Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση πλαισίων για 10kw


ypatia

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι να κανω μια εγκατάσταση 10kw πάνω σε διρριχτη στέγη. Ο προσανατολισμός της στεγης είναι ανατολικος-δυτικος και γενικα δεν υπαρχουν σκιάσεις. Σε σχέση με τη χωροθέτηση, χωράει περιπου 30-33 panels στην ανατολικη πλευρα και 20 panels στη δυτικη. (δε διαφερουν και πολυ οι διαστασεις των διαφορων εταιριων).

Η αληθεια ειναι πως εχω διαβασει αρκετα topics και εχω μιλησει με διαφορους μηχανικους, εγκαταστατες αλλα δε μπορω να αποφασισω ισως λογω του οτι δεν ειναι η ειδικότητα μου με αποτελεσμα να μου ξεφευγουν καποια πραγματα.

Σε πρωτη φαση να αναφερω πως το θεμα του budget δε με απασχολει τοσο.Με ενδιαφερει να επιλεξω κατι αξιοπιστο, το οποιο θα μπορω να το εμπιστευτω και για τα επομενα χρονια. Και φυσικα με ενδιαφερει η επενδυση να ειναι value for money, με σχετικα καλη περιοδο αποσβεσης.

Θα με βοηθουσε να συγκριναμε συγκεκριμενα panels δυο εταιρειων.Το πρωτο ειναι το sanyo HIT - H250E01 και το δευτερο το Bosch c Si 60M 245wp.Επελεξα να συγκρινουμε τα συγκεκριμενα γιατι τα sanyo θεωρω οτι αντιπροσωπευουν μια κατηγορια ακριβων πανελων ενω τα bosch μια κατηγορια μεσαιου κοστους.

Τα sanyo εχουν υψηλη ενεργειακη αποδοση σε σχεση με τα Bosch, χαρακτηριστικο το οποιο μαλλον δεν παιζει ρολο στη δικη μου περιπτωση καθως υπαρχει διαθεσιμος χωρος. Κατα δευτερον τα sanyo εχουν μικροτερο θερμοκρασιακο συντελεστη, χαρακτηριστικο το οποιο δεν ξερω ποσο μεγαλο ρολο παιζει στην αποδοση καθως μιλαμε για 10kw. Επισης τα sanyo χρησιμοποιουν μια καινουρια τεχνολογια (καθως ειναι υβριδικα) η οποια δεν ξερω αν εχει δοκιμαστει και πως θα αντιδρασει μακροπροθεσμα. Τελος τα sanyo ειναι σχετικα πιο ακριβα, με ενα μεσο κόστος 4000-5000 πιο πανω απο τα Bosch. Στα δια ταυτα αξιζει τελικα το επιπλεον κοστος και η επιμηκυνση του χρονου αποσβεσης ή ειναι προτιμοτερο να ειναι μικροτερος ο χρονος αποσβεσης καθως η μακροζωια των panels ειναι σχετικη?

 

Ελπιζω να μην κουρασα...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας βρεθεί στο ίδιο ακριβώς δίλημμα επέλεξα τα Bosch.

Τα Sanyo κόστιζαν επιπλέον περίπου 5000 ευρώ, επιπλέον χρήματα που δεν πρόκειται να αποσβεστούν ούτε καν στην 25ετία...

Και αυτά λαμβάνοντας υπόψη ότι τα Sanyo αποδίδουν 2% περισσότερο από "συμβατικά πάνελ" σαν το Βοsch.

Αν λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου η λύση Sanyo δεν ενδεικνύεται, καθώς δεν εξασφαλίζει την αντίστοιχη παραπάνω παραγωγή που να δικαιολογεί τα έξτρα χρήματα, ενώ αντίθετα μεγαλώνει το χρόνο απόσβεσης της όλης εγκατάστασης κατά ένα χρόνο σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Τι κλίση έχει η στέγη σου?

αφού τα χωράει τα Bosch δεν υπάρχει λόγος να πας σε Sanyo και να τα ακριβοπληρώσεις

επίσης δεν και άλλα ποιοτικά πάνελς όπως Solarworld καλά σαν κατασκευή τα Bosch (έχω βάλει και τα 235 και τα 240 και τα 245 mono) αλλά όχι και κάτι τρελά ιδιαίτερο

Σε αντίστοιχη περίπτωση με δίρυχτη στέγη ανατολή δύση καθαρή έβαλα 43χ230Wp Schuco με 2 14 strings στο Input A kai 1x15 στο Input B ενός SMA10000TL. Η κλίση όμως ήταν μικρή (στις 12 μοίρες).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα συνεχιζω απο δω.Προσφατα ειχα παει σε μια εκθεση με φωτοβολταικα για να βαλω 10kW στη στεγη του σπιτιου μου.Μετα απο ερευνα που εκανα εκει, βρηκα την εταιρεια Sopray ( http://www.sopray-solar.gr ) η οποια μου προσφερε φωτοβολταικα πολυκρυσταλλικου πυριτιου 240W τα οποια ειναι κινεζικα, με τιμη 0,85 ανα Watt.Οι αλλες εταιρειες μου αναφερανε μεγαλυτερες τιμες.Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος για τα συγκεκριμενα φωτοβολταικα και αν η τιμη ειναι καλη σε σχεση με την αποδοση τους.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν αναφέρουμε τιμές στο forum. Θα σου έλεγα σε κινέζικο να προτιμήσεις Suntech, δευτερευόντως Yingli. Αλλά τα Suntech είναι η πιο safe επιλογή. Βέβαια αν μιλήσεις με ανθρώπους που κάνουν παραγγελίες 50 50 τα κοντείνερ και επισκέπτονται εργοστάσια ξέρουν να σου πουν ποιος φτιάχνει και πού το προιόν του. Αλλά η κατάσταση είναι τόσο ρευστή που μόνο δοκιμασμένες κινεζικές εταιρείες αξίζουν να εμπιστευθείς την επένδυσή σου

Link to comment
Share on other sites

μια συγκριση μεγεθους πανελ μεταξυ ΣΑΝΥΟ και ΡΕΚ στα ίδια κλιματολογικα δεδομενα

και ιδια τεχνική εγκατάσταση έχω να σας πω το εξής:

Σε ημερήσια βάση το ένα πανέλο Σάνυο παράγει 100βατ παραπάνω σε σχέση με το ΡΕΚ.

όπως καταλαβαίνεται χρησιμοποιώ Σολαρ Εντζ και τα ελένχω σε καθημερινή βάση.

επίσης σε συνεφιά τα Σάνυο συμπεριφέρονται άψογα, ανοίγωντας την διαφορά απόδοσης πολύ περισσότερο.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, αν θέλεις μπορεις να πεις 2-3 πράγματα επιπλέον; Ισχύ έργου, στέγη/πάρκο,κλίση, τύπος πλαισίων, μέση ισχύ flash report (δε στάθηκα στα ρεύματα γιατί χρησιμοποιείς s.edge ). Περίεργο που χρησιμοποίησες διαφορετικό τύπο στο ίδιο έργο,ξαναλέω πολύ ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

 

Είναι πολλές οι εταιρίες που βγάζουν ποιοτικά πάνελ , ότι πληρώνεις παίρνεις ! Άποψη μου εάν δεν θέλεις να ρισκαρεις , να προτιμήσεις εταιρία με μεγάλη εμπειρία στο χώρο.

 

και εγω αυτης της αποψης ειμαι...οτι οτι πληρωνεις παιρνεις...αλλα θελω να αποφυγω να πληρωσω επιπλεον χρηματα χωρις ιδιαιτερο λογο.παντως νομιζω πως και οι δυο εταιρειες εχουν εμπειρια στο χωρο.

 

Έχοντας βρεθεί στο ίδιο ακριβώς δίλημμα επέλεξα τα Bosch.

Τα Sanyo κόστιζαν επιπλέον περίπου 5000 ευρώ, επιπλέον χρήματα που δεν πρόκειται να αποσβεστούν ούτε καν στην 25ετία...

Και αυτά λαμβάνοντας υπόψη ότι τα Sanyo αποδίδουν 2% περισσότερο από "συμβατικά πάνελ" σαν το Βοsch.

Αν λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου η λύση Sanyo δεν ενδεικνύεται, καθώς δεν εξασφαλίζει την αντίστοιχη παραπάνω παραγωγή που να δικαιολογεί τα έξτρα χρήματα, ενώ αντίθετα μεγαλώνει το χρόνο απόσβεσης της όλης εγκατάστασης κατά ένα χρόνο σχεδόν.

 

Η αληθεια ειναι πως αν αποδιδουν μονο τοσο λιγο παραπανω τοτε φυσικα και δε συμφερει.αλλωστε γενικα ειμαι της αποψης πως οταν επιλεγουμε τον εξοπλισμο πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας οτι ειναι πολυ πιθανο (αν οχι σιγουρο) πως ο εξοπλισμος σε καποια χρονια θα αντικατασταθει...

 

Τι κλίση έχει η στέγη σου?

αφού τα χωράει τα Bosch δεν υπάρχει λόγος να πας σε Sanyo και να τα ακριβοπληρώσεις

επίσης δεν και άλλα ποιοτικά πάνελς όπως Solarworld καλά σαν κατασκευή τα Bosch (έχω βάλει και τα 235 και τα 240 και τα 245 mono) αλλά όχι και κάτι τρελά ιδιαίτερο

Σε αντίστοιχη περίπτωση με δίρυχτη στέγη ανατολή δύση καθαρή έβαλα 43χ230Wp Schuco με 2 14 strings στο Input A kai 1x15 στο Input B ενός SMA10000TL. Η κλίση όμως ήταν μικρή (στις 12 μοίρες).

 

η κλιση ειναι περιπου 18 μοιρες.προβλημα στο χωρο δεν υπαρχει.απλα λογο των διαστασεων της στεγης θα αναγκαστουμε ειτε με sanyo ειτε με bosch να εχουμε τρια strings, κατι που θα μπορουσαμε να αποφυγουμε αν πχ χρησιμοποιουσαμε sunpower (αλλα νομιζω πως παλι δεν υπαρχει νοημα σε σχεση με αποδοση - κοστος).

 

 

το γεγονος οτι δε με απασχολει το budget μαλλον ειναι προβλημα!πολλοι μου λενε οτι αφου εχω τη δυνατοτητα να κανω την εγκατασταση με sanyo να παω σε αυτη τη λυση.νομιζω παντως πως αν απομονωσουμε το θεμα του κοστους δλδ κανουμε την υποθεση πως εχουν το ιδιο κοστος και τα δυο...τοτε μαλλον θα επιλεγαμε sanyo.αλλα νομιζω πως στην προκειμενη περιπτωση, οταν μιλαμε για επενδυση πανω απο ολα μας ενδιαφερει η αποδοση σε σχεση με το κοστος, οποτε η πλαστιγγα γερνει προς τα bosch.

Link to comment
Share on other sites

Και τα Kyocera είναι καλή επιλογή αν το οικονομικό δεν παίζει τόσο ρόλο, έχουν το κατιτις παραπάνω από τα bosch είναι αλήθεια αλλα λαμβάνοντας υπόψη και το ΦΠΑ η διαφορά στο 5χίλιαρο παραμένει σε σχέση με τα sanyo.

Με τα Suntech κάνεις σαφώς μεγαλύτερη οικονομία,μα ένα Kyocera σε "ηρεμεί" καλύτερα αν βάζεις κάτι για μια ζωή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.