Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Βρήκατε όλοι την εποχή να πάτε Αγγλία! Εδώ όλοι οι Άγγλοι προσπαθούν να την κάνουν...

Επειδή έχω σπουδάσει Αγγλία και ξέρω πολλά άτομα που δουλεύουν εκεί, σας παραθέτω το παράδειγμα πολύ φίλης μου Αγγλίδας Αρχιτεκτόνισσας σε γνωστή Κατασκευαστική του Λονδίνου, post RIBA III experience 4 χρόνια:

 

Πριν ένα χρόνο 36.000 λίρες μικτά τον χρόνο, ακούγονται πολλά αλλα καθαρά είναι περίπου 2300 Χ 12=27600 καθαρά. Ένας μέσος μισθός γενικά κυμαίνονται περίπου 34.000-38.000 τον χρόνο.

 

Αρχές του 2009 με πρόσχημα την κρίση η εταιρία διώχνει αβέρτα προσωπικό της και κάνει μείωση μισθού 20% στους εναπομείναντες. Και τώρα η φίλη μου έχει μείνει να παίρνει 30.000 μικτά = 2000Χ12=24.000 καθαρά. Επιδόματα και δώρα κλπ δεν έχει στην Αγγλία.

 

Με 2.000 λίρες στο Λονδίνο δεν βγαίνεις ούτε για πλάκα.

 

Ενδεικτικά: ενοίκιο για ζευγάρι σε αξιοπρεπές διαμέρισμα δυάρι σε μέτρια συνοικία = 1.100 λίρες, έξοδα μετακίνησης περίπου 200 λίρες μηνιαίως, και δεν ξεκινάω καν με τους λογαριασμούς.

(Υπάρχει βέβαια και η λύση του να μείνεις με άλλους 4-5 άσχετους στο ίδιο σπίτι.)

 

Και υποτίθεται είναι και τυχερή γιατί ένα σωρό αρχιτέκτονες έχουν χάσει τις δουλειές τους και γενικά οι κατασκευές πάνε κατα διαόλου (και σκέψου ότι έρχονται και οι ολυμπιακοί).

Άλλοι καταφέυγουν στην λύση της Σιγκαπούρης ή του Χονγκ- Κόνγκ όπου τα λεφτά έιναι λιγότερα από του Λονδίνου άλλα οι δουλειές έιναι πιο σταθερές και τα έξοδα διαβίωσης επίσης πιο λίγα.

 

Η κατάσταση δυστυχώς προβλέπεται να παραμαίνει έτσι τουλάχιστον μέχρι τέλος του έτους αλλά και πάλι τα χρήματα δεν θα διαφοροποιηθούν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήν πας, έχει 45 βαθμούς και δεν μπορείς να πιείς amstel, και να φας χοιρινή σαν τον άνθτρωπο.

 

καλό καλοκαίρι σε όλους

Link to comment
Share on other sites

GRET

 

Πριν κανα τετραμηνο με ειχαν παρει τηλεφωνο απο την mace για δουλεια στην ρωσια και ανατολικη ευρωπη

.

για κοιτα στο http://www.macegroup.com

 

Η εταιρεια ειναι πολυ γνωστη για τις υπηρεσιες της στον κατασκευαστικο κλαδο για το project management.επισης εχω ακουσει οτι η εκπαιδευση που παρεχει στους αποφοιτους της ειναι αριστο

 

καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι Χημικός Μηχανικός - Χημικός Ναυτιλίας και ψάχνω για δουλειά στο Ντουμπάι, Κατάρ, ΗΑΕ και γενικά στο εξωτερικό.

Ξέρετε κανένα καλό site;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Τελικά όχι μόνο στο Ελλάντα αλλά ούτε και στο εξωτερικό δεν παίζει δουλειά. Εκτός και αν κάνω κάτι λάθος εγώ, αν δεν το ψάχνω σωστά. Τί να πώ? Αν έχει κανείς να παραθέσει κάτι επ' αυτού δεκτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Kαλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ.

πεμπτοετής φοιτητής μηχανολόγων.

Ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να χρειάζεται κανείς από ξένη γλώσσα για δουλειά στο εξωτερικό. τη γλώσσα της χώρας?και με τι πτυχίο?

π.χ. για την αγγλία αρκεί το Lower, χρειάζεται toefl?τα διπλώματα των ελληνικών πανεπιστημίων αρκούν?

 

Τις ιδιες περιπου αποριες εχω κι εγω και εχει απαντηθει μονο το θεμα με τη γλωσσα.Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος.

 

Μονο με το διπλωμα του ΕΜΠ και Proficiency βρισκεις δουλεια σε καποια μεγαλη εταιρια ή το master σε καποιο αγγλικο πανεπιστημιο ειναι απολυτως απαραιτητο?

Στην Αγγλια δεν αναγνωριζουν τα 5 χρονια σπουδων ως master?

Τι εικονα εχoυν τα ελληνικα πανεπιστημια στις ξενες εταιριες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα,

είμαι απόφοιτος του τμήματος πολιτικών δομικών έργων του ΤΕΙ Σερρών.Εχω πιθανότητες να βρώ δουλειά στο Ντουμπάι;

 

Για Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ψάξε στις ελλήνικές εταιρίες που δραστηροποιούνται εκεί..Π.χ. Athena,Arxirodon κλπ..

 

Ενα καλο site ειναι και το http://careers.bechtel.com/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.