Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταπάτηση από κατοικία όμορου ιδιοκτήτη


krotalias44

Recommended Posts

και γκρινιαζα μιας πελατισσας καποτε που μου ειπε να μετακινησω 20 ποντους μια κουζινα,  κοιτα εδω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω μια παραπλήσια περίπτωση και δεν ξέρω πως να την αντιμετωπίσω..σε εντός οικισμό με σχέδιο διανομής έχω 3 οικόπεδα στην σειρά τ οποία ανήκουν σε 2 παιδιά (με συμβόλαια-ήταν ένα και χωρίστηκε διαιρετά) και του πατέρα (ο οποίος θέλει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς). Όλα έχουν κτίσματα και για όλα έχουν εκδοθεί οικοδομικές άδειες. Όμως τα παραπάνω κτίσματα δεν τοποθετήθηκαν στις σωστές θέσεις με αποτέλεσμα οι 2 από τις τρείς κατοικίες να "πέφτουν" πάνω στα όρια των οικοπέδων. Δεν υπάρχει κάποια αντιδικία μεταξύ τους αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεμπλεχτούν. Μπορώ να κάνω τακτοποίηση θεωρώντας διαφορετικά όρια οικοπέδου από αυτά των συμβολαίων?Και αν γίνουν κάποιαιες αναταλλάγές τμημάτων μεταξύ τους πως θα τα δείχνω στα τοπογραφικά ?

 

 

συγνωμη για την παράθεση μηνυμάτων αλλά ξέχασα να επισυνάψω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα

 

η μονη λυση ειναι η καλοπιστη επεκταση εν μερει στο διπλανο, με το αρθρο 1010 του ΑΚ

 

αλλά...

 

αυτο το καημενο το μεσαιο,  εχει μερικη επεκταση στο δικο του....και πιο πολυ "παταει" στο ξενο..

 

καντε μια βολτα απο το συμβολαιογραφο σας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.