Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω για μια άδεια νομιμου περιγράμματος κτίσματος προ του 55 που θέλω να βγάλω μου ζήτησαν μονο αμοιβή τοπογραφικού.Μπήκα στο σύστημα του ΤΕΕ για τις αμοιβές αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξώ στο πεδίο ''κύριες εργασίες''???

Link to comment
Share on other sites

επιλέγεις

κλίμ 1:500

εντός ή εκτός σχεδίου

στάσεις: για εντός 1 ανά στρ και για εκτός 1 ανά 2 στρ

προσδιορισμός οικοδομικής ή ρυμ γραμμής: (αριθμός) όσες οι γωνίες του οικοπέδου ή γηπέδου σου στο δρόμο/ους +1

(συνήθως για γωνιακά 3 για μεσαίο 2 για διαμπερές 4)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή έχω πολύ καιρό να κάνω κάτι τέτοιο, μπορεί κάποιος που έχει πληρώσει αμοιβές για έκδοση βεβαίωσης νομίμου περιγράμματος σε κτίσμα προ του 1955, με το καινούριο σύστημα και τις "απελευθερωμένες" αμοιβές ποια είναι η διαδικασία; Τι επιπλέον συμπληρώνω εκτός από την Α.Π.Υ. και με βάση ποια αμοιβή;

 

Ώπα, μισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα: Αυτά που γράφεις ΚΑΝΑ παραπάνω, νομίζω υπάρχουν μόνο στα προγράμματα υπολογισμού αμοιβών του εμπορίου και δεν τα βρίσκω πουθενά στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Ή κάνω λάθος; Παλιότερα που είχα κάνει τη διαδικασία, είχα βάλει υπολογισμό αμοιβής βάση άρθρου 15 του Ν.696/74, όπως εμφανίζεται στο σύστημα του ΤΕΕ.

 

Μπορώ εναλλακτικά να βάλω αμοιβή με χρόνο εργασίας, γιατί 3μιση χιλιάρικα αμοιβή για 7στρ. οικόπεδο ταψί σε χωριό, που το μέτρησα με GPS και με όργανο τα 3 υπόστεγα που έχει μέσα, δε νομίζω να αξίζει τόσο!

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 3 σημεία πολυγωνομετρίας (άρθρο 5) και 7.5στρ. αποτύπωση άρθρου 10 σε κλίμακα 1:1000. Έτσι βγαίνει η λογική αμοιβή που ψάχνω.

 

Αν κατάλαβα καλά, στη συνέχεια βγάζω την εντολή πληρωμής (συμπεριλαμβάνεται μάλλον και η εισφορά προς ΤΕΕ που παρακρατείται από την Εθνική), συμπληρώνω έντυπο ΤΕΕ με 2%+1% επί της νόμιμης αμοιβής και το πάω στην τράπεζα, ΦΕΜ με 4% επί της συμφωνηθείσης και το πάω εφορία και κόβω ΑΠΥ με τη συμφωνηθείσα αμοιβή.

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο: Τι νόημα έχουν οι κλίμακες στην ψηφιακή εποχή; Κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο έχω καταλάβει (δεν εχω κανει ακόμη κάποια κατάθεση αμοιβής, έχω όμως μία στα σκαριά) πλέον με την κατάργηση των ελαχίστων μας βολεύει, τουλάχιστο για το τοπογραφικό κομμάτι.

 

Εχω πχ ένα εκτός σχεδίου. Απο το σύστημα αμοιβών στα τοπογραφικά, μέχρι πρότινος έβγαινε 5000λ, ότι και να έκανες...

Τώρα βγάζεις μια αμοιβή νόμιμη "νορμαλ", ας πούμε 600-700ε για εκτός σχεδίου , πάνω στην οποία πληρώνεις ΤΕΕ,ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ και δηλώνεις στο σύστημα την συμφωνηθείσα αμοιβή και το φπα, πάνω στην οποία πληρώνεις το ΦΕΜ. (περιμένω επιβεβαίωση απο συνάδελφο,αλλά φαντάζομαι έτσι είναι).

 

Εγώ πχ για εκτός σχεδίου για 4014, βάζω 1 τριγωνομετρικό, 3 σημεία πολυγωνομετρίας και 10 στρέμματα αποτύπωση 1:500

 

Με λίγα λόγια, δεν ειναι απαραίτητο να κάνεις αλχημείες για να βγεί η αμοιβή κοντά σε αυτή που συμφώνησες. Απο την αρχή εξηγήσαι πως θέλεις "τόσα" + ΦΠΑ και νόμιμες κρατήσεις. (βγάλε το ΦΕΜ απ'εξω, ούτως ή άλλως επιστρέφεται).

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΕΜ είναι φόρος.

Είναι ουσιαστικά "προκαταβολή φόρου".

Δηλαδή, τον πληρώνουμε τώρα, τον εκμεταλλεύονται για ένα χρόνο αυτοί, κι εμείς πληρώνουμε "λιγότερα" στο τέλος του χρόνου (έχει υπολογίσει κανείς πόσος είναι ο ετήσιος ΤΟΚΟΣ για τον "φόρο" που προκαταβάλουμε, αν δεν τον είχαμε προκαταβάλλει;

Link to comment
Share on other sites

thanar για πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ΔΕΝ απαιτούνται αμοιβές μηχανικών οπότε και κρατήσεις..πληρώνεσαι την αμοιβή όπως την υπολόγισες κόβεις ΑΠΥ και τέλος..

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.