Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύγκριση πλαισίων για 10kw


Recommended Posts

Συγκρισιμα δεδομενα εχω οσον αφορα αποδοσεις σε παρκα που παρακολουθω και ξερω σε ποιες τοποθεσιες ειναι..λοιπον στις περιοχες αυτες ειναι και παρκα με διαφορες μαρκες πανελ απο γερμανικα αμερικανικα κινεζικα και τις αποδοσεις που εχουν δεν τις πιανει κανενα.αυτο που παρατηρω και πραγματικα μου κανει φοβερη εντυπωση ειναι οτι δεν πεφτει η αποδοση τους σε υψηλες θερμοκρασιες..

Link to comment
Share on other sites

gianniskriti

 

Για να συγκριθεί η απόδοση των πάνελ πρέπει.... να είναι στην ίδια περιοχή... αν είναι δυνατόν δίπλα....!!! να έχουν τους ίδιους ινβέρτερ, τα ίδια καλώδια (τύπος + μήκος), τις ίδιες βάσεις, αλλά και την ίδια συντήρηση (καθαρισμός και ελέγχους).... Εν ολίγοις βεβαιότητα για το ποιο παράγει τι μπορεί να γίνει μόνο υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες.... και όχι από το sunnyportal ή άλλα αντίστοιχα.... ενδείξεις ίσως... αποδείξεις όχι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Στα πλαίσια ετοιμασίας μιας προσφοράς μου είμαι ανάμεσα στα bosch 245 mono, στα Lg 250 mono και στα Panasonic 250 hit με inverter Solar Edge. Από την εμπειρία σας στα έργα και τις αποδόσεις τους ποιο από τα τρία να βγάλω εκτός? Για να μην δημιουργηθούν εντυπώσεις παρακαλώ όπως μου στείλετε τις απαντήσεις σας σε pm.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κρατα τα bosch που ειναι γερμανικα και βγαλε ενα απο τ'αλλα 2 ωστε να' χεις 2 εναλλακτικες χωρων.

 

Ευχαριστώ πολύ!!! ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο απογευμα.προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα πιο παραγωγικα πανελ αυτη τη στιγμη στον κοσμο ειναι τα sanyo.νομιζω η panasonic ειναι ιδια εταιρια με τη sanyo.αν τα πανελ της panasonic ειναι τα ιδια με τα sanyo θα επελεγα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλτε Sanyo/Panasonic για να κάνετε απόσβεση σε 10 χρόνια. Πολύ καλή επιλογή.

Και επιτέλους, ΔΕΝ είναι τα πιο παραγωγικά πάνελ, είναι αυτά με την καλύτερη απόδοση ισχύος ανά διαθέσιμη επιφάνεια. Τέλος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

την καλυτερη αποδοση ισχυος ανα διαθεσιμη επιφανεια την εχουν τα sunpower.η τιμη που εχουν τα sanyo ειναι μεγαλο θεμα!! ψαξε για sanyo 214 hit..ειναι πολυ πιο φτηνα απο 235-240-250..αλλα παραγουν το ιδιο! με αυτην την κριση πιστευω οτι αν ψαξεις λιγο θα βρεις!. επισης παντα κατα την προσωπικη μου αποψη επιμενω οτι ειναι τα πιο παραγωγικα πανελ..ας μας πουν και αλλοι την αποψη τους για ποια κατα την γνωμη τους και την εμπειρια τους ειναι τα πιο παραγωγικα πανελ στον κοσμο ανεξαρτητου τιμης..πιστευω θα ειχε ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.