Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρθρο 19 παρ 1

γ) (εντος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, εφόσον εγκαθίσταται φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.

 

άρθρο 16 ΓΟΚ

β) «Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του σ.δ. του οικοπέδου.»

παρ 2 γ

Η απόληξη του φρέατος του ανελκυστήρα επιτρέπεται να έχει το ύψος που απαιτείται από το σχετικό κανονισμό, έτσι ώστε να είναι δυνατή η εξυπηρέτηση του δώματος από τον ανελκυστήρα. Επίσης εάν κατασκευάζεται αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων, η απόληξη του κλιμακοστασίου και το μηχανοστάσιο επιτρέπεται να έχουν το ίδιο με αυτήν ύψος, εφόσον κατασκευάζονται σε επαφή με αυτήν.»

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στον Σ.Δ. δεν προσμετρώνται :

δ)....... και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου κατοικίας που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

 

Όταν λέει κτίριο κατοικίας

εννοεί την κατοικία ως δεσπόζουσα χρήση του κτιρίου?

 

Αν στο ισόγειο έχω καταστήματα και τον χώρο της εισόδου

όπου η είσοδος οδηγεί σε ορόφους κατοικιών,

αυτή η είσοδος αφαιρείται?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Brasco

αυτό νομίζω ισχύει όταν το κτίριο κατασκεύζεται σε πυλωτή και όχι πάντα (αν και ο ΝΟΚ το αναφέρει και κάπου αλλού)

αλλά δες το άρθρο 11

ιζ. (εντος ε.ρ.σχ) Ο ελεύθερος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (PILOTIS), εφόσον έχει:

α) επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο,

β) στάθμη δαπέδου έως 0,50 μ. πάνω ή κάτω (} 0,50 μ.) από την οριστική στάθμη εδάφους σε κάθε σημείο του,

γ) ελεύθερο ύψος τουλάχιστον το προβλεπόμενο για χώρο κύριας χρήσης.

Στην περίπτωση αυτή δεν προσμετρούνται επίσης χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων, εισόδων και αποθήκης εξυπηρέτησης περιβάλλοντα χώρου επιφάνειας έως 40 τ.μ. για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου.

 

υ.γ εσύ προφανώς αναφέρεσαι στο παρακάτω (πάλι από το άρθρο 11) παρ 6

δ. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου κατοικίας που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Σε περίπτωση προσθήκης καθ’ ύψος σε κτίρια που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο σ.δ. το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι

κάνω λόγο για το εδάφιο (δ),

όπου μου δίνει την εντύπωση πως αναφέρεται σε περιπτώσεις εισόδων σε ισόγεια δίχως διαμόρφωση πιλοτής.

Μόνο που εκεί κάνει αναφορά ο ΝΟΚ για κτίριο κατοικίας

και με προβληματίζει αν μπορώ να αφαιρέσω αυτά τα μέτρα της εισόδου

στην δική μου περίπτωση

όπου στο ισόγειο έχω καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα τα αφαιρούσα, με τη λογική ότι είναι κίνητρο κοινόχρηστων χώρων που χρησιμοποιούνται μόνο από οριζόντιες ιδιοκτησίες κατοικίας. Σε άλλες δεσπόζουσες χρήσεις οι ίδιοι χώροι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και αλλιώς, οπότε γιατί να δίνεται το κίνητρο (διευκόλυνση πρόσβασης κατοικιών σε αντίθεση με χώρο υποδοχής ή ασφάλειας γραφείων ή καπνιστήριο φροντιστηρίου ... ας πούμε). Τα καταστήματα του ισογείου δεν τους χρησιμοποιούν άλλωστε.

Στην pilotis που αναφέρει ο @KANA, νομίζω ότι απλά επαναλαμβάνεται η ουσία του εδαφίου δ (πλεονασμός) με μόνη πρόσθετη πληροφορία την αποθήκη περιβάλλοντα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

πάντως μου κάνει εντύπωση, αυτό που επισημαίνω με κόκκινο στο προηγούμενο μήνυμά μου

(η μεν μία παράργραφος -αυτή της πυλωτής - να ισχύει εντός εγκ ρυμ σχεδίου και

η άλλη εντος ε.ρ.σχ, εκτος ε.ρ.σχ, και σε οικισιμούς χ.ε.ρ.σχ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ pilotis μπορείς να κάνεις μόνο εντός εγκ. ρυμ. σχεδίου, διώροφα μπορείς να κάνεις παντού....

 

Και εγώ πάντως στο θέμα του brasco θα τα αφαιρούσα.

 

Αλλά να το πάω λίγο μακρύτερα.

Από την διατύπωση της παρακάτω παραγράφου του ίδιου άρθρου, δεν προκύπτει πως πρέπει να υπάρχει κλιμακοστάσιο για να αφαιρεθούν τα 12μ².

Δηλαδή αν κάνουμε κτίριο όπου έχει στο ισόγειο μια ανεξάρτητη ιδιοκτησία (κατάστημα) και το πρώτο επίπεδο μιας άλλης ανεξάρτητης ιδιοκτησίας (2/όροφης κατοικίας ) τότε μπορούμε να αφαιρέσουμε από την δόμηση 12μ² από το κατάστημα και άλλα 12μ² από την μεζονέτα αφού δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο!!!

Σωστά τα λέω;

 

6.ε. Η επιφάνεια έως 12 τ.μ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

Σε προσθήκες σε κτίρια της περίπτωσης αυτής που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο σ.δ., η επιφάνεια της κλίμακας του υπάρχοντος κτιρίου και έως 12 τ.μ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.