Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

pontifika ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.

Ας μην ψαχνουμε για 2α ή 3α σεναρια και υποπεριπτωσεις και κατηγοροποιησεις.

 

Απλα παραταθηκε το σκαναρισμα των δικαιολογητικων που ηδη εχουμε υπογραψει υπευθυνα (ηλεκτρονικα) πως κατεχουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά κι εγώ αυτό το έχω καταλάβει.

Αυτό που ρωτάω είναι σχετικά με αυτό που αναφέρει στο Άρθρο 30 παρ. 4:

 

4. Υπαγωγές για τις οποίες κατά τις προγενέστερες διατάξεις υποβλήθηκε δελτίο δομικής τρωτότητας, σύμφωνα με τις τεχνικές οδηγίες του Τ.Ε.Ε θεωρούνται αποδεκτές και δεν επανεξετάζονται ως προς τα τυπικά στοιχεία του δελτίου δομικής τρωτότητας.

 

 

Κοινώς μέχρι πότε πρέπει να έχει ανεβάσει κάποιος τα ΔΕΔΟΤΑ σύμφωνα με την οδηγία του ΤΕΕ για να είναι καλυμμένος και να μην έχει να κάνει πάλι νέα σύμφωνα με τις οδηγίες που πιθανώς να βγάλει το ΥΠΕΚΑ για νέο ΔΕΔΟΤΑ στο μέλλον.

 

Αν έχουν ανέβει τα ήδη συμπληρωμένα μέχρι τη δημοσίευση του νέου νόμου σε ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι εγω αυτο καταλαβαινω. Και επειδη δεν εχω ανεβασει σχεδον τιποτα και τα εχω ολα στην κατοχη μου, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να συνταξω τα ΔΕΔΟΤΑ που μου λειπουν και να τα ανεβασω μαζικα για να αρχισω να κλεινω μια μια τις δηλωσεις μου. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και αναφερεται στις δηλωσεις οι οποιες κατα τη δημοσιευση του Νομου ηταν σε ολοκληρωμενη υπαγωγη.

Δηλαδη ειχε δηλωθει απο το μηχανικο οτι εχεις στα χερια του ολα τα απαιτουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Αποφάσισα να αρχίσω να κλείνω όλες τις υποθέσεις μου 4014 με την εισαγωγή αρχείων στο σύστημα. Μέχρι τώρα είχα όλα τα στοιχεία μαζεμένα αλλά δεν είχα περάσει ούτε ένα αρχείο. Προέκυψαν λοιπόν 1-2 απορίες και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας:

1) Ως αριθμό ορόφων στο σύστημα, παιρνάμε τον συνολικό αριθμό των υπέργειων ορόφων του κτηρίου ή μόνο των αριθμό ορόφων της υπό εξέταση ιδιοκτησίας?

2) Απαιτείται μία τεχνική έκθεση και άλλη μία που συνοδεύει το ΔΕΔΟΤΑ? Είναι δυνατόν οι δύο αυτές να είναι μία κοινή? ΕΠίσης απαιτείται και 3η Τ.Ε. για συνοδευτικό στοιχείο της παλαιότητας?

Link to comment
Share on other sites

1. Ο συνολικός αριθμός ορόφων του κτιρίου, το ισόγειο λαμβάνει το 1 και οι υπόλοιποι όροφοι κατά αύξουσα αρίθμηση. Σε επταώροφη δηλαδή, αριθμός ορόφων = 8.

2. Δύο Τ.Ε. , μια στη οποία περιγράφεις την αυθαιρεσία αναλυτικά (προσωπικά σε αυτή ενσωματώνω και τα στοιχεία ή τις αναφορές για τη παλαιότητα) και άλλη μια για το ΔΕΔΟΤΑ που τη βρίσκεις στα downloads.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! και κάτι ακόμη που μόλις τώρα πρόσεξα....

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στη λίστα για την εισαγωγή αρχείων εμφανίζει ως μη απαιτούμενα για πληρότητα τα σχέδια (κατόψεις και τομές). Αυτό τώρα τι κουφό είναι πάλι???!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.