Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μέτρηση βρόχου σφάλματος Ζ


panosC

Recommended Posts

Μία απορία, πως γίνεται να μετράω την αντίσταση βρόχου Ζ σε όλες τις γραμμές μίας οικίας με τιμές κάτω των 10Ω(παλαία εγκατάσταση με γείωση μέσω ύδρευσης) και η μέτρηση της γραμμής του θερμοσίφωνα, μέ και χωρίς φορτίο, να μου δείχνει 115Ω; ( Παρατήρηση ότι η γραμμή του έχει ελεγχθεί με αντίσταση μόνωσης όλων των συνδιασμών μέ >1000Ω και η συνέχεια των καλωδίων με 0,01Ω)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις καλό αποτέλεσμα. Αν δεν είχες καλή επαφή δεν θα είχες τέτοιο αποτέλεσμα (ανάλογα και με τα μέτρα καλωδίου που έχεις το 4 έχει ο,46 στα 100m)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα..!!! Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας.

Έχω προμηθευτεί το πολυόργανο metrel combo και προσπαθώ να εξοικειωθώ με τις μετρήσεις που ορίζει το προτύπο και με το πρωτόκολλο ελέγχου.

Μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες σχετικά με τη μέτρηση βρόχου σφάλματος.

Το θέμα είναι το εξής, έχω πραγματοποιήσει μετρήσεις σε τρεις διαφορετικές οικίες με TN-S σύστημα και ως αποτέλεσμα του βρόχου σφάλματος L-PE είχα μέσο όρο στην μία κάπου στα 9 Ohm και στις άλλες δύο το αποτέλεσμα ήταν κάπου στα 30 Ohm. Κατόπιν μέτρησα τον βρόχο L-N και εκεί τα αποτελέσματα ήταν μικρότερα του 1 Ohm. Οι μετρήσεις έγιναν σε διαφορετικά κυκλώματα και στον πίνακα σε κάθε οικία. Η συνέχεια του PE από τα σημεία μέτρησης έως τον πίνακα ήταν σε αποδεκτά επίπεδα.

Από αυτά τα αποτελέσματα τι μπορούμε να συμπεράνουμε; Είναι σωστή η υπόθεση πως υπάρχει πρόβλημα στην ένωση N και PE στην ουδετέρωση, ή συναντώνται συχνά τέτοιες τιμές;

Σκέφτομαι σωστά η κάτι μου διαφεύγει;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που προσπαθώ να διευκρινίσω. Όταν αναφερόμαστε στην σωστή επιλογή διατάξεων προστασίας, τα οποία θα λειτουργήσουν ή όχι, ανάλογα με το αναμενόμενο ρεύμα βραχυκυκλώσεως που υπολογίζουμε, εννοούμε τις διατάξεις υπερέντασης ή τις διατάξεις διαφορικού ρεύματος;

Π.Χ. Σε περίπτωση όπου υπολογίζεται Ζ = 27 Ω με αναμενόμενο Isc = 8.43 A είναι προφανές πως ένας μικροαυτόματος χαρακτηριστικής Β 16 Α δεν θα διακόψει αυτόματα το κύκλωμα ενώ ο Δ.Δ.Ε. θα το διακόψει. Εμείς βάσει ποίας διάταξης συμπληρώνουμε το πρωτόκολλο και αναλόγως το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό ή μη αποδεκτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα αποτελέσματα τι μπορούμε να συμπεράνουμε; Είναι σωστή η υπόθεση πως υπάρχει πρόβλημα στην ένωση N και PE στην ουδετέρωση, ή συναντώνται συχνά τέτοιες τιμές;

 

Ή εκεί ή στη γραμμή μετρητής-ΓΠ. Αλλά και στις τρεις οικίες το ίδιο πρόβλημα? Σίγουρα πρόκειται για ΤΝ?

Στο δεύτερο ερώτημα, τη στιγμή που όλα τα κυκλώματα καλύπτονται από ΔΔΕ, αρκεί Ιsc>IΔΝ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να κάνω που σε επανέλεγχο αν και κατασκεύασα νέα γείωση με ηλεκτρόδιο, βρίσκω αντίσταση βρόχου σφάλματος 843 Ω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.