Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

thanar για πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ΔΕΝ απαιτούνται αμοιβές μηχανικών οπότε και κρατήσεις..πληρώνεσαι την αμοιβή όπως την υπολόγισες κόβεις ΑΠΥ και τέλος..

Υπάρχει κάποια επίσημη παραπομπή γι' αυτό που λες, GMEPH; Γιατί ο μηχανικός ο οποίος έχει αναλάβει την πιστοποίηση επιμένει πως απαιτούνται αμοιβές. Και πριν από 2-3 χρόνια που είχα κάνει πάλι τη διαδικασία του τοπογραφικού για πιστοποίηση προ του '55, πάλι τα ίδια μου έλεγε ένας συνάδελφος...

Link to comment
Share on other sites

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

να σου δώσει ο μηχανικός που έχει αναλάβει την πιστοποίηση ή καλύτερα ο υπάλληλος που τα ζητάει αυτά επίσημη παραπομπή..έχω κάνει την διαδικασία πολλές φορές εδώ Θεσσαλονίκη όπως σου τα λέω..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω κάποια εγκύκλιο για αυτό, αλλά γνωρίζω απο συναδέλφους ΠΜ που τους συντάξαμε τα τοπογραφικά πως χρεώνει ο καθείς οτι θέλει, χωρίς φυσικά να περνάει απ'το σύστημα αμοιβών. (εποχές ελαχίστων).

 

Δεν ξέρω αν αλλάζει, κάτι, για πολεοδομίες Θεσ/νίκης, Γιαννιτσών ισχύει ή έστω ίσχυε μέχρι προ 7-8 μηνών.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω:

Μου ζήτησε κάποιος πελάτης τοπογραφικό για να το χρησιμοποιήσει για να αναθεωρήσει την άδεια οικοδομής. Την αναθεώρηση θα την κάνει άλλος μηχανικός, από εμένα ζήτησαν το τοπογραφικό. Ποια είναι η αμοιβή που θα πρέπει να ζητήσω;

 

(Επίσης να ρωτήσω κάτι που αφορά την ίδια περίπτωση αλλά μάλλον θα έπρεπε να το ρωτήσω σε άλλη κατηγορία του forum.

Το τοπογραφικό που θα φτιάξω θα είναι με υψόμετρα και όρους δόμησης όπως ακριβώς θα ήταν στην περίπτωση που προοριζόταν για έκδοση οικοδομικής άδειας; Γιατί να χρειάζεται καινούριο τοπογραφικό αφού φαντάζομαι ότι υπάρχει τοπογραφικό αφού υπάρχει οικοδομική άδεια;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

οι αμοιβές είναι ελεύθερες πλέον και καθορίζονται από σένα και μόνο με τα πραγματικά δεδομένα της αγοράς

 

Μετά τον Ν 4030 και την απόφαση 7533/ ΦΕΚ 251β/13-2-12 οι προδιαγραφές τοπογραφικών και πολλά άλλα άλλαξαν σημαντικότατα (οπότε προκύπτει η ανάγκη σύνταξης νέου)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ΚΑΝΑ ..... μάλλον δεν είναι το τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ και για αυτό χρειάζεται καινούριο φαντάζομαι.

Εγώ θα πρέπει δηλαδή να κάνω ένα τοπογραφικό με υψόμετρα και όρους δόμησης όπως θα ήταν αν έβγαινε τώρα η άδεια, αποτυπώνοντας την σημερινή κατάσταση με το τυχόν κτίσμα που ίσως υπάρχει μέσα.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα (στη σωστή κατηγορία του forum :P) Πρέπει να κόψω ΑΠΥ, να πληρώσω κρατήσεις ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κτλ και ΦΕΜ 4% ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα κόψεις ΑΠΥ

ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δεν είσαι υποχρεωμένος να καταβάλεις

ΦΕΜ αν θέλεις το προκαταβάλεις -είναι 4% -αλλά δεν σε πειράζει και το 10% ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ΚΑΝΑ.......

Για ποιο λόγο όμως δεν είμαι υποχρεωμένος να καταβάλλω τις κρατήσεις; Όταν κάνω τοπογραφικά για συμβόλαια βγάζω την νόμιμη αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ και πληρώνω τις κρατήσεις επί της νόμιμης αμοιβής. Εδώ για ποιο λόγο δεν ισχύει;

Ρωτάω για να μπω στο πνεύμα και να μη σας πρήζω εδω πέρα :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ όσα τοπ/κά και αν έκανα (και κάνω αρκετά), αυτό κάνω

Δεν είχα και δεν έχω κανένα πρόβλημα (από ΔΟΥ-ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι......επειδή είμαι "ψαράς" ακόμη, και μέχρι να σφυγμομετρήσω την κατάσταση λέω να πληρώσω τις κρατήσεις επί της νομίμου αμοιβής την οποία θα φροντίσω να βγει περίπου όσο η συμφωνηθείσα. Δε θα είναι πάρα πολλά.

Δε θα έπρεπε το τοπογραφικό για την άδεια να περάσει από το σύστημα αμοιβών κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.