηλεκτρονικά όλα τα έγγραφα που προβλέπει ο 4014 στα αρχεία,όπως και τα σχέδια,Ε9 κτλ?Τι ακριβώς θέλουν?

 

Τους στέλνω email τώρα και ελπίζω να απαντήσουν.Δευτέρα παιρνω την Άδεια στα χέρια κ ελπίζω μέχρι τότε να μπορώ να κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή για να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση...

Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser,

Μα αφού είδες ότι, ¨εκκρεμεί η έκδοση της άδειας δόμησης¨ γιατί προσπαθείς? Πάρε την άδεια στα χέρια σου και μετά άρχισε την ¨επικοινωνία¨.

Δεν ξέρω τι άλλο στοιχείο πρέπει να καταθέσεις εκτός από την οικοδομική άδεια αλλά τα έγγραφα που προβλέπει ο 4014, όπως λες, δεν αφορούν στην νομιμοποίηση αλλά στην τακτοποίηση. Θεωρώ ότι, δεν χρειάζονται. Ίσως να χρειάζεται να συμπληρώσεις στην Τεχνική Περιγραφή, τι ακριβώς αφορά η άδεια νομιμποίησης (αντέγραψε την Έκθεση σου) και να σημειώσεις και τις μελέτες που κατέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα αίτηση συνάδελφε,αλλά την απέριψαν γιατί εκκρεμεί η έκδοση της Άδειας δόμησης - Νομιμοποίησης,Αυτή η περιγραφή δικαιολογητικών τι είναι όμως?Θα αναφέρω απλά το ΑΔΑ της Ο.Α και τέλος?Θέλουν να στείλω ηλεκτρονικά όλα τα έγγραφα που προβλέπει ο 4014 στα αρχεία,όπως και τα σχέδια,Ε9 κτλ?Τι ακριβώς θέλουν?

 

Τους στέλνω email τώρα και ελπίζω να απαντήσουν.Δευτέρα παιρνω την Άδεια στα χέρια κ ελπίζω μέχρι τότε να μπορώ να κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή για να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση...

 

 

 

 

εχω ακριβως την ιδια περιπτωση και δεν ξερω τι κανουμε αποδω και περα.παρακαλω ενημερωσε μας οταν εχεις απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser,

Μα αφού είδες ότι, ¨εκκρεμεί η έκδοση της άδειας δόμησης¨ γιατί προσπαθείς? Πάρε την άδεια στα χέρια σου και μετά άρχισε την ¨επικοινωνία¨.

Δεν ξέρω τι άλλο στοιχείο πρέπει να καταθέσεις εκτός από την οικοδομική άδεια αλλά τα έγγραφα που προβλέπει ο 4014, όπως λες, δεν αφορούν στην νομιμοποίηση αλλά στην τακτοποίηση. Θεωρώ ότι, δεν χρειάζονται. Ίσως να χρειάζεται να συμπληρώσεις στην Τεχνική Περιγραφή, τι ακριβώς αφορά η άδεια νομιμποίησης (αντέγραψε την Έκθεση σου) και να σημειώσεις και τις μελέτες που κατέθεσες.

 

 

Γιατί Γιάννη ήδη έστειλα το στέλεχος της Άδειας Δόμησης με email στην ΥΔΟΜ για να πάρει ΑΔΑ κ Δευτέρα θα έχει τελείωσει η υπόθεση,οπότε το μόνο που εκκρεμεί για να εκδόσω τη βεβαίωση για τη μεταβίβαση είναι ενα γ....ο κλικ που απ το ΤΕΕ δεν λένε τίποτα πως το πατάνε @!@!?Ο Πελάτης μεταβιβάζει σε ξένο υπήκοο που θα είναι στην Ελλάδα μέχρι την Πέμπτη,μετά ψάξε να τον βρείς...

 

 

εχω ακριβως την ιδια περιπτωση και δεν ξερω τι κανουμε αποδω και περα.παρακαλω ενημερωσε μας οταν εχεις απαντηση..

 

Εννοείται Μάρθα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα ¨γ.....¨ και τα ¨@!@!@!@¨, αλλά από κει και πέρα όταν δεν υπάρχει η Άδεια Δομήσης δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά πράγματα.

Πάντως, αν έχεις τελειώσει με την άδεια, ο ΑΔΑ βγαίνει σε 5 λεπτά (μην πω λιγότερο). Πήγαινε στην ΥΔΟΜ και ζήτα να στο κάνουν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.